WLTP, CLTC i EPA: Metody badań dla gamy e-samochodów

WLTP, CLTC i EPA: Metody badań dla gamy e-samochodów

Każdy, kto interesuje się samochodami elektrycznymi, z pewnością słyszał o procedurze testowej „WLTP”, dzięki której można jednolicie porównywać zasięg pojazdów elektrycznych. Ponadto istnieją „CLTC”, „EPA” i „NEDC”. Możesz dowiedzieć się, co oznaczają skróty w tym przewodniku.

WLTP: Co oznacza skrót?

WLTP to skrót od angielskiego terminu „Wogólnoświatowa zharmonizowana Llekkie pojazdy Tjest Pprocedury” i opisuje metodę pomiaru służącą do określania emisji spalin oraz zużycia paliwa lub energii elektrycznej przez pojazdy silnikowe. WLTP jest wyjątkowy w Europie i Japonii i był stopniowo wprowadzany przez UE po skandalu z emisją VW w 2015 roku.

Stało się tak przestarzała procedura testowa „NEDC” zastąpione, które były używane od lat 90. XX wieku. W przeciwieństwie do WLTP, ani informacje z NEDC dotyczące zużycia, ani zasięgu nie były realistyczne. Ta ostatnia uwzględnia natężenie ruchu i lepiej odzwierciedla zużycie i zasięg pojazdów elektrycznych. Osiąga się to poprzez zastosowanie dłuższych cykli jazdy i szerszych różnic prędkości oraz uwzględnienie różnych czynników zewnętrznych. Obejmują one na przykład utratę wydajności spowodowaną klimatyzacją lub inną elektroniką.

Wady obejmują na przykład nieuwzględnienie utraty zasięgu, której doświadczają pojazdy elektryczne w chłodne dni. Zależy od temperatura otoczenia rzeczywisty zakres Stromer odbiega od zakresu WLTP.

Testowanie: co oznacza EPA?

Die EPA, umrzeć „Agencja Ochrony Środowiska“, również umrzeć Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, używa własnego testu zasięgu dla Stromera. Zazwyczaj chodzi o tak zwaną „procedurę wielocyklowego badania miasta/autostrady”. Procedura wykorzystuje dynamometry do badania zużycia energii i zasięgu. W tym celu akumulator pojazdu jest najpierw w pełni naładowany i pozostawiony na noc. Następnego dnia samochód jest używany w ruchu miejskim, na autostradach i drogach wiejskich aż do wyczerpania baterii (źródło: fueleconomy.gov).

Po teście testerzy oczekują: średnie odchylenie wydajności prawie 30 procent w oparciu o ustalony zakres. Ostateczny wynik to tylko 70 proc.

CLTC: Skrót może wkrótce zyskać na znaczeniu

Słychać cztery litery szczególnie w kontekście Chińscy producenci samochodów. Pomiar zasięgu nosi nazwę „Cykl testowy pojazdów lekkich w Chinach”. Mówi się, że standard jest zauważalnie dokładniejszy niż poprzednio stosowany „NEDC”.

Proces podzielony jest na trzy fazy, które różnią się pod względem napędzanej prędkości: wolna, średnia, szybka. Cały proces trwa tylko 30 minut i obejmuje dystans około 14,5 kilometra. Przy około 115 kilometrach na godzinę przejechana prędkość testowa jest nieco niższa niż w teście WLTP, ponieważ wartości dostosowany do chińskich przepisów ruchu drogowego są. Ponieważ pomiar CTLC staje się coraz bardziej jedynym standardem w Chinach i tym samym stale zyskuje na znaczeniu, powinieneś o tym słyszeć (Źródło: licarco.com)

Uwaga: EPA najdokładniej opisuje zasięg Twojego wymarzonego samochodu elektrycznego, a tuż za nim WLTP. Do tej pory zasięgi CLTC najbardziej odbiegały od faktycznie osiągalnych odległości.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech