Spłonęła gwiazda e-samochodu?  Elon Musk musi się zebrać dla Tesli

Spłonęła gwiazda e-samochodu? Elon Musk musi się zebrać dla Tesli

Elon Musk chce zmienić świat i całkowicie przejść na energię odnawialną. Póki co kwintesencja najnowszej, trzeciej części jego mistrzowskiego planu. Podczas gdy miliarder realizuje swoje utopijne wizje, u producenta samochodów elektrycznych, Tesli, nie dzieje się dobrze. Musk musi wziąć się w garść.

Musk show już nie działa: to nie jest główny plan

Bez względu na to, jak głośny może być Elon Musk Plan główny – już część 3, żeby nie zapomnieć – zapowiada. Jeśli w momencie, gdy ma to znaczenie, to tylko jeden masa niejasnych pomysłów pokazany, nie robi wrażenia mistrzowskiego. Fani, inwestorzy i obserwatorzy z całego świata liczyli na więcej.

Strategicznie Tesla, niegdyś żywa gwiazda samochodów elektrycznych, obecnie wygląda bardziej jak coś powolna, kołysząca się barka bez wyraźnego kursu. Obecnie czekamy na Cybertrucka, nową odsłonę Roadstera i pierwszą Teslę za mały portfel. Musk nie ujawnił nic nowego na temat żadnego z nich, prezentując trzecią część swojego głównego planu. Pozostaje tylko cztery samochody elektryczne, które stają się zauważalnie starsze. Nawet w porównaniu z mniej ambitnymi konkurentami Tesla często ma teraz mniejszy wybór.

Rezultat braku innowacji: rozczarowanie. Po ogłoszeniu przez Teslę Dnia Inwestora cena akcji producenta samochodów elektrycznych spadła o około 10 procent. To tylko jeden z problemów, kiedy cała firma praktycznie spoczywa na barkach jednej osoby. Jeśli Elon Musk po raz kolejny przekracza cel, Tesla musi dostarczyć coś prawie niewyobrażalnego – lub ponieść porażkę.

Wypożycz e-samochód i odbierz premię środowiskową

Producent e-samochodów znajduje się obecnie gdzieś pomiędzy: wyniki sprzedaży wyglądają więcej niż solidnie. Z więcej niż 1,3 miliona sztuk Tesla sprzeda więcej samochodów elektrycznych w 2022 roku niż kiedykolwiek wcześniej. Model Y jest obecnie najpopularniejszym samochodem elektrycznym na świecie. Przy wciąż niezwykłym wzroście, Tesla powinna wyprzedzić Audi w tym roku. Niemiecka marka premium sprzedawałaby wtedy ogólnie mniej samochodów – nie tylko samochodów elektrycznych, ale także z silnikami spalinowymi.

Tesla: wysoka cena, mała wydajność

Ale Tesla musi nadal dostarczać i robić to właściwie. The obniżki cen od początku roku dały już mocny impuls na 2023 rok. Jednocześnie e-samochody Tesli często nie nadążają już za modelami innych znanych marek: Mercedes i BMW dostarczają teraz najtrwalszego Stromera. Nawet najpotężniejszy model Tesli musi zadowolić się tylko 8. miejscem. W końcu przynajmniej zwykły Stromer Model Y ma zostać poddany liftingowi w najbliższej przyszłości.

Podczas gdy innym Tesli przydałaby się całkowita metamorfoza: w bieżącym raporcie TÜV eksperci ds. bezpieczeństwa stwierdzili, że żaden inny nie znalazł się wśród czterech najpopularniejszych samochodów elektrycznych w Niemczech działa gorzej na HU niż Model 3 Tesli. W ten sposób amerykański producent kontynuuje swój niechlubny trend: Model S nie był w stanie przekonać TÜV w zeszłym roku. Można by to wnioskować Tesla to raczej samochód do wyrzucenia niż od niezawodnego towarzysza – im dłużej w trasie, tym gorzej.

Przy okazji: podczas gdy Tesla czasami jedzie stromo pod górę, a potem nagle znowu w dół, szef gra w jo-jo ze statusem najbogatszego człowieka na świecie. Spadek ceny akcji Tesli powoduje cofnięcie się o jedno lub więcej miejsc, ale jeśli następnie ponownie wzrośnie, Elon Musk znów jest na czele.

Mobilność – coś się dzieje: E-samochody, elektryczne rowery, e-hulajnogi, następca biletu za 9 euro w autobusach i pociągach – to wszystko porusza nas w dwojaki sposób. A co się stało w zakresie mobilności?

Oczywiście nie ma pewności, że Tesla zmierza w kierunku nieubłaganego upadku – nie mówiąc już o krachu. W szczególności Elon Musk zawsze dużo obiecywał, ale potrafił też dotrzymywać obietnic, które uważano za praktycznie niemożliwe. Czy tak będzie i tym razem, okaże się wkrótce.

Więcej niż Tesla: Elon Musk macza palce w wielu firmach.

Błysk nadziei: czy Musk przygotowuje się do przejścia na emeryturę?

Jestem raczej sceptycznie nastawiony do ogólnego obrazu: The Dostarczanie światu energii odnawialnej to wzniosły cel, ale całkowicie wykraczający poza to, co może osiągnąć pojedyncza korporacja. Tym bardziej, że Musk we wszystkich swoich rozważaniach, które przedstawił na Investors Day, nie dał się przejrzeć swoim kartom. Dość nietypowa powściągliwość ekscentryka każe mi podejrzewać, że już dawno temu nie przemyślane do końca kapelusz.

Przynajmniej Dzień Inwestora pokazał dobry impet: Musk ma wniósł trochę urozmaicenia do zwykłego jednoosobowego show a czasami pozwalał swojemu zespołowi kierowniczemu znaleźć się w centrum uwagi podczas nieinformacyjnej prezentacji. Mówi się też, że miliarder szuka następców na stanowisko szefa Twittera. Miejmy nadzieję, że kroki pokażą, że on też jest świadomy że musi się pozbierać i cofnąć.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech