Smartfony: czy obecnie wystarczy 64 czy 128 GB pamięci?

Smartfony: czy obecnie wystarczy 64 czy 128 GB pamięci?

Wymagające gry, filmy w rozdzielczości 4K, coraz większe aplikacje: Istnieje kilka powodów, dla których może zabraknąć pamięci w smartfonie. Czy 64 lub 128 GB jest zdecydowanie za mało lub wystarczające?

64 GB to klasa podstawowa

Pamięć wewnętrzna to ważna cecha, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie smartfona. Obecnie 64 GB pamięci wewnętrznej można zaliczyć do „rozmiaru podstawowego”. Ten rozmiar pamięci jest na pewnym poziomie Telefony z Androidem z niższych przedziałów cenowych, szczególnie w przedziale do 200 euro. W lidze ważnym plusem jest slot na kartę microSD. Tak właśnie jest dodatkowe miejsce do przechowywania udostępniać na przykład muzykę lub zdjęcia. Zewnętrzne karty pamięci stały się niedrogie i zawsze można je znaleźć w sprzedaży.

Za pomocą karty microSD (tutaj na zdjęciu czerwonym) dostępną przestrzeń dyskową można tanio rozszerzyć w niektórych telefonach z systemem Android (źródło zdjęcia: GIGA)

Zegary w Apple tykają trochę inaczej: ten kalifornijski iPhone’aproducent w dalszym ciągu oferuje telefony komórkowe i tablety w podstawowym wariancie z zaledwie 64 GB – i to po znacznie wyższych cenach niż zwykle w obozie z Androidem. Takim przypadkiem jest iPad 10. generacji zaprezentowany w październiku 2022 r. (od 579 euro w Apple), podobnie jak iPhone SE (3. gen., 2022 r., patrz na Amazon). Dostępne są warianty z większą ilością pamięci, ale za stosunkowo dużą dopłatą. Firma Apple oferuje rozszerzenie karty SD nie przeznaczony.

Z mniejszych Rozmiary pamięci takie jak 32 GB lub mniej, jest obecnie odradzane. Takie warianty wciąż można spotkać w starszych, odnowionych telefonach komórkowych (np. iPhone 7 w sklepie Rebuy). W dzisiejszych czasach jest to co najwyżej uzasadnione w przypadku „drugiego telefonu komórkowego”, ale jako towarzysz na co dzień raczej nie wytrzymuje normalnego użytkowania. Jeden z powodów: w ostatnich latach praktycznie wszystkie popularne aplikacje, takie jak Gmail czy Spotify, ogromnie się rozwinęły. Aplikacje oferują coraz więcej funkcji, a przy tym kosztują miejsce na dysku.

Wystarczający rozmiar pamięci: zadaj sobie właściwe pytania

Są wystarczające 64 GB pamięci ze smartfonem, czy powinno być ich więcej? Jeśli odpowiesz „tak” na poniższe pytania, oznacza to, że w krótkim czasie może zabraknąć Ci pamięci:

Czy lubisz grać w złożone gry? GryCzy dużo filmujesz? 4K– Masz olbrzyma? kolekcja muzykiktóry zawsze musi być przy Tobie?Lubisz korzystać z funkcja pobierania („tryb offline”), który oferuje wiele usług strumieniowego przesyłania wideo (np. Netflix)?

Z drugiej strony istnieją mocne argumenty, które przemawiają za możliwością stałego wykorzystania 64 GB pamięci. Jeśli odpowiesz tutaj „tak”, niewielka ilość pamięci wewnętrznej może Ci wystarczyć:

używasz Usługi w chmurze lub regularne Kopie zapasoweaby odciążyć dane i aplikacje ze smartfona? karta SD używać do przenoszenia określonych treści i aplikacji?

Oczywiście w ciągu najbliższych kilku lat wymagania dotyczące przechowywania będą nadal rosły. Jednak chmura i rozszerzalna pamięć mogą częściowo wchłonąć ten rozwój, tak że 64 GB w zupełności wystarczy. Jeśli zrobi się ciasno, sprzątanie pomoże:

128 GB to (nadal) dobra średnia w 2023 r

Dzięki 128 GB pamięci wszystko wygląda znacznie lepiej. Większość użytkowników dobrze radzi sobie z tą wielkością pamięci w życiu codziennym – choć i tutaj powyższe pytania warto zastosować. Na przykład 40-sekundowy film 4K (nagrany iPhonem 11) ma rozmiar około 315 MB. Pobranie wysokiej jakości „Gwiezdnych Wojen: Część IV” z Disney+ kosztuje około 4,1 GB (patrz przewodnik). Możesz dowiedzieć się, jak z biegiem czasu maksymalnie wykorzystać 128 GB pamięci, odtwarzając kilka filmów.

Stefana BubekaStefan Bubeck, redaktor GIGA, ekspert w dziedzinie elektroniki użytkowej, zwłaszcza audio.

Póki co starcza mi na 128 GB

Obecnie na moim iPhonie 13 mini zajęte jest około 75 GB, z czego większą część stanowią zdjęcia, muzyka i aplikacja do obsługi wiadomości (załączniki). Jeśli jestem w trasie dłużej, dorzucam kilka GB na rozrywkę offline (seriale, filmy) – ale jak dotąd tylko raz udało mi się przekroczyć 100 GB. Jednak ja również wykorzystuję do tego miejsce w iCloud, co wiąże się z miesięcznymi kosztami. Mieści się tu między innymi moja biblioteka zdjęć zawierająca dziesiątki tysięcy zdjęć – nie zmieściłabym ich w komórce.

Istnieje również efekt psychologiczny, o którym nie należy zapominać: Wraz z nowym telefonem pojawiają się nowe nawyki. Aparat jest chyba dużo lepszy od poprzedniego modelu – i nagle nagrywanie filmów i robienie zdjęć stało się o wiele przyjemniejsze niż kiedyś. Nowy ekran OLED jest tak duży i świetny, że tablet tak naprawdę nie jest już potrzebny – a nagle smartfon musi służyć jako mini telewizor z licznymi zapisanymi na wakacjach odcinkami ulubionego serialu. Im intensywniej na co dzień korzystamy z telefonu komórkowego, tym mniej mamy ochotę zajmować się tematem „gospodarstwo magazynowe”, bo w ostatecznym rozrachunku to też kosztuje czas i nerwy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech