Podłączanie głośników Sonos za pomocą Bluetooth: przegląd opcji

Podłączanie głośników Sonos za pomocą Bluetooth: przegląd opcji

Preferowanym przez producenta sposobem przesyłania muzyki ze smartfona do głośnika Sonos jest sieć WLAN (aplikacja Sonos lub Apple Airplay 2), ponieważ bezpośrednie przesyłanie strumieniowe Bluetooth jest na razie obsługiwane tylko przez niektóre nowsze modele. Nadal możesz korzystać z Bluetootha z Sonosem objazdem, na przykład w przypadku modelu Five, który ma wejście typu jack.

Głośniki Sonos z Bluetooth

Wszystkie głośniki Sonos były kiedyś głośnikami obsługującymi wyłącznie Wi-Fi i mogły odbierać muzykę tylko przez sieć domową. Od premiery przenośnego Sonos Move (2019) to się zmieniło – teraz jest 6 modeli Włączono Bluetooth:

Sonos Move (spójrz na MediaMarkt), przenośny duży głośnik ze sterowaniem głosowym. Zaprezentowane w 2019 roku.Sonos Move 2 (sprawdź Sonos), przenośny duży głośnik ze sterowaniem głosowym. Zaprezentowane w 2023 roku.Wędrówka Sonos (obejrzyj w MediaMarkt), przenośny kompaktowy głośnik ze sterowaniem głosowym. Zaprezentowane w 2021 roku.Sonos RoamSL (spójrz na MediaMarkt), przenośny kompaktowy głośnik (bez sterowania głosowego). Zaprezentowane w 2022 roku.Era Sonosa 100 (spójrz na MediaMarkt), kompaktowy głośnik stereo ze sterowaniem głosowym do domu. Wprowadzony 2023, dostępny od 28 marca. Sonos Era 300 (sprawdź w MediaMarkt), średniej wielkości głośnik Dolby Atmos ze sterowaniem głosowym dla domu. Wprowadzony 2023, dostępny od 28 marca.
Sonos Era 300: Głośnik zaprezentowany w 2023 roku można sterować za pośrednictwem sieci WLAN lub Bluetooth (źródło zdjęcia: GIGA)

Podłączanie Sonos do Bluetooth: instrukcje

Aby telefon komórkowy (lub laptop, tablet, komputer) mógł zostać sparowany z jednym z wymienionych powyżej głośników Sonos obsługujących technologię Bluetooth, Tryb parowania zostać wywołane. Działa to w ten sposób:

Sonos Move: Naciśnij przycisk Bluetooth (długi przycisk pośrodku) z tyłu, aż dioda LED na górze zaświeci się na niebiesko.Sonos Roam (SL): Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania z tyłu (podłużny przycisk) przez 2 sekundy, a następnie zwolnij. Następnie dioda LED na panelu przednim zacznie migać na niebiesko.Era Sonosa 100: Naciśnij i przytrzymaj przycisk Bluetooth (długi przycisk) w górnej części z tyłu, aż dioda LED na górze zaświeci się na niebiesko. Uwaga: gdy Era 100 jest używany jako głośnik surround, funkcja Bluetooth jest wyłączona.Sonos Era 300: Naciśnij i przytrzymaj przycisk Bluetooth (długi przycisk) w górnej części z tyłu, aż dioda LED na górze zaświeci się na niebiesko. Uwaga: gdy Era 300 jest używany jako głośnik surround, funkcja Bluetooth jest wyłączona.
Aby uruchomić tryb parowania Bluetooth w Sonos Roam, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 2 sekundy, a następnie zwolnij (źródło zdjęcia: GIGA)

Gdy tylko tryb parowania zostanie aktywowany, głośnik Sonos będzie można wybrać i podłączyć w ustawieniach Bluetooth odtwarzacza (np. telefonu komórkowego). Połączenie Bluetooth może być oddzielny, kończąc połączenie w ustawieniach Bluetooth odtwarzacza. Można to również zrobić na głośnikach, naciskając i przytrzymując przycisk zasilania (w Sonos Roam) lub klikając przycisk Bluetooth (Sonos Move, Era 100 i Era 300).

Głośniki Sonos nie łączą się przez Bluetooth: dlaczego?

Niezależnie od tego, czy Sonos One, Five, Arc czy Beam: można używać wielu (starszych) głośników kalifornijskiej marki nie dostarczać muzykę przez Bluetooth. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również kompatybilnych z Sonos głośników IKEA z serii Symfonisk. Nawet jeśli zainstalowany jest moduł Bluetooth (np. Bluetooth LE w Sonos One 2. generacji) – służy on jedynie do konfiguracji urządzenia, ale nie jest możliwy streaming z Spotify, Apple Music i innych serwisów. Producent nadal stawia przede wszystkim na Wi-Fi a tym samym na własnej aplikacji Sonos i Apple Airplay 2.Die powodów w tej sytuacji można odnaleźć filozofię firmy, która jeszcze kilka lat temu unikała Bluetootha. Trzeba przyznać, że Bluetooth ma swoje słabe strony, np. gdy ktoś w połowie utworu zadzwoni na komórkę i wtedy dzwonek rozbrzmiewa przez głośniki podkręcone na max. Kilka lat temu Sonos uruchomił nawet kampanię reklamową, która drażniła się z tym i promowała wyższość sieci wielopokojowej/WLAN. Sonos od jakiegoś czasu nie drażni się specjalnie z Bluetoothem, obecnie jest ich kilka wyjątki w ofercie: Move, Roam (SL), Era 100 i Era 300 potrafią odtwarzać muzykę z telefonu komórkowego poprzez Bluetooth.

Sztuczka: doposażanie Bluetooth w niektórych produktach Sonos

Choć strumieniowe przesyłanie muzyki przez Bluetooth nie jest dostępne w większości produktów Sonos, przy odrobinie wysiłku można obejść to ograniczenie. Dzieje się tak, ponieważ niektóre głośniki i wzmacniacze/streamery Sonos są w nie wyposażone analogowe wejście audio w postaci gniazda jack 3,5 mm („Line-In”) lub wejść cinch:

Z tyłu Sonos Play:5 znajduje się gniazdo jack. Można tu podłączyć odtwarzacz obsługujący technologię Bluetooth za pomocą kabla (źródło zdjęcia: producent)

Oto łatwiejszy sposób Klucz sprzętowy Bluetooth (znany również jako odbiornik, nadajnik lub adapter) za pomocą wtyczki typu jack. Takie odbiorniki można znaleźć na Amazonie za około 35 euro.

Odbiornik audio Bluetooth firmy Logitech

Odbiornik audio Bluetooth firmy Logitech

Teraz cena może być wyższa. Cena od 06.09.2023 godz. 20:30

Możesz odtwarzać muzykę na swoim smartfonie, która następnie jest przesyłana przez Bluetooth do odbiornika BT, który z kolei przekazuje dźwięk do systemu Sonos poprzez gniazdo jack (lub wejście cinch). W przypadku Sonos Connect, Connect:Amp lub Amp do podłączenia amplitunera może być potrzebny kabel przejściowy typu jack-cinch. w Aplikacja kontrolera Sonos w systemie iOS lub Android, w menu „Przeglądaj”, najpierw „Skrzynka odbiorcza”, a następnie Te a następnie wybierz opcję „Zagraj teraz”.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech