Układ słoneczny podczas przerwy w dostawie prądu: Dzieje się tak, gdy sieć energetyczna ulegnie awarii

Układ słoneczny podczas przerwy w dostawie prądu: Dzieje się tak, gdy sieć energetyczna ulegnie awarii

Systemy słoneczne przeżywają boom w czasach kryzysu energetycznego. Wiele osób chce uciec od gazu i ropy i polegać na systemach słonecznych na dachu. Ale co się dzieje w przypadku awarii zasilania? W przypadku awarii zasilania nie każdy układ słoneczny jest przygotowywany automatycznie. Więc możesz być bez elektryczności pomimo energii słonecznej.

Układ słoneczny podczas zaciemnienia nie dostarcza prądu

W Niemczech na wielu domach buduje się coraz więcej systemów słonecznych, aby uniezależnić się od gazu i zaoszczędzić na kosztach energii. Jest teraz więcej zachęt do zakupu systemu fotowoltaicznego. W ten sposób otrzymujesz wyższą zapłatę i możesz decydować z roku na rok, czy pobierasz całą energię, czy sam ją wykorzystujesz. Ten ostatni jest szczególnie opłacalny w przypadku e-samochodu i pompy ciepła. Ale co tak naprawdę dzieje się w przypadku awarii zasilania? Właśnie to ujawnił w rozmowie z Ruhr Nachrichten ekspert ds. energii Reinhard Loch w centrum doradztwa konsumenckiego Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zwykle system słoneczny jest podłączony do normalnej sieci energetycznej. W końcu układ słoneczny dostarcza nadmiar energii do sieci energetycznej. Odpowiedni system solarny wyłącza się automatycznie w przypadku przerwania połączenia z siecią energetyczną. Jest to również ważne dla techników pracujących na liniach. W niektórych przypadkach, gdy dom lub ulica są odłączone od sieci, nie może być tak, że prąd z systemów słonecznych nadal płynie. Nawiasem mówiąc, dokładnie to samo dzieje się z elektrowniami balkonowymi. Rozłączają się również, gdy tylko sieć przestaje działać.

Elektrownia balkonowa to dobre i proste rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej:

Nowsze systemy solarne mogą zapewnić zasilanie awaryjne

Ale są też systemy słoneczne, które wspierać zasilanie awaryjne,. W takim przypadku powinna być dostępna stosunkowo duża bateria o pojemności około 20 kWh, aby móc pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu. Energia może być magazynowana i ponownie wykorzystywana bezpośrednio przez dom i konsumentów. Według Locha jest to zintegrowane z niektórymi nowymi systemami słonecznymi, ale często trzeba je aktywować osobno lub specjalnie przekonwertować, co może kosztować kilka tysięcy euro.

Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego w Berlinie stwierdza, że około połowa systemów fotowoltaicznych z magazynowaniem zainstalowanych w 2021 r. będzie obsługiwać zasilanie awaryjne. Około 33 procent może nawet działać w izolacji, dzięki czemu w przypadku awarii zasilania możliwa jest pełna samowystarczalność. Jednak bateria jest zawsze warunkiem wstępnym.

Generatory słoneczne zapewniają nieco większe bezpieczeństwo w przypadku awarii zasilania:

Precyzyjne zaplanowanie instalacji solarnej jest niezwykle ważne

Wiele osób desperacko chce mieć układ słoneczny tak szybko, jak to możliwe, bez rozważania wszystkich możliwych zastosowań. Powinieneś więc pomyśleć o tym, czego potrzebujesz teraz i co możesz zrobić później. Decydującą rolę odgrywają tutaj pompa ciepła i samochód elektryczny. W tym drugim przypadku system słoneczny musi obsługiwać nadmierne ładowanie, aby można było zasilać energią słoneczną bezpośrednio samochód elektryczny, zamiast korzystać z objazdu przez operatora sieci. Decydujący jest również rozmiar, ponieważ późniejsza rozbudowa systemu może być droższa niż od razu hojniejsze planowanie. Dlatego upewnij się, że uzyskałeś poradę i zastanów się, czego potrzebujesz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech