Jakie to były czasy, kiedy migawkę można było zrobić tylko wtedy, gdy mądrze spakowałeś swój cyfrowy aparat i zabrałeś go ze sobą na imprezę, w podróż lub na wakacje. W dzisiejszych czasach zwykle wystarczy sięgnąć do kieszeni spodni, trzymać smartfon w kierunku fotografowanego obiektu i nacisnąć spust migawki – i zdjęcie gotowe.
Jest jednak oczywiste, że pszenica jest oddzielona od plew, zwłaszcza w przypadku aparatu wbudowanego w telefon komórkowy – czyli tani telefon klasy podstawowej z topowego modelu. Dlatego poświęciliśmy ten numer tematowi aparatów w smartfonach i testujemy siedem topowych telefonów komórkowych. Czy wbudowane obiektywy mogą zastąpić aparat cyfrowy, czy są może nawet lepsze niż osobny aparat. I czy to sprawia, że telefony są warte swojej ceny? Wyjaśnimy te pytania na kolejnych stronach. Jednak ważne jest dla nas również to, że zdecydowana większość użytkowników smartfonów nie jest ekspertami od zaawansowanych technologii, którzy dzięki ustawieniom ISO i przysłony mogą nawet maksymalnie wykorzystać swoje ujęcia. Zamiast tego nasze obiekty to klasyczne typy typu „wskaż i zrób zdjęcie”, które preferują domyślne ustawienia aplikacji aparatu. Mając na uwadze te aspekty, przeprowadziliśmy test.
nocny strzał
Test porównawczy dużego smartfona rozpoczynamy bezpośrednio od najwyższej dyscypliny – fotografii nocnej. Różne snapy musiały sprostać kilku wyzwaniom. Dominujące źródło światła lampy ulicznej nadaje scenerii pewną jasność, którą konfiguracje kamer potrafiły inaczej wykorzystać. Dodatkowo tylne światło pojazdu rzuca się w oczy, a pszenica jest oddzielana od plew najpóźniej podczas prezentacji. Ostatecznie najlepszy wynik osiągnął Vivo X60 Pro, tuż za nim uplasował się Samsung Galaxy S21 Ultra 5G i Apple iPhone 13 Pro.
kryteria
● Bogactwo szczegółów: które elementy sfotografowanej scenerii nadal można rozpoznać pomimo słabego oświetlenia i aktywnego trybu nocnego.
● Ostrość obrazu: Tutaj pojawia się pytanie, czy aparat radzi sobie z możliwie najlepszym wykorzystaniem ostrości pomimo złych warunków oświetleniowych.
● Kolory: Czy w połączeniu z trybem nocnym aparat jest w stanie wykryć nawet niewielkie gradacje kolorów?
portret
Robiąc portret naszej koleżanki Cariny, widzimy duże różnice w wynikach. Obraz Apple iPhone 13 Pro dał najbardziej spójny ogólny obraz, który oferował przyjemną równowagę między bogactwem szczegółów na pierwszym planie a subtelnym rozmyciem w tle. Obraz był w stanie osiągnąć łącznie 45 z możliwych 49 punktów. Ujęcia portretowe Samsunga Galaxy S21 Ultra 5G i OnePlus 9 Pro śledzą z szacunkiem. Nie mogliśmy nawet dostrzec naprawdę słabego obrazu, bo nawet wynik ostatniego światła, Google Pixel 5, jest więcej niż atrakcyjny.
kryteria
● Przestrzeń kolorów: Jak naturalne są kolory swetra, odcień skóry i włosów? Przesadzone czy bliskie rzeczywistości?
● Krawędzie: w przypadku sztucznie utworzonego rozmytego tła rozróżnienie między pierwszym planem a tłem jest niezwykle ważne.
● Tło: Tutaj przyjrzeliśmy się, ile edycji wykonano w scenerii za naszym obiektem i jak ładnie to zostało zrobione.
krajobraz
Robienie zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych dla wielu smartfonów jest generalnie łatwiejsze niż w trudnych warunkach. Nic więc dziwnego, że wszystkie zdjęcia w zasadzie wyglądały bardzo atrakcyjnie i dopiero spojrzenie na liczne detale tego motywu pozwala je odróżnić. Ponadto nie dziwi fakt, że są dwa zwycięskie zdjęcia i dwa inne zdjęcia ze smartfona, które zostały ukończone tuż za nim. Wszystkie kamery mogą robić krajobrazy.
kryteria
● Blisko i daleko: duże różnice w odległości, plus płynąca woda i zmiany zacienienia. Knipse miał tu dużo do zrobienia.
● Przestrzeń kolorów: w tym motywie można znaleźć wiele różnych kolorów. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na ich autentyczność.
selfie
Nasza koleżanka Nadine udostępniła się do naszego testu selfie. Przygotowując i oceniając różne obrazy, byliśmy w stanie określić duże odchylenia w przestrzeni barw poszczególnych obrazów. To także sprawia, że Sony Xperia 1 III spada na ostatnie miejsce. Obraz ma nieprzyjemny żółty odcień. Liczne kontrkontrole raz po raz ujawniały ten sam problem. Ciekawe jest też to, że trzy smartfony (OnePlus, Samsung, Vivo) dają lustrzane wyniki, podczas gdy pozostałe nie. Można to jednak dostosować w ustawieniach każdego telefonu.
kryteria
● Odcień skóry: Które z autoportretów jest najbardziej zbliżone do naturalnego odcienia skóry Twojej koleżanki, Nadine?
● Przestrzeń kolorów: W jaki sposób odpowiedni smartfon wyświetla szczegóły w tle, gdy ostrość jest ustawiona na obiekt na pierwszym planie?
● Ciemne plamy: czy nadal widzisz różnice w kontraście w ciemniejszych obszarach, czy też stają się one miszmaszem?
makro
Ostatnia podkategoria obejmuje ujęcia z bliska – tzw. ujęcia makro lub zbliżenia. Na szczęście prawie wszystkie wyniki stały się naprawdę użyteczne, chociaż nie każdy system aparatów ma prawdziwy obiektyw makro. Bogactwo szczegółów kropel wody i kilkucentymetrowa struktura tafli, w niektórych przypadkach wygląda imponująco, zwłaszcza na dużym monitorze. Przestrzenie kolorów w niektórych konfiguracjach aparatu są czasami nieco zbyt płytkie i wydają się miękkie, ale niektóre oprogramowanie aparatu zbyt dużo gra z efektem HDR w tle.
kryteria
● Trwałość kolorów: Który system kamer najlepiej rejestruje naturalną i soczystą zieleń liści?
● Kontrast: Która konfiguracja najlepiej pokazuje na zdjęciu zmianę cienia, jaką krople wody rzucają na liść?
● Odbicia: na którym obrazie krople są najwyraźniejsze i gdzie można zobaczyć szczegóły przez krople?
Wynik końcowy
Na podium szaleją urządzenia marek Samsung, Apple i OnePlus. A za nim tłum jest duży. Tutaj możesz zobaczyć szczegółową listę końcowego wyniku naszego dużego porównania kamer do smartfonów.
Nasze kryteria oceny
● Siedmiu redaktorów i grafików oceniło po siedem zdjęć z siedmiu smartfonów w pięciu kategoriach od złych (1) do bardzo dobrych (7). Po głosowaniu zsumowaliśmy wszystkie punkty. W ten sposób można było osiągnąć maksymalnie 245 punktów na telefon.
● W zależności od kategorii nasi testerzy stosowali do oceny różne kryteria głosowania. Skupiono się na różnorodności kolorów, współczynniku kontrastu, bogactwie detali, jasności czy bliskości oryginału.
1 miejsce | Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
Z 193 punktami na 245 możliwych, konfiguracja aparatu Samsunga Galaxy S21 Ultra 5G zwycięża w ogólnym porównaniu aparatów smartfonów. Zaprezentowany na początku roku topowy model koreańskiej grupy technologicznej był w stanie zabezpieczyć trzy z pięciu podkategorii. Pozostała dwójka miała tylko kilka punktów do czołówki.
Android: 11 / Wyświetlacz: 6,8", 3200 x 1440 pikseli / Chipset: Exynos 2100 / Pamięć: 128/256/512 GB / RAM: 12/16 GB / Aparat: Quad (główny, szerokokątny, teleobiektyw, peryskop) / Bateria: 5000 mAh
ocena
Nocny strzał: 38 punktów
Portret: 35 punktów
Scena krajobrazowa: 36 punktów
Selfie: 44 punkty
Makro: 40 punktów
➞ 193/245 punktów
2 miejsce | Apple iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro nie stracił wiele do wygrania w naszym porównaniu z aparatami do smartfonów. Telefon Apple wygrał dwie podkategorie (jedna z nich ex aequo z Galaxy), najdalej od szczytu znalazł się w kategorii selfie, co ostatecznie przechyliło szalę w stronę Galaxy S21.
iOS: 15 / Wyświetlacz: 6,1", 2532 x 1170 pikseli / Chipset: Apple A15 Bionic / Pamięć: 128/256/512 GB, 1 TB / RAM: 6 GB / Aparat: Quad (główny, szerokokątny, teleobiektyw, bokeh ) / Bateria: 3095 mAh
ocena
Nocny strzał: 36 punktów
Portret: 45 punktów
Scena krajobrazowa: 36 punktów
Selfie: 30 punktów
Makro: 48 punktów
➞185 / 245 punktów
3 miejsce | OnePlus 9 Pro
Podium w naszym porównaniu z aparatami do smartfonów uzupełnia OnePlus 9 Pro. Nawet jeśli system kamer jest z szacunkiem oddalony od konkurencji na pierwszym i drugim miejscu, Knipse nie odrywa się i dlatego nie wypada niezasłużenie, choć tylko o punkt przewagi nad czwartą na trzecim miejscu.
Android: 11 / Wyświetlacz: 6,7", 3216 x 1440 pikseli / Chipset: Snapdragon 888 / Pamięć: 128/256 GB / RAM: 8/12 GB / Aparat: Quad (główny, szerokokątny, teleobiektyw, monochromatyczny) / Bateria: 4500 mAh
ocena
Nocny strzał: 30 punktów
Portret: 32 punkty
Scena krajobrazowa: 34 punkty
Selfie: 26 punktów
Makro: 36 punktów
➞158 / 245 punktów
4 miejsce | Vivo X60 Pro
Vivo X60 Pro o mały włos nie trafił na podium. Zaczęło się bardzo dobrze od zwycięstwa w pierwszej, a może nawet najtrudniejszej podkategorii, nocnym strzale. Ale mimo to X60 Pro nie jest winny znaczącej wartości odstającej, dzięki czemu odnotowuje się bardziej niż przyzwoite czwarte miejsce.
Android: 11 / wyświetlacz: 6,56", 2376 x 1080 pikseli / chipset: Snapdragon 870 / pamięć: 256 GB / RAM: 12 GB / aparat: potrójny (główny, szerokokątny, tele) / bateria: 4200 mAh
ocena
Nocny strzał: 39 punktów
Portret: 25 punktów
Scena krajobrazowa: 32 punkty
Selfie: 32 punkty
Makro: 29 punktów
➞157 / 245 punktów
5 miejsce | Huawei P40 Pro
Piąte miejsce zajmuje P40 Pro od Huawei. Smartfon jest najstarszy w naszym teście, ale nadal może w pewnym stopniu dotrzymać kroku konkurencji. Telefon korzysta z posiadania jednej z najlepszych konfiguracji aparatu w branży od wiosny 2020 roku. Mimo że ma już prawie dwa lata, Knipse nadal nadaje się do użytku.
Android: 10 / Wyświetlacz: 6,58", 2640 x 1200 pikseli / Chipset: Kirin 990 / Pamięć: 128/256/512 GB / RAM: 8 GB / Aparat: Quad (główny, szerokokątny, tele, TOF Bokeh) / bateria : 4200 mAh
ocena
Nocny strzał: 31 punktów
Portret: 19 punktów
Scena krajobrazowa: 27 punktów
Selfie: 28 punktów
Makro: 19 punktów
➞ 124 / 245 punktów
6 miejsce | Piksel Google 5
Z 93 z możliwych 245 punktów, Google Pixel 5 zajmuje tylko szóste miejsce w naszym porównaniu z aparatami do smartfonów. Choć zdjęcia nie są dużo gorsze od tych z lepiej ocenianej konkurencji, zazwyczaj są różnice. Ponadto Pixel 5 ma tylko dwa obiektywy – za mało do końca 2021 roku.
Android: 11 / Wyświetlacz: 6", 2340 x 1080 pikseli / Chipset: Snapdragon 765G / Pamięć: 128 GB / RAM: 8 GB / Aparat: podwójny (główny, szeroki) / Bateria: 4080 mAh
ocena
Nocny strzał: 14 punktów
Portret: 15 punktów
Scena krajobrazowa: 13 punktów
Selfie: 27 punktów
Makro: 24 punkty
➞ 93 / 245 punktów
7. miejsce | Sony Xperia 1 III
Xperia 1 III od Sony zajmuje ostatnie miejsce w naszym porównaniu z aparatami do smartfonów. Chociaż zatrzaski telefonu nadal mogą robić użyteczne zdjęcia, zwykle jest zauważalna różnica w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami. Ciekawe przede wszystkim dlatego, że Sony jest wyposażone we własne profesjonalne oprogramowanie aparatu.
Android: 11 / Wyświetlacz: 6,5", 3840 x 1644 / Chipset: Snapdragon 888 / Pamięć: 256/512 GB / RAM: 12 GB / Aparat: Quad (główny, szeroki, tele, bokeh) / Bateria: 4500 mAh
ocena
Nocny strzał: 8 punktów
Portret: 25 punktów
Scena krajobrazowa: 18 punktów
Selfie: 9 punktów
Makro: 10 punktów
➞70/245 punktów
Tak to widzimy
Ostatecznie był to zacięty wyścig o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, które Samsung Galaxy S21 Ultra 5G zapewnił przed Apple iPhone 13 Pro. Tylko osiem punktów (maksymalnie 245 do zdobycia) zrobiło różnicę w końcówce. Nic więc dziwnego, że z wyjątkiem jednej kategorii wszystkie indywidualne oceny trafiły do tych dwóch urządzeń. OnePlus 9 Pro wylądował na bardzo dobrym trzecim miejscu, aczkolwiek w porządnym dystansie od konkurencji. Z kolei prowadzenie na czwarte miejsce to tylko marny punkt. Na igrzyskach ta ranga jest często kojarzona z metalem, ale tutaj potwierdzamy bardzo dobre wyniki Vivo X60 Pro. W dalszych rankingach lądują najstarszy z naszych uczestników Huawei P40 Pro, Google Pixel 5 i Sony Xperia 1 III. Nawet jeśli te ostatnie modele wykazują różnice w wynikach w porównaniu z konkurencją, to i tak poziom jest bardzo wysoki nawet na niższych pozycjach. Jeśli nie masz pod ręką porównania jako normalny lucjan, wyniki są nadal całkowicie akceptowalne.
Artykuł Wielkie porównanie aparatów do smartfonów: Wybieramy najlepsze snapy do smartfonów! pojawił się jako pierwszy na Androidmag.
Copy Right Text | Design & develop by AmpleThemes