Rosnące ceny benzyny i oleju napędowego: jak opłacalne są naprawdę samochody elektryczne?

Rosnące ceny benzyny i oleju napędowego: jak opłacalne są naprawdę samochody elektryczne?

Jeśli chcesz kupić e-samochód, często nie myślisz tylko o pozytywnym aspekcie ekologicznym – zakup może być opłacalny również dla Twojego portfela. W końcu ładowanie prądem jest tańsze niż tankowanie benzyną lub olejem napędowym. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę ekstremalnie wysokie ceny paliwa, ale o ile tańszy jest tak naprawdę samochód elektryczny?

E-samochody tańsze: Stromer tak dużo oszczędza na stacji ładującej

Przesiadając się na samochód elektryczny, zazwyczaj trzeba zapłacić więcej niż za porównywalny silnik spalinowy. Ale na dłuższą metę zmiana powinna nadal się opłacać. Ponieważ samochody elektryczne są z kilku powodów tańsza alternatywa na dłuższą metę.

Wynika to głównie z tańszego prądu ładowania. Dzięki temu e-samochody są szczególnie opłacalne, ponieważ kierowcy elektryczni mogą dosłownie zaoszczędzić sobie ekstremalnych cen benzyny i oleju napędowego na dystrybutorze. Ostatnio ponownie wspięli się na rekordowe poziomy, a efekt zniżki na czołg jest praktycznie niewyczuwalny.

GIGA Spar Tipp
Paliwo jest za drogie? Szukasz najtańszej stacji benzynowej? Następnie pobierz naszą aplikację do tankowania. Tam znajdziesz najniższe ceny benzyny w Twojej okolicy.
TankenApp z trendem cen benzyny

Ströer Media Brands GmbH

TankenApp z trendem cen benzynyTankenApp z trendem cen benzyny

Stroer Media Brands GmbH

TankenApp jest produktem firmy Ströer Media Brands GmbH, do której należy również GIGA.

Według eksperta ADAC Floriana Hördegena, jeśli chodzi o oszczędzanie, gdzie ładujesz prąd do e-samochodu. Publiczne stacje ładowania, na przykład w mieście, są znacznie droższe niż ładowanie w domu według taryfy dla gospodarstw domowych. Możesz dużo zaoszczędzić, jeśli korzystasz również z systemu fotowoltaicznego, a tym samym możesz obniżyć cenę za kWh.

Porównanie pokazuje, jak duże mogą być różnice: Diesel od BMW o zużyciu 5 l na 100 km osiągnął szczyt cenowy w marcu 2022 r. 2,35 euro za litr przy kosztach czystego paliwa 11,75 euro na torze. Porównanie przeprowadzone przez SAT.1 Bayern porównuje wycofany model BMW i3. Samochód elektryczny zużywa około 15 kWh na 100 km.

Dla posiadaczy systemu fotowoltaicznego w porównaniu zakłada się cenę 11 centów za kWh – bezkonkurencyjnie tanią. Tak załadowane, że kosztują 100 km w i3 tylko 1,65 euro a zatem obecnie mniej niż jeden litr oleju napędowego. Ale nawet bez energii słonecznej kierowcy e-samochodów wyjeżdżają znacznie taniej: przy 35 centach za kWh w taryfie na energię elektryczną dla gospodarstw domowych przejechanie 100 km e-samochodem kosztowałoby 5,25 euro – wciąż mniej niż połowę kosztów paliwa w przypadku silnika spalinowego .

w Ceny energii elektrycznej są najwyższe na publicznych stacjach ładowania. W tym przypadku przejechanie ponad 100 km w i3 kosztuje 7,35 euro za prąd. Porównanie Verivox ma podobne koszty.

Wynajmij e-samochód i odbierz bonus w wysokości 6000 €

Oprócz prądu ładowania: to zalety cenowe samochodów elektrycznych

Jednak e-samochody nie są tak tanie w utrzymaniu, jak do tej pory. Obecnie nie tylko rosną ceny paliw, ale ogólnie energia staje się znacznie droższa. Dotyczy to również samochodów elektrycznych, które w bezpośrednim porównaniu mają pod względem kosztów ładowania w porównaniu do benzyny i oleju napędowego są to nadal znacznie lepsze karty. Ponadto inne korzyści cenowe, takie jak mniejsza liczba części zużywających się i limit emisji gazów cieplarnianych, przynoszą korzyści kierowcom samochodów elektrycznych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech