Prawo jazdy z datą ważności: UE chce wycofać seniorów z obiegu – to dobrze!

Prawo jazdy z datą ważności: UE chce wycofać seniorów z obiegu – to dobrze!

Jeśli UE postawi na swoim, wolność dla kierowców powyżej pewnego wieku wkrótce się skończy. Seniorzy powyżej 70 roku życia mają udowodnić, że potrafią prowadzić samochód – inicjatywa, która w Niemczech spotkała się z niewielką aprobatą. Przepraszam, to mnie nie dziwi.

Komentarz Felixa Gräbera

Jeśli chodzi o samochody, wielu Niemców nie lubi wiśni. Smutne ale prawdziwe. Obecnie ponownie pokazuje to przykład planu reformy prawa jazdy przedstawionego przez UE: Zgodnie z nim kierowcy powinni powyżej 70 roku życia muszą udowodnić, że nadal są w stanie kierować pojazdem.

UE chce sprawdzić seniorów: od 70 lat nie będzie wolności w prawie jazdy?

W szczególności UE to przewiduje prawa jazdy ogólnie w UE zamiast za dziesięć lat w przyszłości ważne przez 15 lat powinna być – marchewka. Ale bat następuje bezpośrednio: od 70 roku życia wzwyż należy uzyskać prawo jazdy odnowiony dopiero po pięciu latach Trzeba się stać. Zdolność do kierowania pojazdami musiałaby zostać ponownie oceniona.

Na szczęście dla wszystkich, którzy czują się oszukani w kwestii swobody prowadzenia pojazdów: propozycja UE chce tego dla państw członkowskich zdecydować, w jaki sposób sprawdzają swoją zdolność do kierowania pojazdami. Można by też dać ustne zapewnienie, że starsi kierowcy czują się wystarczająco zdrowi – a to spełniałoby unijną regułę. od jednego Hard duty może więc nie wchodzić w rachubę. Właściwie szkoda.

Polityka przeciwko wypychaniu prawa jazdy: czy Niemcy stoją na przeszkodzie?

Ale nawet ten delikatny plan budzi niechęć w niemieckiej polityce: na przykład w parlamencie kraju związkowego Badenii-Wirtembergii mówi się, że Wniosek graniczy z dyskryminacją ze względu na wiek (Źródło: SWR). Wystarczą dobrowolne testy. Ale są dobrowolne i od dawna są możliwe dzisiaj. Każdy, kto nalega na dobrowolne testy umiejętności prowadzenia pojazdów, chce, aby wszystko pozostało bez zmian.

Jest też sprzeciw na szczeblu federalnym: Minister transportu Volker Wissing polega na osobistej odpowiedzialności, czy to[tzwWtokudebatyoe-paliwachWissingpokazałżeniemaproblemuzblokowaniemunijnychdecyzjiNoweuregulowaniestarejjużdebatynatematprawajazdyjestwięcdalekieodpewności

Ale jeden Obowiązek sprawdzenie przydatności do jazdy byłoby Dobra decyzja. Zawsze są wyjątki, ale generalnie prawdopodobieństwo fizycznych ograniczeń wzrasta wraz z wiekiem, co może sprawić, że prowadzenie pojazdu będzie znacznie mniej bezpieczne, a nawet niemożliwe.

Od 18 do 99 lat: każdy powinien udowodnić, że potrafi prowadzić

Gdyby to ode mnie zależało, można by po prostu zacząć wcześniej i wprowadzić dokładne sprawdzenie: Każdy, kto ma prawo jazdy, musiałby to zrobić raz co pięć lat umówić się na przegląd i krótką jazdę próbną. W porządku dotyczą wszystkich, od początkujących kierowców po seniorów, którzy chcą wsiąść za kółko.

Każdy, kto się przebija, musi przejść przekwalifikowanie, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych do posiadania prawa jazdy. Jeśli tak, to zależałoby, tak jak obecnie, od tego, jak surowe będą ograniczenia. Jeśli nie możesz bezpiecznie prowadzić, powinieneś stracić prawo jazdy.

Możliwość prowadzenia pojazdów nie jest wliczona w cenę, ale coś się zmieniło również dla kierowców na przełomie roku:

Aby nie wykluczać ze społeczeństwa osób starszych lub osób, które z innych powodów nie mogą prowadzić samochodu, potrzebne byłyby alternatywy: społecznie zaprojektowana bon na mobilność na przykład na przejazdy taksówkami lub bezpłatne przejazdy środkami transportu publicznego, jak ma to już miejsce w przypadku osób niepełnosprawnych.

W końcu kto by naprawdę coś stracił, gdyby ulice były trochę bezpieczniejsze, o ile nikt nie zostałby w tyle społecznie? Nie możesz myśleć o nikim? Cóż, ja też nie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech