Nintendo Switch: 11 przydatnych funkcji, o których prawdopodobnie jeszcze nie wiedziałeś

Nintendo Switch: 11 przydatnych funkcji, o których prawdopodobnie jeszcze nie wiedziałeś

Nie ma znaczenia, czy używasz Nintendo Switch sporadycznie, czy regularnie: prawdopodobnie nie znasz jeszcze wszystkich praktycznych funkcji, które ma do zaoferowania Twoja poręczna konsola. Wybraliśmy dla Ciebie kilka z nich, a także podpowiemy, jak z nich korzystać.

Kiedy Nintendo Switch po raz pierwszy pojawił się na sklepowych półkach w 2017 roku, przyniósł ze sobą wiele funkcji. Niezliczone numery zostały dodane na przestrzeni lat. Przy tak wielu funkcjach Switcha trudno jest nadążyć. Wybraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych.

Nintendo Switch: Ukryte funkcje ułatwiają życie

1. Sparuj swój Switch ze słuchawkami Bluetooth

Na początku go nie było, ale teraz możesz sparować słuchawki Bluetooth z konsolą — szczególnie przydatne, jeśli denerwują Cię kable, a ponadto jest to bardzo szybkie:

Ustawienia systemowe > Dźwięk Bluetooth > Sparuj urządzenie.

2. Podłącz klawiaturę USB lub zestaw słuchawkowy do przełącznika

Stacja dokująca ma trzy porty USB, które doskonale nadają się do podłączania urządzeń USB. Nie możesz grać na klawiaturze, ale może to zaoszczędzić czas, jeśli na przykład musisz wprowadzić hasła. Zestawy słuchawkowe USB Bluetooth są również kompatybilne i czasami się przydają.

3. Zmień mapowanie przycisków na Joy-Cons swojego Switcha

Czasami domyślna konfiguracja przycisków po prostu nie jest dla Ciebie idealna. Jeśli tak jest również w Twoim przypadku, masz możliwość zoptymalizowania układu.

Ustawienia systemowe > Sterowanie i czujniki > Zmień mapowanie klawiszy.
Switch ma wiele nieznanych funkcji (źródło obrazu: GIGA)

4. Znajdź zagubione przełączniki Joy-Cons

Jeśli zgubisz jeden ze swoich kontrolerów, Switch może pomóc Ci go znaleźć. Za naciśnięciem przycisku możesz wibrować zagubiony kontroler, aż go znajdziesz.

Menu główne > Kontrolery / Wyszukaj kontroler > Wyszukaj kontroler > Wibracje.

5. Korzystaj z czatu głosowego Switcha, aby rozmawiać ze znajomymi

Po zaprzyjaźnieniu się z kimś będziesz mieć możliwość porozmawiania z nim za pośrednictwem aplikacji mobilnej Switch Online. Gry takie jak Mario Kart 8 Deluxe, Splatoon 2, Super Mario Party i Super Smash Bros. Ultimate obsługują już tę funkcję.

Aby skorzystać z tej funkcji, należy pobrać aplikację Nintendo Switch Online z App Store (urządzenia z systemem iOS) lub Google Play Store (Android):

Nintendo Switch onlineNintendo Switch online

Deweloper: Nintendo Co., Ltd.

Nintendo Switch onlineNintendo Switch online

Deweloper: Nintendo Co., Ltd.

6. Przełącz przełącznik w tryb ciemny

Tryb ciemny może od czasu do czasu zapewnić relaks dla oczu. Jeśli również wolisz ten tryb, możesz go również ustawić na swojej konsoli.

Ustawienia > Motywy > Opcja Zwykły czarny (lub Zwykły biały, aby ją cofnąć).

7. Śmieszne dźwięki na ekranie blokady przełącznika

Możesz odblokować Switcha, naciskając trzy razy dowolny klawisz. Większość klawiszy brzmi tak samo, ale lewy i prawy drążek oraz klawisze ZL i ZR brzmią jak róg klauna. Co więcej, kliknięcie, które wykonuje Switch po dotknięciu w dowolnym miejscu, jest wrażliwe na nacisk. Oznacza to, że dźwięk zmienia się w zależności od tego, jak mocno naciskasz.

Których gier na Switcha wolałbyś nie kupować? Nasz wybór pokazujemy w tym filmie:

8. Zapewnij dodatkowe miejsce na dysku w przełączniku

W niektórych grach dostępne jest tylko jedno miejsce. Jeśli chcesz jeszcze jednego, aby np. móc wrócić w jakieś miejsce, istnieje proste rozwiązanie – utwórz drugiego użytkownika. Jeśli następnie rozpoczniesz grę, zostanie wyświetlony wybór.

Ustawienia > Użytkownicy > Dodaj użytkownika.

9. Użyj funkcji powiększenia konsoli Nintendo Switch

W grach na Switcha regularnie wyświetlają się małe teksty lub trzeba czegoś szukać. Aby ci to ułatwić, możesz skorzystać z funkcji powiększania — możesz ją aktywować w Ustawienia systemowe > Konsola > Powiększenie.
Naciśnij dwukrotnie przycisk home. Teraz możesz użyć X i Y, aby zmienić siłę funkcji szkła powiększającego.

Ostatnio pojawił się przełącznik z ekranem OLED (po lewej) (źródło zdjęcia: GIGA)

10. Przenieś dane pamięci przełącznika na kartę MicroSD

Domyślnie Twoje dane są przechowywane w pamięci wewnętrznej Switcha. Jeśli potrzebujesz tam miejsca, ale nie chcesz stracić zapisanych gier, możesz przenieść je na kartę MicroSD.

Ustawienia systemowe > Zarządzanie danymi > Przenieś dane między systemem a kartą MicroSD > Przenieś na kartę MicroSD.

11. Twardy reset w przypadku awarii przełącznika

Normalnie nie powinno się to zdarzyć, ale Nintendo Switch nie jest odporny na sporadyczne awarie. Jeśli konsola nie reaguje na żadne z twoich poleceń, pomoże tylko twardy reset.

Aby to zrobić, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na górze przez około 12 sekund – urządzenie wyłączy się całkowicie. Zaleca się odczekanie około 30 sekund przed ponownym włączeniem Switcha, aby uniknąć ponownej awarii.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech