Silniki spalinowe pobite: samochody elektryczne odnoszą ważne zwycięstwo

Silniki spalinowe pobite: samochody elektryczne odnoszą ważne zwycięstwo

Samochody elektryczne są obecnie w trudnej sytuacji, ceny od dłuższego czasu są zbyt wysokie, a reszty dobija ogólna niechęć do zakupu. Istnieje także groźba kolejnych cięć w finansowaniu w Niemczech. Niemniej jednak liczba nowych rejestracji osiąga nowy rekord. Samochody elektryczne po raz pierwszy zastępują nawet pojazdy z silnikiem Diesla.

Samochody elektryczne wygrywają z olejem napędowym: w Europie przodują samochody elektryczne

Branża motoryzacyjna nie może narzekać, przynajmniej patrząc na nowe samochody na europejskich drogach. W październiku 2023 r. liczba nowych rejestracji wzrośnie piętnasty miesiąc z rzędu. W porównaniu do roku poprzedniego nastąpił wzrost o imponujące 14,6 proc. Odpowiada to danym europejskiego stowarzyszenia producentów ACEA 855 484 rejestracji nowych samochodów (Źródło: Auto Motor Sport).

Również Sprawy w zakresie samochodów elektrycznych idą do przodu – nawet znacznie więcej niż cały rynek. W porównaniu do października 2022 r. pojazdy w pełni elektryczne posiadają zestaw w górę o 36,3 proc zrobiony. Oznacza to, że nowo zarejestrowano 121 808 pojazdów BEV.

To nie tylko sukces sam w sobie, ale także jeśli przyjrzeć się bliżej liczbom silników spalinowych. Ponieważ silniki wysokoprężne sprzedają się w krajach UE coraz gorzej, w październiku sprzedano jedynie 102 748 sztuk. Otóż ​​to pierwszy miesiąc, w którym na poziomie UE samochody elektryczne zostaną zastąpione samochodami z silnikiem Diesla.

Silniki wysokoprężne straciły 13,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i dlatego łącznie stanowiły jedynie około 12 proc. nowych rejestracji. Znaczący spadek widać także w przypadku hybryd typu plug-in. W całej UE spadają o 5 procent. Wynika to głównie z katastrofy w Niemczech, gdzie PHEV praktycznie nie odgrywają już żadnej roli ze względu na brak środków od początku 2023 r., podczas gdy w innych krajach pozostają popularne.

Oprócz samochodów elektrycznych duży krok naprzód robią także modele typu „mild hybrid”. Osiągnęły one wzrost o 38,6 proc., a łączny udział na poziomie 28,6 proc. Oznacza to, że hybrydy znajdują się dopiero na drugim miejscu silniki benzynowe. Pierwotne silniki spalinowe nadal stanowią większość w Europie z udziałem 33,4%. Większość nowych rejestracji miejsce. W przeciwieństwie do samochodów hybrydowych i elektrycznych wzrost jest znacznie skromniejszy i wynosi 8,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dzięki nowemu ID.7 Volkswagen chce pokonać zastój w dziedzinie elektryki:

VW pokazuje ID.7 w ruchu

Jak samochody elektryczne mogą odnieść taki sukces, mimo że producenci borykają się z problemami?

Ładne liczby dotyczące samochodów elektrycznych przesłaniają problem, z którym boryka się wielu producentów samochodów spadek popytu, zwłaszcza na pojazdy elektryczne muszę walczyć. Zwłaszcza w VW brak zainteresowania klientów modelami serii ID staje się poważnym wyzwaniem.

Pomyślne nowe rejestracje pochodzą głównie z pojazdów zamówionych kilka miesięcy temu, które są dostarczane i rejestrowane dopiero z dużym opóźnieniem. Podczas gdy producenci zmniejszają zapasy, napływa zbyt mało nowych zamówień. Zatem dziura na przyszłość staje się coraz większa.

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech