Prawdziwe złoto dla nowych telefonów komórkowych: dlatego stara technologia nie powinna się kurzyć

Prawdziwe złoto dla nowych telefonów komórkowych: dlatego stara technologia nie powinna się kurzyć

W naszych szufladach kryją się prawdziwe skarby: surowce używane w używanych telefonach komórkowych są na wagę złota w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu i są sposobem na zmniejszenie śladu ekologicznego.

Używane telefony komórkowe jako skarb

Kiedy szukamy nowego smartfona, niechętnie rozstajemy się ze starą komórką – w końcu nigdy nic nie wiadomo. Jak stwierdza Bitkom, zbiera kurz około 210 milionów starych telefonów komórkowych tylko w niemieckich gospodarstwach domowych (źródło: Bitkom). Ale zamiast pozostawiać urządzenia nieużywane, możesz naprawdę dużo wyciągnąć z telefonów komórkowych.

Liczba ta rośnie: jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bitkom, w niemieckich gospodarstwach domowych jest coraz więcej nieużywanych telefonów komórkowych (źródło zdjęcia: Bitkom)

Weterani też mogą Telefony komórkowe jako miejska kopalnia być widoczne – innymi słowy: złoża surowców, które stworzone przez ludzi (źródło: Süddeutsche Zeitung). Jako kolejne przykłady uwzględniono domy, mosty, samochody itp. Podczas gdy stal można na przykład wydobywać z pojazdów i budynków, stare telefony komórkowe czekają Metale takie jak złoto, miedź i nikiel do ponownego wykorzystania. Nawiasem mówiąc, dotyczy to nie tylko smartfonów: według Bitkom w 49 milionach laptopów i 26 milionach tabletów, które pozostają nieużywane w niemieckich gospodarstwach domowych, znajduje się również wiele ważnych komponentów surowcowych.

W odniesieniu do ogromnej skarbnicy surowców, dyrektor generalny Bitkom, dr. Bernhard Rohleder: „Produkcja smartfona wymaga wielu surowców, energii i zasobów. Jeśli są używane dłużej, ma to pozytywny wpływ na ich ślad ekologiczny.” Wreszcie, nie należy lekceważyć emisji CO2 spowodowanej długimi łańcuchami dostaw: niemiecka gospodarka jest uzależniona od importu surowców – zwłaszcza metali. W roku W 2020 roku sprowadzono około 387 mln ton surowców – z kosztami ok. 140 mld euro (źródło: BGR). Według Federalnej Agencji Środowiska górnictwo miejskie jest zatem możliwe „w obliczu rosnącej międzynarodowej konkurencji o rzadkie surowce na ziemi […]w celu ochrony zasobów naturalnych ziemi, a tym samym zabezpieczenia podstaw życia dla obecnych i przyszłych pokoleń”.

Rebuy zajmuje się skupem i sprzedażą starych telefonów komórkowych. Możesz dowiedzieć się, jak urządzenia są testowane w naszym filmie:

Czy stare telefony komórkowe mogą uratować nasz świat?

Oczywiście brzmi to fantastycznie, gdy nasz Stare urządzenia są rozwiązaniem wszystkich naszych problemów surowcowych byłoby. Ale czy to naprawdę takie proste? Britta Bookhagen z Federalnego Instytutu Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych (BGR) zauważa: „Bardzo trudno jest oszacować, które surowce wrócą do nas i kiedy” (Źródło: Süddeutsche Zeitung). Ze względu na nieprecyzyjne dane, z jakich surowców korzystano we wcześniejszych urządzeniach, pojazdach itp., trudno powrót do zdrowia zezwolić.

Schowaj się w naszych nieużywanych telefonach komórkowych Materiały o wartości około 240 milionów euro, aby popyt na nowe smartfony był zabezpieczony na najbliższe 10 lat. Jednak to jest bardziej pobożne życzenia niż rzeczywistość„ponieważ nie wszystkie telefony szufladowe są poddawane recyklingowi i w całości nadają się do recyklingu”.

Górnictwo miejskie daje taką szansę Niemcom bardziej niezależny po stronie importu stać się i ślad ekologiczny znacznie się zmniejszył mógłby się stać. Ale zarządzać tylko z tego procesu recyklingu – według Bookhagena jest to niemożliwe przy obecnym zapotrzebowaniu na surowce.

Chcesz przeczytać więcej o zrównoważonym rozwoju? W takim razie mamy dla Ciebie odpowiednie artykuły:

GIGA poleca

Artykuł na temat zrównoważonego rozwoju w GIGA

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech