Niedroga alternatywa dla ogrzewania gazowego: klimatyzacja typu split zamiast pompy ciepła?

Niedroga alternatywa dla ogrzewania gazowego: klimatyzacja typu split zamiast pompy ciepła?

Niemcy szukają tanich alternatyw dla klasycznego ogrzewania gazowego, które jest instalowane w milionach gospodarstw domowych. Pompa ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań. Jednak dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem może być również klimatyzator typu split.

Klimatyzatory typu split mogą również wydajnie ogrzewać

Przynajmniej odkąd Niemcy chciały uniezależnić się od rosyjskiego gazu, coraz więcej osób jest zainteresowanych alternatywami dla normalnego ogrzewania gazowego. Pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem, ale obecnie są niezwykle popularne i drogie. Z tego powodu skoncentruj się bardziej na klimatyzatorach typu split. Znany z wielu cieplejszych krajów Europy, gdzie na budynkach wiszą typowe sprężarki z dużymi wentylatorami. Dokładnie taki obraz może być w przyszłości częściej spotykany w Niemczech. Ponieważ zimą nie jest tam zbyt zimno, urządzenia służą nie tylko do chłodzenia, ale także do dodatkowego ogrzewania.

Czy wkrótce będziemy widzieć coraz więcej takich sprężarek do systemów klimatyzacyjnych typu split na ścianach domów w Niemczech? (Źródło obrazu: Ron Lach @Pexels)

Wiele osób od czasu kryzysu gazowego wiedziało, że klimatyzatory typu split istnieją i są w rzeczywistości bardzo wydajnymi pompami ciepła powietrze-powietrze. Czynnik chłodniczy przemieszcza się tam i z powrotem między sprężarką na zewnątrz a jednostką wewnętrzną, chłodząc lub ogrzewając pomieszczenie – w dużym uproszczeniu. Ważne jest tylko, aby była pewna różnica temperatur i wystarczająca ilość powietrza obiegowego dla sprężarki. Ponadto klimatyzator typu split wymaga prądu. Zamienia się to na moc chłodniczą lub grzewczą. Działa to tak samo wydajnie, jak w przypadku klasycznej pompy ciepła.

Jeśli zainstalujesz dzielony system klimatyzacji, masz oczywiście tę zaletę, że latem można go również wykorzystać do chłodzenia. W końcu to klimatyzator. Tak więc zyskuje się na komforcie, nawet jeśli faktycznym zamiarem było ogrzewanie w zimie.

Energia generowana przez elektrownię balkonową może przynajmniej w pewnym stopniu zaspokoić potrzeby klimatyzatora typu split:

Co naprawdę potrafi klimatyzator typu split?

Zasadniczo dom lub mieszkanie można całkowicie ogrzać za pomocą systemu klimatyzacji dzielonej. Wymagana jest do tego jednostka zewnętrzna typu multi-split. Jest to duża sprężarka zewnętrzna z możliwością podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Ponieważ każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu wymaga własnej jednostki wewnętrznej, którą można indywidualnie sterować. Zdecydowanie powinieneś zasięgnąć porady profesjonalisty, bo tak to działa za cały budynek około 10 000 do 20 000 euroże taka konwersja może kosztować. I w ogóle nie ma uzdatniania ciepłej wody. Do tego potrzebujesz dodatkowego rozwiązania, które kosztuje dodatkowo. W przypadku klasycznej pompy ciepła jest to również przejęte.

Kompletne zestawy klimatyzatorów dzielonych są sprzedawane tanio na Amazon. (Źródło obrazu: GIGA)

Jeśli chcesz tylko ochłodzić lub ogrzać jedno pomieszczenie, to klimatyzatory jednodzielne są tanim rozwiązaniem (widok na Amazon). Zgodnie z praktyczną zasadą do pomieszczeń o normalnej wielkości i normalnej izolacji wystarczy urządzenie o mocy 3,4 kW. W starym budynku ze słabą izolacją lub bardzo dużymi pomieszczeniami potrzebny jest mocniejszy system. Mniejszy system wystarczy do mniejszych lub bardzo dobrze izolowanych pomieszczeń.

W USA istnieje już prosta i niedroga modernizowana pompa ciepła do każdego mieszkania:

Nie tylko tak szybko instalujesz dzielony system klimatyzacji. Musisz podłączyć jednostkę zewnętrzną do jednostek wewnętrznych. Wymaga to wiercenia rdzeniowego. W Niemczech takie urządzenia mogą uruchamiać tylko instalatorzy klimatyzacji, bo pomimo przewodów „Quick Connect”, które każdy może faktycznie ze sobą połączyć, stosowany tam płyn chłodzący nie jest nieszkodliwy. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, potrzebujesz również zgody właściciela i stowarzyszenia właścicieli mieszkań, ponieważ zmienia się wygląd zewnętrzny budynku. Więc to nie jest takie proste, jak ludzie lubią to mówić.

Dlaczego nie należy używać termowentylatora do ogrzewania:

Czy klimatyzator typu split jest tego wart?

Każdy musi o tym zadecydować sam na podstawie konstrukcji domu lub mieszkania, dostępnych opcji i posiadanego portfela. Po prostu nie ma na to ogólnej odpowiedzi. Dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo. Nawet jeśli zakup klimatyzatora typu single-split kosztuje tylko kilkaset euro, instalacja może kosztować dwa lub trzy razy więcej. Jeśli naprawdę szukasz alternatywy dla ogrzewania gazowego, musisz poszukać skonsultować się z wykonawcą instalacji grzewczych. Zna wszystkie opcje i finansowanie. Tylko w ten sposób możesz podjąć właściwą decyzję.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech