Sparfuchs ujawnia: tak łatwo jest mi obniżyć koszty ogrzewania o 500 euro rocznie

Sparfuchs ujawnia: tak łatwo jest mi obniżyć koszty ogrzewania o 500 euro rocznie

Ceny energii wciąż rosną. Jeszcze przed wojną na Ukrainie dramatycznie wzrosły ceny prądu i gazu. Dla mnie to zawsze zachęta do obniżania kosztów. Każdy może to zrobić i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w ciągu roku. Dla mnie było to 500 euro i w tym roku wszystko znów wygląda dobrze – mimo rosnących cen.

Drastycznie zredukuj koszty ogrzewania

Gdy dwa lata temu przejąłem swoje nowe mieszkanie, wiedziałem, że to starszy budynek. Więc koszt ogrzewania byłby wyższy niż w moim starym mieszkaniu. Ale nie chciałem tego zaakceptować i wziąłem to ustawiony do pracy, aby znacznie zoptymalizować bilans energetycznybez konieczności dokonywania większych modyfikacji. Podjąłem następujące kroki:

Uszczelnij wszystko: Zarówno okna jak i drzwi mieszkania są starsze. Wszystko było odpowiednio wypaczone i już nie całkiem ciasne. Odczułem to szczególnie zimą, kiedy otworzyłem okno, żeby je wywietrzyć i przez mieszkanie dało się poczuć prawdziwy powiew wiatru. Kupiłem więc uszczelki do okien i przykleiłem je do ram okiennych. Zdecydowałem się na tę wersję (sprawdź na Amazon). Niewiele można było zrobić z drzwiami. Teraz je wymieniłem. Ale oszczędności wciąż były ogromne.
Inteligentne termostaty grzejnikowe: Używałem już inteligentnych termostatów grzejnikowych w moim starym mieszkaniu. Już tam poczułem silny efekt. Ale nie używałem termostatów grzejnikowych do planowania codziennej rutyny, ale także do wielu innych rzeczy. Możesz również zobaczyć, jak wysoka jest tam wilgotność. Często jest też funkcja, dzięki której termostat rozpoznaje, kiedy okno jest otwarte, a następnie wyłącza ogrzewanie. Wszystko to pozwala zaoszczędzić dużo energii.
Zmieniono zachowanie ogrzewania: Osobiście i tak nie lubię za ciepło. 20 do 21 stopni w pokoju jest w porządku. W sypialni jest 18 stopni, więc mogę spać lepiej. Ale zamiast ogrzewać pomieszczenia przez cały dzień, ogrzewam tylko te pomieszczenia, w których przebywam. W biurze ogrzewanie włącza się około 7:30, a inteligentny termostat ustawia temperaturę na 20 stopni. O 7 rano ogrzewanie w łazience włącza się, gdy biorę prysznic, osiąga 21 stopni. Ogrzewanie jest wyłączone w kuchni i salonie. Grzejniki włączają się tylko na krótko przed zamknięciem. 21 stopni w salonie i 19 stopni w kuchni. Ponieważ zwykle tam gotuję, pokój i tak się nagrzewa.

Oczywiście taka zmiana wymaga trochę pracy i samokontroli. Ale inteligentne termostaty grzejnikowe są bardzo praktyczne, ponieważ zawsze masz kontrolę na swoim smartfonie. Możesz także mieć oko na wilgotność i ustawić ogrzewanie tak, aby włączało się, gdy istnieje ryzyko rozwoju pleśni. To samo dotyczy mrozu.

Jakie termostaty grzejnikowe mogę polecić?

Moje termostaty grzejnikowe wkrótce stracą połączenie z Internetem. (Źródło obrazu: GIGA)

Moje termostaty grzejnikowe mają ponad 5 lat i wkrótce nie będą już obsługiwane. Wtedy najpóźniej będę przełącz się na nową generację AVM. Nowy FRITZ! DECT 302 wpadł mi w oko (spójrz na Amazon). Ponieważ mam już Fritzbox i używam go do sterowania moim inteligentnym domem, dobrym pomysłem jest aplikacja. W przeciwnym razie mogę polecić modele „Homematic IP” (spójrz na Amazon). Przyjaciele mają z tym bardzo dobre doświadczenia. Ale jest niezliczona ilość producentów. Tado również powinno być bardzo dobrze znane (spójrz na Amazon).

Możesz również dużo zaoszczędzić na energii elektrycznej dzięki oszczędnym urządzeniom:

Koszty ogrzewania obniżone z 1400 euro do 900 euro

W pierwszym roku musiałem wpłacić zadatek, który musiał wpłacić poprzedni właściciel. To było 120 euro miesięcznie za sam gaz. Z wieloma zmianami, które wprowadziłem obecnie wynosi 75 euro miesięcznie, czyli 900 euro rocznie. Kilka miesięcy temu było to 68 euro, ale ostatnio cena wzrosła. Mogę być skrajnym przykładem, ponieważ naprawdę nie chcę marnować i płacić za energię, której nie używam, ale jest kilka prostych sztuczek, które mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy. Moje mieszkanie ma około 60 metrów kwadratowych i składa się z trzech pokoi.

Wracam na plus jeśli chodzi o koszty ogrzewania

Przynajmniej z moim dostawcą gazu mogę zlecić sprawdzenie rabatu online. Zrobiłem to ponownie po zimie. Obecnie mam 80 euro w górę. Wtedy wyraźnie można poczuć nowe drzwi do mieszkania, które mam od jakiegoś czasu.

Zakładam jednak, że ceny gazu będą nadal rosły, więc będę dalej starał się obniżać koszty ogrzewania bez konieczności zamrażania. Stawka ryczałtowa ceny energii pomoże przynajmniej częściowo kontrolować koszty. Ale w końcu masz największą dźwignię w swoich rękach.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech