Szybka jazda jest ryzykowna, szczególnie w niebezpiecznych sytuacjach może szybko stać się niebezpieczna. Dlatego należy jechać z wyprzedzeniem i zawsze pamiętać o drodze hamowania. Polega to jednak nie tylko na możliwości oszacowania drogi hamowania, ale także na uwzględnieniu drogi reakcji. Wzór na obliczenie może nawet uratować życie w sytuacji awaryjnej – tutaj przeczytasz, jak obliczyć ścieżkę reakcji.
Ścieżka reakcji: Jaka jest ogólna zasada?
Przede wszystkim potrzebujesz czasu reakcji, aby obliczyć dystans reakcji. Ponieważ tylko nieliczni jeżdżą w Formule 1, dla nas, zwykłych śmiertelników, czas ten trwa od 0,8 do 1,2 sekundy. W tym czasie nie hamujesz, raczej Twój mózg błyskawicznie analizuje sytuację i wysyła polecenie „hamuj” do Twoich mięśni. Aby z grubsza obliczyć dystans, który pokonujesz w głowie, podziel aktualną prędkość przez dziesięć, a następnie pomnóż wynik przez trzy. W konsekwencji, Twój dystans reakcji przy prędkości 100 km/h wynosi 30 metrów.
Uruchom galerię zdjęć(8 zdjęć)
Tesla zawodzi: Elon Musk przeliczył się tutaj
Zasadą jest: (prędkość w km/h : 10) x 3 = odległość reakcji w metrach.
Nie zapominaj też, że czas odpowiedzi może ulec zmianie. Czynnikami na to są na przykład Nieuwaga, zmęczenie oraz wpływ alkoholu i narkotyków. I odwrotnie, Twój czas reakcji skraca się, gdy: szczególnie skoncentrowany i uważny są w drodze. Dla tych, którzy nie są jeszcze usatysfakcjonowani praktyczną zasadą: ponieważ ścieżka reakcji zmienia się w zależności od czasu reakcji, prędkość należy najpierw przeliczyć na metry na sekundę. Aby to zrobić, podziel kilometry na godzinę przez 3,6. W ten sposób obliczasz dokładną odległość, którą pokonasz w ciągu jednej sekundy i możesz ją teraz pomnożyć przez czas reakcji.
prędkość w km/h
Ścieżka odpowiedzi (0,8 sekundy)
Ścieżka odpowiedzi (1,2 sekundy)
30 6,68 m 10 m 50 11,11 m 16,67 m 100 22,22 m 33,33 m
Uczysz się do egzaminu na prawo jazdy? Ta aplikacja może Ci pomóc:
Droga hamowania to droga reakcji plus droga hamowania
Jak już wspomniałem, ta formuła jest jednym z najważniejszych narzędzi kierowcy. Bezpieczna odległość jest absolutnie niezbędna przez cały czas. W końcu droga hamowania różni się w zależności od nawierzchni, doświadczenia kierowcy i wyposażenia technicznego pojazdu. Na przykład starsze samochody niekoniecznie mają ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania. Najważniejszym jednak czynnikiem jest prędkość samochodu, ponieważ droga hamowania rośnie wraz z kwadratem prędkości. Przy 50 km/h należy zaplanować 27,5 metra jako drogę zatrzymania, ale przy 100 km/h to już 80 metrów.
Na wirkaufendeinauto znajdziesz kalkulator odległości reakcji, drogi hamowania i drogi hamowania.
Nadal jeździsz silnikami spalinowymi, czy już jeździsz pojazdami elektrycznymi? Przy tych cenach paliwa warto przeczytać tę wskazówkę:
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów