Windows: „Kompresuj dysk” ma tylko wady

Windows: „Kompresuj dysk” ma tylko wady

W Windows 10 i 11 dostępna jest funkcja „Kompresuj dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku”. Można to aktywować dla dysków twardych i pamięci USB. Wyjaśnimy tutaj, dlaczego nie powinieneś korzystać z tej funkcji i jak możesz lepiej zaoszczędzić miejsce na dysku.

Windows 10/11: Skompresuj dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku

Jeśli używasz Eksploratora Windows z plikiem prawy przycisk myszy kliknij pamięć USB lub dysk twardy, a następnie „Charakterystyka”, możesz użyć przycisku „Ogólnie„zaznacz na dole przed”Skompresuj dysk, aby zaoszczędzić miejsce na dysku„.

Nawet jeśli ta opcja brzmi całkiem nieźle, powinieneś NIE zaznaczaj tego pola:

Kompresja dysku zużywa WIĘCEJ miejsca na dysku i jest wolniejsza

Skopiowaliśmy 1,42 GB danych na dwie identyczne pamięci USB tego samego producenta. Wcześniej aktywowaliśmy kompresję dysku na drugiej pamięci USB. Poniżej wyniki testu.

Pamięć USB przy standardowych ustawieniach:

Miejsce zajmowane przez dane na nieskompresowanej pamięci USB: 1,5 GBCzas kopiowania: 1 minuta i 36 sekund.

Pamięć USB z aktywowanym Kompresja napędu:

Miejsce zajmowane przez dane na skompresowanej pamięci USB: 2,21 GBCzas kopiowania: 2 minuty i 37 sekund.

Jak na ironię, kompresja napędu oznaczała, że ​​pamięć USB była teraz pełniejsza niż ta bez kompresji dysku. Aby zapisać pliki, pamięć USB potrzebowała około 1,5 razy więcej miejsca na dysku niż wcześniej. Poza tym sam proces kopiowania trwał prawie 1,6 razy dłużej. Z tych powodów należy zawsze wyłączać kompresję dysku w systemie Windows. Byłoby jeszcze gorzej, gdybyś sam skompresował dysk Windows. Czas czytania i pisania wydłużyłby się, a dostępnej przestrzeni dyskowej byłoby jeszcze mniej.

To naprawdę oszczędza miejsce do przechowywania

Zasadniczo powinieneś odinstalować programy, których już nie potrzebujesz Gry często dużo miejsca do przechowywania. Jeśli korzystasz ze Steam, możesz przenosić swoje gry, kopiując je na zewnętrzny dysk SSD i uruchamiając je stamtąd w przyszłości. Ma to tę zaletę, że zawsze masz przy sobie bibliotekę gier i w razie potrzeby możesz szybko zagrać na innym komputerze. Jeśli używasz systemu Windows 10 lub 11 od dłuższego czasu, możesz Czyszczenie dysku aby usunąć zapisane tam stare aktualizacje. Czasami może to zwolnić kilka GB miejsca na dysku. Jednakże nie można już później zresetować systemu do poprzedniej wersji systemu Windows. Na przykład, jeśli dokonałeś aktualizacji z Windows 10 do Windows 11, nie będziesz już mógł tak łatwo wrócić do Windows 10. Jeśli jednak Twój system operacyjny działa płynnie i nie masz żadnych problemów, możesz przeprowadzić czyszczenie dysku.Jeśli posiadasz dużą kolekcję filmów, zdjęć lub muzyki, możesz zapisać je na zewnętrznym dysku twardym lub na dysku NAS. Dzięki temu uzyskasz dostęp do pamięci sieciowej, do której będą miały dostęp wszystkie Twoje urządzenia. Jeśli dysk SSD w komputerze stacjonarnym lub laptopie jest za mały, możesz go wymienić na większy. Następnie można stosunkowo łatwo sklonować dane ze starego dysku twardego na nowy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech