Przewodnik po zasilaniu komputera PC: Ile watów (kalkulator)?  Co oznacza 80 Plus, modułowy i ATX?

Przewodnik po zasilaniu komputera PC: Ile watów (kalkulator)? Co oznacza 80 Plus, modułowy i ATX?

Jeśli złożysz własny komputer, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy. Wiele osób, składając komputer po raz pierwszy, popełnia fatalny błąd: próbują zaoszczędzić pieniądze na zasilaczu komputera. Podpowiemy Ci, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza i jaki zasilacz będzie odpowiedni dla Twojego komputera.

Pierwszy błąd: zasada oszczędzania i maksimum

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz składać komputer, uczysz się wielu rzeczy. Często spędzasz godziny przeglądając strony, porównując testy porównawcze i próbując dowiedzieć się, który procesor i karta graficzna pasuje do Twojego budżetu oraz ile pamięci RAM potrzebujesz do swoich celów.

Jednak jeśli chodzi o zasilanie, badania często się kończą: „Co mogłeś zrobić źle?” – i wtedy to się po prostu dzieje niedrogi zasilacz z jak największą liczbą przed „watem” kupił. Ale ta decyzja złe konsekwencje Zazwyczaj zauważasz to dopiero, gdy jest już za późno. Tanie zasilacze nieznanych producentów zazwyczaj nie mają obwodów ochronnych, nawet jeśli je posiadają Zasilacz zużywa się z powodu gorszych podzespołówzabiera ze sobą cały komputer. Dlatego pierwszym przykazaniem przy zakupie zasilacza jest: To nie jest miejsce, w którym należy oszczędzać!

Konstrukcja: ATX, SFX, Mini-ITX, TFX?

Zanim zajmiesz się wydajnością, wydajnością itp., należy najpierw odpowiedzieć na następujące pytanie: Który projekt zasilacza faktycznie pasuje do mojej obudowy komputera? Obydwa najczęstsze wieże do komputerów stacjonarnych jest tutaj odpowiedź ATX. Jeśli jednak chcesz użyć mniejszej obudowy komputera PC lub składasz komputer HTPC, możesz także zaopatrzyć się w zasilacz w formacie SFX, Mini-ITX lub TFX.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić, który projekt pasuje do Twojego istniejącego lub pożądanego mieszkania. Ponieważ zasilacze ATX są powszechnym standardem, wyprzedzają one inne pod względem stosunku ceny do wydajności. Oczywiście możesz też po prostu wybrać zasilacz w formacie ATX i później wybrać odpowiednią obudowę, ale będziesz musiał wprowadzić ograniczenia, jeśli chcesz mieć obudowę zajmującą szczególnie mało miejsca.

Ile watów potrzebuję?

Następnie należy wyjaśnić, ile watów powinien mieć zasilacz. Wbrew powszechnie panującej opinii wielu graczy, nie potrzebujesz zasilacza o mocy 1200 W tylko dlatego, że masz w komputerze nowoczesną kartę graficzną. Wręcz przeciwnie, niektóre komponenty komputerów PC stają się obecnie coraz bardziej energooszczędne. Oznacza to, że zasilacz o znacznie mniejszej mocy może stabilnie zasilać komputer do gier nawet przy dużym obciążeniu.

Co oznacza skrót PSU? Być może przy zakupie zasilacza spotkałeś się z tym akronimem kilka razy: zasilacz po prostu oznacza Power Spodwyższać Unit, co oznacza nic innego jak Zasilacz oznacza.

Dobrym sposobem na obliczenie zapotrzebowania komputera na energię jest skorzystanie z różnych kalkulatorów zasilania, dostępnych na przykład w serwisie be Quiet! lub MSI. Tutaj wystarczy wprowadzić specyfikacje swojego komputera i uzyskać przybliżoną moc wyjściową pod obciążeniem. Zasilacz nieco wyższy od obliczonego powinien wystarczyć do bezproblemowego podtrzymania komputera podczas grania.

Generalnie zaleca się zainstalowanie zasilacza przy maksymalnym obciążeniu nadal jest wiele do poprawy. Z zasilaczem, który około 25 procent więcej, niż potrzebujesz, jesteś po bezpiecznej stronie. W miarę starzenia się zasilaczy, a zwłaszcza ich kondensatorów, tracą one wydajność. Żywotność może zostać skrócona także pod wpływem ciepła i obciążenia. Jeśli więc kupisz zasilacz, który ledwo jest w stanie zasilić komputer przy pełnym obciążeniu, już po kilku miesiącach mogą wystąpić awarie w grach, ponieważ zasilacz nie jest już w stanie zapewnić wymaganej wydajności. Jeśli chcesz później jeszcze bardziej rozbudować swój komputer, podłączyć wiele urządzeń peryferyjnych i zewnętrznych lub chcesz podkręcić komputer, możesz dodać kolejne 50 watów.

Wydajność (certyfikat 80 PLUS) i funkcje ochronne

Ale tylko dlatego, że wiesz już, ile watów potrzebuje zasilacz, aby efektywnie obsługiwać Twój komputer, pytanie, jaki zasilacz kupić, nadal nie jest odpowiedzią. Kolejną kwestią, którą należy sprawdzić, czy zasilacz jest wysokiej jakości, jest jego wydajność. Dzięki „80 Plus”, północnoamerykańskiej inicjatywie promującej zasilacze do komputerów PC, po pieczęci można zobaczyć, czy dany zasilacz ma dobrą wydajność.

The „80 Plus” – Zetifikat jest przyznawany wyłącznie zasilaczom, które mają po jednym w punktach obciążenia 20, 50 i 100 procent Sprawność co najmniej 80 procent osiągnąć. Następnie za jeszcze wyższą skuteczność przyznawane są pieczęcie brązowe, srebrne, złote, platynowe i tytanowe.

Wydajność przy 230 Vprzy 20% obciążeniuprzy 50% obciążeniuprzy 100% obciążeniuStandard 82 % 85 % 82 % Brąz 85 % 88 % 85 % Srebro / Srebro 87 % 90 % 87 % Złoto 90 % 92 % 89 % Platyna / Platyna 92 ​​% 94 % 90 % Tytan / Tytan 94 % 96 % 94 %

Ponadto kupując zasilacz do swojego komputera należy zawsze zapoznać się ze szczegółami i postępować zgodnie z nimi różne funkcje ochronne Miej oko. Tanie zasilacze często nie zapewniają żadnej ochrony przed skokami napięcia, zwarciami, a czasem nawet przed przegrzaniem – co może kosztować komputer życie. Tutaj znajdziesz kilka przydatnych funkcji ochronnych zasilaczy i ich skróty:

Ochrona przeciwprzepięciowa (OCP) Ochrona przed przeciążeniem (OLP/OPP) Ochrona przed przegrzaniem (OTP) Ochrona przed przepięciem (OVP) Ochrona przed zwarciem (SCP) Ochrona przed przepięciami (SIP) Ochrona podnapięciowa (UVP)

Zalety zasilacza modułowego

Kolejnym czynnikiem decydującym za lub przeciw zasilaczowi może być zarządzanie kablami. Komputer z dobrze ułożonymi kablami umożliwia wydajniejszą pracę wentylatorów, co w idealnym przypadku powinno oznaczać chłodniejszy komputer.

Dzięki modułowemu zasilaczowi nie musisz już mieć zwykłej wiązki przewodów wystającej z zasilacza, a jedynie podłączyć potrzebne kable do złączy wtykowych. Oznacza to, że w obudowie nie wiszą ani nie leżą nieużywane kable, które mogłyby potencjalnie wpłynąć na wydajność chłodzenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech