Najlepsze wzmacniacze słuchawkowe z DAC: modele i wskazówki

Najlepsze wzmacniacze słuchawkowe z DAC: modele i wskazówki

Słabym punktem odtwarzania dźwięku może być gniazdo jack w laptopie lub telefonie komórkowym: syczenie, trzaski i słaby bas. Istnieje bardzo proste rozwiązanie sprzętowe, które nie tylko zapewnia krystalicznie czysty i mocny dźwięk w słuchawkach. Pokazujemy polecane modele i doradzamy przy zakupie.

Zalecane wzmacniacze słuchawkowe (KHV) ze zintegrowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym w skrócie

Porada cenowa GIGA: FiiO E10K Type-C

Modele z końcówkami cenowymi, które niezmiennie dobrze oceniają prasa branżowa i klienci, są już na szczęście dostępne w dwucyfrowym przedziale cenowym. Jeśli rozejrzysz się po Amazonie, prędzej czy później zobaczysz bestseller FiiO E10K typu C (zobacz w Amazon) natknąłem się.

E10K Type-C USB DAC: bestseller na Amazon (źródło zdjęcia: FiiO)

Jest to atrakcyjne cenowo i, zgodnie z licznymi raportami z testów i opiniami klientów, zapewnia dobrą wydajność. FiiO jest wyposażony w gniazdo jack 3,5 mm i koncentryczne wyjście S/PDIF, obsługiwane są formaty do 32 bitów / 384 kHz. Gniazdo USB-C jest dostępne jako połączenie.

Roberta Kohlicka

Nawet FiiO E10K (poprzednik modelu z micro-USB) był świetny

Konfiguracja była bardzo łatwa. E10K jest całkowicie wystarczający dla moich słuchawek Beyerdynamic DT 770 Pro (80 omów). Wzmacniacz wytwarza dużo pary. Tego wcześniej brakowało w rozwiązaniu pokładowym mojego komputera.

Dla graczy: Steelseries GameDAC

Słuchawki przewodowe można podłączyć bezpośrednio do kontrolera PS4 DualShock 4 Wireless: Z przodu znajduje się gniazdo 3,5 mm. To w najlepszym razie fajny chwyt i dalekie od najlepszego możliwego rozwiązania. Aby uzyskać wystarczającą głośność nawet w przypadku wymagających słuchawek, zalecamy zainwestowanie w Steelseries GameDAC. Połączenie odbywa się za pomocą kabla USB (PC) lub optycznego kabla audio („TOSLINK”) + USB (PS4, PS4 Pro, PS5).

GameDAC jest przeznaczony do użytku na PS4 i PC (źródło obrazu: Steelseries) SteelSeries GameDAC na PS5, PS4 i PC już od 149,99 € w Amazon

Teraz cena może być wyższa. Cena od 30.12.2022 00:18

„GameDAC wyróżnia się nowoczesnym wyglądem, prostą i zrozumiałą obsługą, a przede wszystkim pełnym i mocnym dźwiękiem” – chwali Viktor Kaczmarek z Play Experience Magazine. Kilka raportów użytkowników na Amazon narzeka na cichy hałas w tle, ale średnia ocena to nadal dobre 4,3 na 5 gwiazdek.

Dla muzyków: Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen

Tak jest w przypadku dużego sklepu muzycznego Thomann Focusrite Scarlett Solo plasuje się wysoko w tabelach sprzedaży (średnia ocena klientów dla modelu: 4,7 na 5).

Scarlett Solo 3rd Gen: interfejs audio dla muzyków z dobrym wyjściem słuchawkowym (źródło zdjęcia: Focusrite) Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen Audio Interface teraz od 109,00 € w Amazon

Teraz cena może być wyższa. Cena od 30.12.2022 00:26

Interfejs audio USB dla komputerów PC i Mac ma wejście mikrofonowe (XLR), dwa 2 wyjścia liniowe (gniazdo 6,3 mm) i wyjście słuchawkowe (gniazdo 6,3 mm). Jest przeznaczony przede wszystkim dla muzyków (do nagrywania), ale może być oczywiście używany do słuchania muzyki lub grania. Trzecia generacja Scarlett Solo „nie ma problemów z obsługą słuchawek o impedancji ponad 200 omów przy wystarczająco wysokich poziomach” – stwierdza Jan-Hendrik Schmid z firmy Bonedo.

Dla audiofilów: Sony TA-ZH1ES

Polecany jest bezkompromisowym audiofilskim koneserom Sony TA-ZH1ES. Producent obiecuje wyśmienite komponenty i „doznania dźwiękowe jak w sali koncertowej” – to również wyjaśnia dumną cenę około 2000 euro.

Wzmacniacz słuchawkowy Sony Signature Series TA-ZH1ES (Herstellervideo)

Sony TA-ZH1ES Signature Series już od 1999,00 € w Galaxus

Teraz cena może być wyższa. Cena od 30.12.2022 00:21

Jeśli posiadasz odpowiednie słuchawki (np. Sony MDR-Z1R lub Sennheiser HD 820) i oczekujesz najlepszych możliwych wrażeń muzycznych, jest to logiczna inwestycja, a nie szalony luksus. „Nigdy nie spotkałem wzmacniacza słuchawkowego z większą liczbą opcji wyjściowych ani przetwornika cyfrowo-analogowego z większymi możliwościami upsamplingu i konwersji formatu. Nigdy też nie widziałem przetwornika cyfrowo-analogowego/wzmacniacza słuchawkowego, który mógłby z powodzeniem wysterować szerszą gamę słuchawek” — stwierdza Steven Stone z Home Theater Review.

Wzmacniacz słuchawkowy z DAC: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Słuchawki przewodowe są czasami wredne i po prostu nie chcą dobrze brzmieć na normalnym wyjściu laptopa. Możliwy powód: niektóre modele nauszne są ponadprzeciętnie głodne wydajności – wbudowana karta dźwiękowa po prostu zapewnia przez zintegrowane gniazdo jack komputera za mało mocy dla pełnego dźwięku przy dużej głośności. Producenci lubią oszczędzać na wyjściu audio tanich notebooków, co skutkuje stłumionym lub nawet syczącym dźwiękiem.

Podobnie jest z telefonami komórkowymi: wyjście jack (złącze słuchawkowe) jest często nieco za słabe na klatce piersiowej – lub w obecnych smartfonach jest po prostu niedostępne (np. Samsung Galaxy S22, Apple iPhone 7 lub nowszy). W zależności od wymagań i wyposażenia technicznego zdecydowanie warto je mieć wzmacniacz słuchawkowy z zintegrowany DAC („przetwornik cyfrowo-analogowy”, „przetwornik cyfrowo-analogowy”).

Co to w ogóle jest dobrego?

Nie każdy może obsługiwać w domu wysokiej klasy system stereo z głośnością koncertową bez wpadania w kłopoty z sąsiadami. Dla niektórych audiofilów zastępuje więc tzw połączenie muzyka w wysokiej rozdzielczości (np. Amazon Music Unlimited do 24-bitów, 192 kHz), wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem cyfrowo-analogowym i luksusowe słuchawki, piekielnie drogi system stereo. Legendarny Sennheiser HD 650 o nominalnej impedancji 300 omów jest dobrym przykładem tak wyrafinowanego gadżetu z najwyższej półki, gdzie zdecydowanie zaleca się doposażenie w zewnętrzną kartę dźwiękową i wzmacniacz słuchawkowy. Każdy, kto wydaje kilkaset euro na doskonałe słuchawki, powinien zadbać o to, aby zarówno źródło (np. FLAC lub MP3 z 320 kbit/s), jak i sygnał wyjściowy były odpowiednio wysokiej jakości – w przeciwnym razie beztrosko oddajesz potencjał na to, co najlepsze przyjemność muzyczna.

Jest teraz dobry wybór urządzenia kombinowane, które łączą oba w małym pudełku: przetwarzają cyfrowy sygnał dźwiękowy („przetwornik cyfrowo-analogowy” / DAC), a następnie wzmacniają analogowy sygnał wyjściowy, aby dopasować go do (wymagających) słuchawek. Podłączane są do laptopa, tabletu lub smartfona na USB, czasami nie jest konieczne dodatkowe zasilanie z zasilacza. W zasadzie takie zestawy wzmacniaczy słuchawkowych DAC nie robią nic więcej niż zintegrowana karta dźwiękowa w laptopie – tylko poprawiają dźwięk. Komponenty są wysokiej jakości, cały obwód włączony najwyższa jakość dźwięku zaprojektowany, a zewnętrzna obudowa jest mniej podatna na wpływy elektromagnetyczne z wnętrza komputera/laptopa.

Hochwertiger Digital/Analog-Converter (DAC) „Cirrus Logic CS4382“ (Bildquelle: Andrzej Barabasz (Chepry) (Own work), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)

Jakie są rodzaje?

Możesz wybrać pomiędzy modele stacjonarne lub mobilne Rozróżniać. Te ostatnie mają baterię na pokładzie i są wyraźnie reklamowane jako dodatek do smartfonów z Androidem (lub iPhone’ów) lub tabletów (lub iPadów). Ifi Hip-dac jest opisywany jako „przenośny wzmacniacz słuchawkowy DAC dla Androida i iPhone’a” ze zintegrowaną baterią, która wystarcza na około 8 godzin na jednym ładowaniu. Z drugiej strony Fiio E10K jest przeznaczony wyłącznie do użytku na komputerze PC lub Mac, nie ma zintegrowanej baterii.

Adapter (jack-cinch) można również podłączyć do wyjścia jack wzmacniacza słuchawkowego z przetwornikiem cyfrowo-analogowym Stereo lub para zasilanych głośników (np. Adam Audio T7V). W zależności od jakości głośników można tutaj również określić ulepszony dźwięk. Niektóre modele oferują nawet własne wyjście do tego celu, dzięki czemu można podłączyć zarówno słuchawki, jak i system stereo do przetwornika cyfrowo-analogowego w tym samym czasie bez odłączania. Ceny zaczynają się od około 50 euro za modele stacjonarne i prawie nie ma górnej granicy (np. RME ADI2 DAC FS 2).

Przydatne również w telefonach komórkowych

Wyjście jack 3,5 mm będzie rzadko spotykane w smartfonach w 2022 roku – a jeśli takie istnieje, to czasami nie brzmi to przekonująco. Lepiej: specjalne przetworniki cyfrowo-analogowe, które podłącza się do portu USB-C lub Lightning (iPhone’y) i są wyposażone w wyjście słuchawkowe. Oto jak to wygląda (na przykładzie testowanego przez nas wzmacniacza Creative SXFI):

Słuchawki douszne Creative SXFI Amp i Aurvana Trio: dobre połączenie (źródło zdjęcia: GIGA)

Można go kupić za niecałe 15 euro Sharkoon Mobile DAC z USB-C dla smartfonów z Androidem albo Adapter Teufel Lightning dla iphone. Wymagający słuchacze muzyki otrzymują Audioquest Dragonfly Black (około 100 euro) i przejściówkę z USB-C na USB 3.1. Jeśli jednak masz iPhone’a, potrzebujesz przejściówki Apple Lightning na USB do aparatu za dostojne 35 euro – nie wygląda to razem świetnie, ale czego się nie robi dla dobrego dźwięku?

Wzmacniacz słuchawkowy: Czasami działa bez!

Czy wszystkie gniazda w laptopach są złe? Nie, nie wszystkie. Według niektórych raportów na forach hi-fi, posiadanie MacBooka Pro Retina już wyposażony w ponadprzeciętne wyjście słuchawkowe – tutaj zewnętrzny konwerter ma sens tylko dla bardzo krytycznych słuchaczy. Osobiście mogę to potwierdzić na przykładzie modelu z 2014 roku (13 cali) w porównaniu z Native Instruments Traktor Audio 2 mk2: Zintegrowane wyjście laptopa Apple jest praktycznie na równi z zewnętrznym rozwiązaniem pod względem dźwięku. Jeśli rozejrzysz się po profesjonalnych producentach muzycznych, oprócz popularnych tam Macbooków często znajdziesz zewnętrzny interfejs audio z przetwornikiem DAC i wzmacniaczem słuchawkowym.

GIGA poleca

Porady dotyczące zakupu słuchawek w GIGA

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech