Ta kosiarka zautomatyzowana nie zatrzymuje się na trawniku sąsiada: Luba AWD 5000 w teście wytrzymałościowym

Ta kosiarka zautomatyzowana nie zatrzymuje się na trawniku sąsiada: Luba AWD 5000 w teście wytrzymałościowym

Dzięki Lubie Mammotion oferuje kosiarkę zautomatyzowaną, która nie wymaga wbijania przewodu w ziemię. Do wyboru są w sumie trzy modele, których wielkość uzależniona jest od wielkości ogrodu. Miałem okazję przetestować największy model LUBA AWD 5000 i przygotowałem prawdziwy test wytrzymałościowy dla tej kosiarki zautomatyzowanej.

Mammotion LUBA AWD 5000 w teście: wnioski

LUBA AWD 5000 ma mnie pod wrażeniem w teście mocnym napędem na wszystkie koła, dwiema kosiarkami, dużą swobodą i cichą pracą. Jest niezwykle łatwy w montażu i działa niemal automatycznie. Przynajmniej do czasu, aż utknie gdzieś w kącie, bo nagle nie ma już zasięgu.

Dla mnie to też był największy problem. Czasami LUBA AWD 5000 po trawnikach jeździ bez żadnych problemów. Co jakiś czas zatrzymuje się w kącie wysokiego płotu lub drzewa z powodu braku odbioru. Stamtąd można go uwolnić tylko ręcznie. Zdalne sterowanie przez Wi-Fi byłoby świetne. Działa to jednak tylko w przypadku połączenia Bluetooth.

Ogólnie muszę powiedzieć, że… LUBA AWD 5000 to najlepsza kosiarka automatyczna, jaką miałem okazję używać w swoim ogrodzie i okolicy. Tak, ma swoją cenę, ale w zasadzie nie miałem z nim większych problemów przez dwumiesięczny okres testowy. Ja byłem szczęśliwy, moi sąsiedzi byli zadowoleni, bo część przejęła kosiarka zautomatyzowana, a przechodnie też regularnie zatrzymywali się i przyglądali, jak pracuje.

The Cena 2899 euro za LUBA AWD 5000 jest bardzo wysoka, ale otrzymujesz także mocną kosiarkę zautomatyzowaną, która radzi sobie z krawężnikami i dużymi wzniesieniami i doskonale nadaje się do dużych trawników. Osobiście prawdopodobnie kupiłbym LUBĘ AWD 1000 za 1999 euro (sprawdź u producenta). Ale to także zaleta oferty: możesz wybierać spośród trzech poziomów wydajności.

Zalety:

InstalacjaObsługaObjętośćRegulowana wysokość koszenia za pomocą aplikacji Elegancki wyglądJakość obróbkiSilny napęd na wszystkie koła

Niedogodności:

Nie wykrywa obiektów na ziemi.Ciągły sygnał dźwiękowy

Nie jest wymagany przewód ograniczający

Zaprezentowano Mammotion LUBA AWD 5000

Choć kiedyś posiadanie przewodu ograniczającego w ziemi przez kosiarkę zautomatyzowaną było czymś normalnym, obecnie jest to technologia wymierająca. Przynajmniej w segmencie premium, w którym operujemy LUBĄ AWD 5000, taka praca nie jest już konieczna. Otrzymujesz tutaj antenę, którą musisz umieścić z dala od przeszkód oraz stację bazową, w której ładowana jest kosiarka zautomatyzowana. I tak też było Instalacja LUBA AWD 5000 została zakończona w ciągu zaledwie kilku minut.

Nie potrzebujesz wszystkich kabli dołączonych do LUBA AWD 5000. (Źródło obrazu: GIGA)

Zakres dostawy ze wszystkimi kablami wydawał się początkowo nieco onieśmielający, ale instrukcja szybko wyjaśniła całą historię. Wsuń zderzak z przodu, ustaw antenę, podłącz dwa kable zasilające i antenowe do stacji bazowej i gotowe.

Łatwa konfiguracja w aplikacji

Wydało mi się to całkiem proste Konfigurowanie aplikacji Mammotion i połączenie z LUBA AWD 5000. Każdy krok zostanie przeprowadzony i połączenie zostanie nawiązane. Na antenie znajduje się kontrolka, która pokazuje stan. Jeśli świeci się na zielono w sposób ciągły, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Jeśli lampka anteny świeci na zielono, wszystko jest w porządku. (Źródło obrazu: GIGA)

W samej aplikacji niewiele można ustawić. I nie wszystko da się zmienić poprzez WLAN. W przypadku niektórych rzeczy, np. aktualizacji oprogramowania sprzętowego, konieczne jest połączenie przez Bluetooth, co jest nieco denerwujące, gdy w rzeczywistości masz połączenie z kosiarką zautomatyzowaną przez Wi-Fi. Jeśli oprogramowanie sprzętowe nie jest zgodne z wersją aplikacji, nie można używać kosiarki zautomatyzowanej do czasu aktualizacji oprogramowania sprzętowego w pobliżu kosiarki zautomatyzowanej. Też uważam, że to trochę nieprzyjemne rozwiązanie.

Jeśli oprogramowanie sprzętowe nie jest tak aktualne jak wersja aplikacji, nie można w ogóle używać kosiarki zautomatyzowanej. (Źródło obrazu: GIGA)

Po wejściu do aplikacji i uzyskaniu dostępu do swojej LUBA AWD 5000 musisz Kiedy zaczynasz, najpierw przejedź przez obszar trawiasty. Działa po prostu jak zdalnie sterowany samochód. Jedyna różnica jest taka, że ​​połączenie regularnie mi się zrywało, gdy podszedłem za blisko wysokiego płotu lub za daleko pod drzewo lub krzaki. Po piątej awarii zanotowałem najtrudniejszy fragment i stamtąd szybko pojechałem mając nadzieję, że połączenie się nie zerwie. Na szczęście to zadziałało.

Ale nie należy też przesadzać, ponieważ to, że udało Ci się poruszać po trawniku za pomocą tej sztuczki podczas jej ustawiania, nie oznacza, że ​​kosiarka zautomatyzowana zrobi to samo później. Musiałem wtedy zachować nieco większą odległość od wysokich obiektów, ponieważ w przeciwnym razie proces koszenia po prostu by się zatrzymał, gdy nie miałby już odbioru. Właściwie spodziewałem się trochę więcej dzięki antenie zewnętrznej z zawsze dobrym odbiorem.

Znacznie więcej wolności

W tytule piszę coś o trudnym teście, który na pewno nie odbędzie się w moim małym ogródku, gdzie nie ma prawie żadnych przeszkód. Mieszkam w mieszkaniu, w którym właściciele muszą także kosić wspólny trawnik. A dokładnie To właśnie tam LUBA AWD 5000 naprawdę zabłysnęła. W zasadzie możesz swobodnie poruszać się w dowolnym miejscu. Wjeżdżałem nawet na stosunkowo wysokie krawężniki, gdzie nie wstałaby żadna inna kosiarka zautomatyzowana.

Dzięki napędowi na wszystkie koła LUBA AWD 5000 może pokonywać także wyższe krawężniki. (Źródło obrazu: GIGA)

Więc mogłem Zdefiniuj w sumie pięć stref koszenia. Mój ogród, dwa trawniki na wspólnej działce i dwa małe trawniki moich sąsiadów mają łącznie 171 metrów kwadratowych. Kosiarka zautomatyzowana potrzebuje na to około dwóch i pół godziny. Jeździ między trawnikami po zapisanych ścieżkach, które możesz zapisać indywidualnie. W moim przypadku zostało to zaprogramowane trochę chwiejnie, ale działa.

Zaprogramowałem w sumie pięć trawników. (Źródło obrazu: GIGA)

Kilka pierwszych razy obserwowałem kosiarkę zautomatyzowaną, później jeździła ona sama. Potem po prostu oglądałem go za pośrednictwem aplikacji. Na początku nie otrzymywałem żadnych powiadomień, ale zostały one dla mnie aktywowane w nowszej wersji aplikacji. Jeśli więc kosiarka zautomatyzowana zgubiła GPS lub utknęła.

Oczywiście możesz ustawić w aplikacji, jak dokładnie kosiarka zautomatyzowana powinna kosić trawnik. Na początku ustawiłem tylko jeden tor i jeden kierunek, ale okazało się to błędem, bo opony spychają trawę w dół i nie jest ona odpowiednio skoszona. Dlatego też zalecam jazdę po trawniku w obu kierunkach, co pozwoli uzyskać ładny wzór na trawniku.

Kosiarka zautomatyzowana utworzyła ładny wzór na moim trawniku. (Źródło obrazu: GIGA)

Powoduje zamieszanie

LUBA AWD 5000 naprawdę przyciąga wzrok. (Źródło obrazu: GIGA)

Zasadniczo jestem bardzo zadowolony z wyników koszenia. LUBA AWD 5000 porusza się całkowicie niezależnie od jednego trawnika do drugiego. Wykrywa przeszkody i w razie potrzeby je omija. Nie zawsze mam wrażenie, że on naprawdę widzi przeszkody za pomocą swoich czujników. Nadal wbija się w doniczki lub małe drzewa. Ale niezawodnie rozpoznaje ogrodzenia. Spodziewałbym się tutaj trochę więcej.

Od czasu do czasu LUBA AWD 5000 stawała się trochę awanturnicza. (Źródło obrazu: GIGA)

W każdym razie praktyczne jest, że Wysokość koszenia można regulować w aplikacji w zakresie od 30 do 70 mm. Niewygodne jest to, że trzeba to robić za każdym razem od nowa i nie pamięta się, kiedy uruchomiłeś to ręcznie. Wysokość koszenia jest zapisywana tylko wtedy, gdy planujesz koszenie.

LUBA AWD 5000 z pewnością przyciąga wzrok. On wygląda jak mały samochód sportowy a dzięki napędowi na wszystkie koła zapewnia wyjątkowo wysoką moc i przyczepność. Nie ma tu wzniesień, na które mógłby podjechać, ale krawężniki nie stanowią problemu. A kiedy utknie, prawie przekopuje ziemię, zanim się podda. Ma więc wystarczającą moc.

Ogromnym atutem LUBA AWD 5000 są dwa agregaty koszące. (Źródło obrazu: GIGA)

Obie kosiarki również to zapewniają Nawet wilgotne trawniki nie stanowią problemu. Czasami kosiłem brzegi trawników moją zwykłą kosiarką 40-woltową i naprawdę się zepsuła. Z drugiej strony LUBA AWD 5000 poradziła sobie z tym. Kiedy zaczęło padać, pojechał z powrotem na stację.

Cichy odgłos koszenia

Zarówno sąsiedzi, piesi jak i ja byliśmy zachwycony hałasem pracy LUBA AWD 5000. Działa to stosunkowo cicho. Tak cicho, że nawet bezdomny kot zwykle nie uciekał, gdy kosiarka zautomatyzowana po prostu jeździła po trawniku. Zawsze tak się działo z innymi urządzeniami.

To, co naprawdę denerwuje, to ciągłe piszczenie. Za każdym razem, gdy LUBA AWD 5000 rozpoczyna koszenie, kosiarka zautomatyzowana emituje sygnał dźwiękowy po uruchomieniu kosiarki. Ponieważ moja kosiarka zautomatyzowana często w coś uderza i zatrzymuje się, urządzenie emituje sygnał dźwiękowy niemal bez przerwy. Chciałbym móc wyłączyć sygnał dźwiękowy. Moim zdaniem czerwona lampka wystarczy jako ostrzeżenie i słychać też że kosiarka startuje.

Jedzie blisko krawędzi

LUBA AWD 5000 całkiem nieźle radzi sobie z krawędziami. (Źródło obrazu: GIGA)

Byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony zachowaniem LUBA AWD 5000 na krawędzi. Jeśli zrobisz to dobrze podczas zakładania trawnika, to wtedy kosiarka zautomatyzowana jedzie bardzo blisko krawędzi. Tylko na zakrętach zwykle zostawia większą szczelinę. Ale to wszystko w granicach rozsądku, bo nawet zwykłą kosiarką nie da się dojechać w każdy zakątek i trzeba to zrobić za pomocą podkaszarki do trawy.

W wielu miejscach w przypadku LUBA AWD 5000 nie było to konieczne tak często, jak w przypadku Ecovacs Goat G1 (test). Ze względu na jedną kosiarkę na środku, nie podszedł tak blisko krawędzi. Tutaj LUBA gra w swojej własnej lidze.

Czego brakuje kosiarce zautomatyzowanej?

LUBA AWD 5000 w drodze powrotnej z pracy w terenie. (Źródło obrazu: GIGA)

Może po prostu tego mi brakuje, bo Ecovacs to oferuje, ale mam to faktycznie przegapiłem aparat. Zwłaszcza, gdy byłem na wspólnej posesji, a kosiarka zautomatyzowana musiała jechać po chodniku, chciałbym móc to oglądać nie tylko jako animację w aplikacji, ale także za pomocą kamery, aby zobaczyć ewentualne przeszkody.

Co więcej, chciałbym tego Obiekty na podłodze można lepiej rozpoznać. Kiedyś odtworzyłem „test jeża” z jabłkiem. LUBA AWD 5000 nie rozpoznała go i zdemontowała. Przejechane zostały także węże i gałęzie. To oczywiście nie jest dobre dla kosiarki. Dlatego LUBĄ AWD 5000 należy jeździć tylko wtedy, gdy na drodze nie ma zwierząt.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech