Opony zimowe i letnie: kiedy należy je wymienić?

Opony zimowe i letnie: kiedy należy je wymienić?

Na lodzie i śniegu nie należy jeździć na oponach letnich ze względu na pogodę, latem opony zimowe zagrażają Twojemu bezpieczeństwu przez niską przyczepność i długą drogę hamowania. Więc dwa razy w roku musisz przełączyć się z jednego zestawu na drugi. Jednak wielu kierowców nie wie, kiedy nadejdzie ten czas. Powiemy Ci, kiedy odebrać klucz krzyżowy.

Zmiana opon: Obowiązuje ta praktyczna zasada

W Niemczech opony zimowe są zimą praktycznie obowiązkowe. Ten tzw. „sytuacyjny obowiązek opon” jest zakotwiczony w Prawie o ruchu drogowym od 2010 roku (§2 ust. 3a). Aby zapewnić bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg, można jeździć tylko wtedy, gdy opony samochodu radzą sobie z błotem pośniegowym, gołoledzią i podobnymi nawierzchniami. Jazda na oponach letnich odbywa się w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza więc już nie polecam.

Aby nie wpaść w kłopoty, należy przestrzegać ogólnej zasady „od O do O” trzymać. Oznacza to, że na oponach letnich można jeździć od Wielkanocy do października, na oponach zimowych odwrotnie. Należy pamiętać, że niniejsze rozporządzenie stanowi jedynie ramy i stanowi raczej zalecenie.

Aby być bezpiecznym, powinieneś zmienić opony, zanim zrobi się naprawdę zimno. W zależności od sytuacji trzymaj się tych Zalecenia ekspertów ds. bezpieczeństwa, władz i producentów. Oczywiście należy również wymienić opony na wszystkich czterech kołach.

Wymiana opon: zrób to sam czy jedź do warsztatu?

Jeśli nie masz niezbędnych umiejętności lub nawet odpowiednich narzędzi, zawsze możesz oczywiście udać się do zaufanego warsztatu w celu wymiany opon umówić się. Dzięki profesjonalistom zmiana przebiega prawidłowo, bezpiecznie i szybko. Może to dużo kosztować przy dwóch wizytach w warsztacie rocznie, ale dopóki ufasz tamtejszym mechanikom, chronisz siebie i innych użytkowników dróg na dłuższą metę.

Jeśli i tak zawsze wykonujesz ten proces samodzielnie, oto stary kapelusz dla ciebie. Jeśli jednak jesteś ciekawy i ambitny, ale nigdy sam nie zmieniałeś opon, mamy je tutaj najważniejsze narzędziaże potrzebujesz do tego.

Najpierw potrzebujesz jednego Jacek, która jest odpowiednia dla Twojego pojazdu (i jego wagi). Informacje na ten temat można znaleźć np instrukcja obsługi swojego samochodu, który również powinieneś mieć przy sobie. W takim razie potrzebujesz jednego krzyżak (klucz krzyżakowy) do odkręcania i przykręcania opon (zobacz na Amazon). Do dokręcania zalecamy jeden klucz dynamometryczny z wystarczająco dużym momentem dokręcania (patrz Amazon). Możesz go potrzebować klucz do felg lub podstawki. Naszym zdaniem nie jest to jednak obowiązkowe. Aby wyczyścić opony, którymi jeździłeś, powinieneś mieć pod ręką szczotkę drucianą, szmatkę i środek do usuwania rdzy. Jeden małe pudełko na śruby sprawi, że strój będzie dla ciebie łatwiejszy.

Ponieważ powinieneś upewnić się, że Jedź równomiernie na oponach, opony przednie i tylne należy wymieniać co sezon. Oznacza to, że opona, która była używana z przodu po lewej stronie zimą 2019 na 2020, powinna być zamontowana na tylnej lewej stronie zimą 2020 na 2021.

Nigdy nie zmieniaj opon z lewej na prawą! Tam jest kierunek obrotu opon, co jest zaznaczone z boku. Aby zaznaczyć, gdzie i kiedy opona była ostatnio zakładana, potrzebujesz kredy (smaru) lub kredki woskowej.

Zmiana opon: zgrubny przewodnik

Nie wszystkie opony można wymienić samodzielnie, na przykład jeśli samochód jest wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach. W przeciwnym razie nic nie stoi na przeszkodzie temu procesowi. Zdecydowanie zalecamy noszenie rękawiczek przez cały czas, a szczególnie za pierwszym razem doświadczona pomocna dłoń mieć przy sobie. Istnieje wiele samouczków wideo online, które mogą ci pomóc, ale nie zastępują one prawdziwego doświadczenia.

Wskazówka: Podczas wymiany opon możesz poważnie się zranić!

Zaparkuj pojazd na równej powierzchni z wystarczającą ilością miejsca do pracy. Najpierw zaciągnij hamulec ręczny i włącza pierwszy bieg a. Uniemożliwia to poruszanie się pojazdu. Następnie rozłóż opony, które mają być zamontowane. Weź każdą oponę osobno. Oto przybliżona sekwencja kroków:

Zdejmij kołpaki i poluzuj nieco śruby koła. Wciąż obracając nie do końca. Teraz to ustaw Jacek w odpowiednich punktach. Możesz dowiedzieć się dokładnie, gdzie w instrukcji obsługi. Jeśli opona znajduje się co najmniej na szerokość dłoni nad ziemią, możesz całkowicie odkręcić śruby. pracuje tutaj krzyż. Ostrożnie zdejmij koło. Upewnij się, że tutaj ręce nie na kierownicy leży. Jeśli podnośnik zawiedzie, może bardzo boleć. Teraz załóż nowe koło i skrzyżował nakrętki kół lekko kluczem krzyżowym. Nie spuszczaj jeszcze całkowicie opony aż uderzy o ziemię i nie mogę się już obrócić. Teraz dokręć koło kluczem dynamometrycznym. Dokładny moment obrotowy można znaleźć w instrukcji obsługi. Najczęściej słyszysz słaby trzaskkiedy mama siedzi. Ponownie należy ponownie dokręcić śruby na krzyż.

Jeśli skończyłeś ze wszystkimi oponami, w końcu musisz sprawdzić i skorygować ciśnienie w oponach. Jest to możliwe na większości stacji benzynowych.

Powinieneś ponownie wyciągnąć klucz dynamometryczny po pierwszych 50 kilometrach i ponownie dokręcić opony. Jeśli w tym czasie coś wydaje Ci się dziwne, dla własnego bezpieczeństwa powinieneś wstąpić do warsztatu.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech