To bezpłatne narzędzie firmy Microsoft czyści i optymalizuje system Windows

To bezpłatne narzędzie firmy Microsoft czyści i optymalizuje system Windows

Środki czyszczące i optymalizatory systemu to dziesiątki groszy. Najpopularniejszym, choć nie pozbawionym kontrowersji, jest CCleaner. Teraz sam Microsoft konkuruje z CCleaner i podobnymi narzędziami: z pierwszą publiczną wersją beta Menedżera PC, która łączy usuwanie śmieci, skanowanie antywirusowe i aktualizacje w prostym interfejsie.

16 lat po pierwszym wydaniu CCleaner jest nadal popularnym narzędziem do czyszczenia systemu dla komputerów z systemem Windows. Pozwala to uwolnić komputer z systemem Windows od śmieci danych i przeprowadzić inne optymalizacje za pomocą zaledwie kilku kliknięć w (rozsądnie) przejrzystym interfejsie. CCleaner nie jest jednak pozbawiony krytyki: Niepotrzebne pseudooptymalizacje, takie jak defragmentacja rejestru, coraz większy nacisk na monetyzację, łączenie z innym oprogramowaniem i pochłaniające zasoby usługi działające w tle to tylko niektóre punkty krytyki.

Problem: CCleaner jest nadal jednym z renomowanych produktów wśród gigantycznej ilości nieuczciwe narzędzia do czyszczenia i optymalizacji komputera z systemem Windows. Wiele z tych produktów działa tylko z efektem placebo, wprowadza niebezpieczne zmiany w systemie, a nawet instaluje złośliwe oprogramowanie. Szczególnie niedoświadczeni użytkownicy często instalują je przez pomyłkę.

Konkurs CCleaner firmy Microsoft

Microsoftu teraz ma swoje własny program do czyszczenia systemu w pierwszej publicznej wersji beta pod nazwą Menedżer komputera do pobrania wydany (zobacz w firmie Microsoft). Narzędzie nie wymyśla koła na nowo, ale podobnie jak CCleaner łączy kilka przydatnych funkcji w jednym interfejsie:

Usuwanie danych tymczasowych i innych śmieci danych, usuwanie programów Windows z autostartu, inicjowanie aktualizacji Windows, uruchamianie skanowania antywirusowego, kończenie procesów i zmiana standardowej przeglądarki.

Jeśli chodzi o ostatni punkt: Microsoft próbuje już w wielu innych miejscach w systemie Windows z licznymi „ciemnymi wzorami”, aby przyciągnąć klientów Ustaw Edge jako domyślną przeglądarkę. Znajduje to również odzwierciedlenie w tym narzędziu, pokazując Edge’a jako „zalecane”.

Zrzuty ekranu z wersji beta programu Microsoft PC Manager. (Źródło obrazu: GIGA.DE)

Do czego służy Menedżer PC firmy Microsoft?

Poza tym PC Manager wydaje się w porządku. Przewagą nad CCleanerem jest to, że po dezaktywacji aplikacji autostartu wpływ na czas startu jest mierzony bezpośrednio. Z drugiej strony CCleaner ma kilka dodatkowych opcji, jeśli chodzi o usuwanie danych z aplikacji. Oczywiście dostęp do większości funkcji obu narzędzi można uzyskać również za pomocą narzędzi systemu Windows (zarządzanie autostartem: Ctrl + Shift + Esc → zakładka „Autostart”; czyszczenie danych: Win + R → cleanmgr).

Największą zaletą Menedżera PC jest odpowiednio, że Microsoft w ogóle to oferuje a wraz z nim jeden Alternatywa dla kilku szkodliwych narzędzi oferty, które w najlepszym razie nie przynoszą żadnych korzyści, aw najgorszym zagrażają bezpieczeństwu systemu. Chociaż PC Manager może nie być konieczny dla doświadczonych użytkowników, każda uniemożliwiona instalacja jednego z tych złośliwych narzędzi nadal jest zaletą.

Pobierz PC Managera

Program PC Manager można pobrać z witryny firmy Microsoft na tej stronie. Działa w systemach Windows 10 i 11. Pierwsza wersja beta jest dostępna tylko w języku angielskim.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech