Poduszka powietrzna rowerowa: Hövding & Co. – wszystkie informacje na temat alternatywy dla kasku

Poduszka powietrzna rowerowa: Hövding & Co. – wszystkie informacje na temat alternatywy dla kasku

Jazda na rowerze bez kasku może być ryzykowna. Obecnie dostępne są poduszki powietrzne dla rowerzystów, dzięki którym chronisz się przed nieostrożnymi i lekkomyślnymi kierowcami, a jednocześnie czujesz wiatr we włosach. Tutaj możesz przeczytać co warto wiedzieć na ten temat.

Poduszka powietrzna dla rowerzystów: Ochrona głowy bez kasku

Pomysł na alternatywę dla kasku oryginalnie pochodzi ze Szwecji. Naukowcy Anna Haupt i Teresa Alstin sformułowały ją na podstawie pracy magisterskiej i wspólnie zrealizowały swoją wizję. Rowerowa poduszka powietrzna dostępna jest w gotowej do wprowadzenia na rynek wersji już od niemal 10 lat. Wynalazek jest jednak daleki od doskonałości, ale ma zdecydowaną zaletę: kask rowerowy chroni głowę, ale nie przed urazami szyi.

Z tego powodu Hövding 3, lider na rynku kombinowanych poduszek powietrznych chroniących głowę i szyję, został wymieniony w badaniu dotyczącym urazów szyi u rowerzystów, które ukazało się dopiero w połowie 2023 roku. Naukowcy wyjaśnili jednak, że jest zbyt wcześnie, aby przetestować poduszkę powietrzną poważna alternatywa dla konwencjonalnego kasku leczyć (studiować).

Rowerowa poduszka powietrzna – tak działa alternatywa dla kasku

Czujniki w stabilizatorze szyi, w którym ukryta jest poduszka powietrzna, aktualizują status rowerzysty 200 razy na sekundę. Przechwyć czujniki utrata równowagi, nabój gazowy opróżnia się. Poduszka powietrzna napełnia się helem w ciągu ułamka sekundy. Rezultat jest podobny do nadmuchiwanego kaptura suszącego – styl jest tutaj wyraźnie podporządkowany bezpieczeństwu. ADAC może podkreślić bardzo wysoką funkcję ochronną w przypadku szybkiego wyzwolenia (do źródła).

Wszystko to zamknięte jest w urządzeniu ważącym zaledwie 837 gramów. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się łatwe, może cały czas dość ciężko stać się. Szczególnie motocykliści mogą o tym zaśpiewać piosenkę: kaski integralne ważą średnio 1500 gramów, a kaski rowerowe tylko do 300 gramów.

Praktyczna jest również poduszka powietrzna automatycznie przyjaciółmi i rodziną zgłosić wypadek. Orteza szyi łączy się z Twoim telefonem komórkowym poprzez Bluetooth i powiadamia w ten sposób Twoje kontakty alarmowe.

Problemy z technologią i kosztami

Jak wspomniano, system nie jest jeszcze doskonały. Pełne napełnienie poduszki powietrznej i zakrycie głowy i szyi zawsze zajmuje trochę czasu dokładnie 80 milisekund. Jest to szybkie i wystarczające w przypadku większości wypadków, ale w wyjątkowych przypadkach głowa nie jest chroniona.

Przykładów takich sytuacji jest mnóstwo: Jeśli zostaniesz potrącony przez ciężarówkę lub przy dużej prędkości zderzysz się z nieostrożnie i nagle otwartymi drzwiami pasażera samochodu, możesz poduszka powietrzna jest za wolna Być. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej sprawdzi się kask rowerowy.

Kolejnym minusem są koszty nabycia. Biorąc pod uwagę fakt, że poduszkę powietrzną można użyć tylko raz, sugerowana cena detaliczna wynosząca 350 euro nie jest zbyt niska. W końcu Hövding obiecuje swoim klientom, że po wypadku mogą odesłać zużytą poduszkę powietrzną i otrzymać zniżkę 100 euro na kolejny model.

To pocieszenie dla portfela, szczególnie jeśli poduszka powietrzna zadziała w sytuacjach gdzie wyzwalanie nie byłoby konieczne. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy przy małej prędkości przypadkowo przewrócisz się i wpadniesz w miękką trawę. Kask nie doznałby nawet mikroskopijnego rozdarcia, ale poduszka powietrzna jest zużyta.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech