Samochód elektryczny czy silnik benzynowy?  Decyduje próg rentowności

Samochód elektryczny czy silnik benzynowy? Decyduje próg rentowności

Samochody elektryczne są lepszym wyborem dla środowiska niż silniki spalinowe – to jest obecnie bezdyskusyjne. Jednak zakup nowego samochodu elektrycznego nie zawsze jest najlepszym wyborem. Ujawniamy, na co należy zwrócić uwagę i co ma z tym wspólnego próg rentowności.

Ten artykuł jest częścią Tydzień tematyczny GIGA „Zrównoważony rozwój” od 5.6. do 11.6.2022. W artykule przeglądowym możesz przeczytać, o co w tym wszystkim chodzi i znaleźć inne artykuły na ten temat.

Każdy, kto jeździ samochodem elektrycznym, robi coś dobrego dla środowiska. Coś w tym jest, ale to nie takie proste. Spojrzenie na bilans CO₂ pokazuje, że samochody elektryczne nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych, ale emitują do produkcji trzeba zużyć dużo CO₂ – zwłaszcza jeśli chodzi o akumulator. Bilans pogarsza się również, gdy e-samochód jest ładowany energią elektryczną wytworzoną z paliw kopalnych.

Kupowanie e-samochodu: kiedy jest właściwy czas?

Był i jest używany jako argument przez przeciwników elektromobilności, bo choć silniki spalinowe emitują CO₂ podczas pracy, to podczas produkcji powodują mniejszą emisję. Ogólnie rzecz biorąc, samochody elektryczne są nadal lepszym wyborem dla środowiskaemisje z nich przez cały okres eksploatacji są tylko o połowę niższe niż w przypadku pojazdów benzynowych lub wysokoprężnych, jak ustalił Instytut Fraunhofera ds. Badań nad Systemami i Innowacją.

Tutaj możesz zobaczyć, na czym polega greenwashing:

Ale samochody elektryczne z czasem będą się tylko poprawiać. Czasami osiągany jest punkt, w którym silniki spalinowe i pojazdy elektryczne są równe w bilansie CO₂ Próg rentowności nazywa.

Ważną rolę odgrywa między innymi odpowiedni model elektryczny i miks energii elektrycznej, za pomocą którego samochód elektryczny jest zasilany. Według aktualnych badań samochody elektryczne potrzebują kilku tysięcy kilometrów, aby zrekompensować swoją gorszą sytuację produkcyjną pod względem emisji CO₂: według naukowców z Politechniki w Eindhoven jeździć e-samochodami po 11 000 do 30 000 km przy mniejszej emisji CO₂ niż silniki spalinowe (Źródło: Polarstern).

Jeśli więc zwracasz uwagę na środowisko, masz różne możliwości: im starszy jest twój silnik benzynowy lub wysokoprężny, tym bardziej warto rozważyć zakup samochodu elektrycznego przy następnym jego zakupie. Idealnie byłoby już kupić używany e-samochód, że tak powiem wszystko w porządku ruchy. Ale w tej chwili trudno o jedną. Jeśli twój silnik spalinowy jest wciąż nowy, może być za wcześnie na zmianę z punktu widzenia ochrony środowiska.

Decyzja zależy również od tego, ile jeździsz: Kierowcy, którzy często pokonują ponad 40 000 km rocznie, w mgnieniu oka lądują na zielono e-samochodem – podczas gdy Twój ślad CO₂ w pojazdach benzynowych lub wysokoprężnych rośnie z dnia na dzień. Jeśli będziesz jeździł o jeden nowy silnik spalinowy mniej, do tego momentu dojdziesz dopiero później. Jednak przy 10 000 do 15 000 km rocznie może to być tak daleko w ciągu zaledwie kilku lat.

Efektywność energetyczna i odpowiedni samochód – więcej wskazówek dla przyszłych kierowców e-aut

Jeśli zdecydujesz się na samochód elektryczny i chcesz utrzymać niski bilans CO₂, powinieneś rozważyć kilka rzeczy:

Zrównoważony miks energii elektrycznej: Zielona energia elektryczna ma sens dla klimatu, nawet jeśli może być nieco droższa. Oczywiście ideałem jest jak największe wykorzystanie energii elektrycznej z własnego systemu PV, jeśli taki posiadasz – przy dobrej pogodzie e-samochód ładuje się praktycznie za darmo.
Właściwy samochód: Jeśli głównie jeździsz po mieście lub jeździsz na krótkich dystansach, powinieneś wybrać elektryczny samochód kompaktowy, taki jak Honda E lub Elektro-Smart. Ponieważ mają one mniejszy akumulator, emisja CO₂ podczas produkcji jest znacznie niższa. Mniejszy akumulator sprawia również, że pojazdy są lżejsze, a przez to bardziej wydajne. W przypadku okazjonalnych długich podróży nadal możesz wynająć samochód elektryczny o dużym zasięgu lub, jeśli to konieczne, silnik spalinowy.
Uwaga wartość Cd: Im bardziej aerodynamiczny samochód elektryczny, tym efektywniej wykorzystuje się energię ładowania. Jest to łatwe dla portfela i środowiska.
Jedź właściwie: Nawet jeśli ruszanie i przyspieszanie samochodem elektrycznym jest świetną zabawą, defensywna jazda i wysoki udział regeneracji (używanie hamowania silnikiem w celu odzyskania energii zamiast nagłego hamowania) powinny być standardem, aby marnować jak najmniej energii podczas jazdy.

Możesz samodzielnie wytwarzać energię słoneczną za pomocą elektrowni balkonowej:

Czy to samochód elektryczny, czy smartfon: więcej zrównoważonego rozwoju – także w GIGA

W zasadzie jest również zrównoważony produkty do długotrwałego użytkowania, zamiast wymieniać je w krótkich odstępach czasu. Zakup nowego smartfona, laptopa do gier, a nawet samochodu elektrycznego bez potrzeby może być opłacalny ekonomicznie, na przykład w dobrej cenie. Być może naprawa też by ci służyła. Możesz też poczekać trochę dłużej, aż kolejne nowe urządzenie będzie naprawdę potrzebne.

Oczywiście dotyczy to również butów, odzieży czy cotygodniowych zakupów w supermarkecie. Upewnij się, że kupujesz to, czego potrzebujesz i konsumujesz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech