Najlepsze karty graficzne 2022: Aktualne modele Nvidii i AMD

Najlepsze karty graficzne 2022: Aktualne modele Nvidii i AMD

Najważniejszym i jednocześnie najdroższym elementem komputera do gier jest prawie zawsze karta graficzna. Dlatego powinieneś dokładnie rozważyć wcześniej, jakie wymagania stawiasz komputerowi do gier. GIGA przedstawia najlepsze modele różnych producentów i przedziałów cenowych oraz wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Karty graficzne do gier 2022: wszystkie zalecenia w skrócie

Nie ma znaczenia, czy to Nvidia, AMD czy Intel: każdy producent albo reklamuje specjalne funkcje, albo sprzedaje szczególnie niedrogie modele, aby gry na PC były jeszcze bardziej dostępne. Wybór kolejnej karty graficznej powinien zależeć nie tylko od odpowiedniej ceny. W zależności od tego, z jakich dodatkowych funkcji chcesz skorzystać i w jakim celu przede wszystkim używasz swojej karty graficznej, warto porównać ze sobą poszczególne marki. Aby ułatwić Ci proces, przedstawiamy wybór aktualnych kart i wyjaśniamy, co jeszcze należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Nvidia wprowadziła niedawno nową serię RTX 4000. Możesz dowiedzieć się, dlaczego kupowanie poprzedniej generacji jest obecnie lepszym wyborem w powiązanym artykule:

GIGA wskazówka AMD Radeon RX 6600 XT cena wskazówka Nvidia GeForce RTX 3050 AMD Radeon RX 6800 XT Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Nvidia GeForce RTX 3090 Ti Wystarczająca wydajność dla popularnych gier Sterowniki podatne na błędy Idealne do niedrogich komputerów PC Nieodpowiednie do ray tracingu Wystarczająca wydajność w grach AAA Bez DLSS Idealne do gier w 1440p Wysoka cena Raytracing i/lub 4K łatwo możliwe Brak DLSS 3 od 555 euro od 349 euro od 652 euro od 784 euro od 1559 euro

AMD Radeon RX 6600 XT

Wskazówka GIGA Zaczynamy naszą listę od Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC, który obecnie oferuje najwyższy stosunek jakości do ceny. Wymieniony tutaj model stanowi średnią klasę obecnej generacji kart graficznych z „Team Red”. Dzięki 8 GB pamięci RAM wideo i taktowaniu do 2607 MHz jesteś dobrze wyposażony na nadchodzące lata. W obecnych grach AAA RX 6600 XT z łatwością przekracza magiczny limit 60 FPS, jeśli ograniczysz się do grania w Full HD. W związku z tym w mniej wymagające tytuły – czyli niemal każdą konkurencyjną strzelankę – można grać powyżej 144 FPS.

Gigabyte AMD Radeon RX 6600 XT Gaming OC

Cena może być teraz wyższa. Cena od 17.10.2022 22:20

Dzięki „FidelityFX Super Resolution” AMD ma teraz w zanadrzu również własne rozwiązanie, które, podobnie jak DLSS, ma na celu wydobycie większej liczby klatek na sekundę z twoich gier. W przeszłości jednak liczne błędy oprogramowania, z którymi gracze regularnie musieli sobie radzić, były mniej przyjemne. Na szczęście AMD ciągle to ulepsza i stale rozszerza swoją aplikację o przydatne funkcje. Niemniej jednak, moim zdaniem, Nvidia wciąż ma tu przewagę, choć różnica jest coraz mniejsza.

Zalety

Idealny do grania w rozdzielczości Full HD przy 60 klatkach na sekundę i więcej Bieżące gry AAA działają bez wysiłku Większa wydajność dzięki AMD FSR 2.1

Niedogodności

Nvidia GeForce RTX 3050

Porada cenowa Gracze zorientowani na budżet mogą odetchnąć. ten Asus Dual GeForce RTX 3050 to najnowszy procesor graficzny Nvidii klasy podstawowej, który w końcu zawiera przydatne funkcje, takie jak DLSS czy ray tracing. Jeśli chcesz uzyskać maksymalny FPS za te pieniądze, prawdopodobnie powinieneś obejść się bez tego drugiego. W przeciwieństwie do swojego poprzednika w postaci GTX 1650, ten model ma również aż 8 GB pamięci wideo, co sprawia, że ​​karta jest nieco bardziej przyszłościowa.

Asus Dual GeForce RTX 3050

Asus Dual GeForce RTX 3050

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 17.10.2022 19:24

Jeśli szukasz taniego punktu wejścia, aby móc płynnie grać w ulubione gry, takie jak Fortnite lub Apex Legends, jesteś we właściwym miejscu. Zwłaszcza przy włączonym DLSS karta powinna zapewniać jeszcze lepsze wyniki, a także umożliwiać granie w bardziej wymagające tytuły. Jeśli masz bardzo ograniczony budżet i i tak grasz tylko w Full HD, w tej chwili trudno uniknąć RTX 3050.

Zalety

Główne tytuły działają płynnie w wysokich szczegółach i Full HD Idealne dla niedrogich komputerów Więcej FPS dzięki technologii DLSS

Niedogodności

Zbyt niska wydajność dla wymagających gier Niezbyt odpowiedni dla aktywowanego ray tracingu

AMD Radeon RX 6800 XT

Umierać Asus Radeon RX 6800 XT TUF Gaming to jeden z obecnych modeli high-end firmy AMD. Cechą szczególną prezentowanego tutaj modelu jest pojemna pamięć wideo 16 GB. W rezultacie ma wystarczającą moc, aby z łatwością odtwarzać wszystkie tytuły z maksymalnymi szczegółami graficznymi – czy to w Full HD (1080p) czy WQHD (1440p). W 4K prawdopodobnie znowu będzie ciasno i prawdopodobnie lepiej byłoby z mocniejszą kartą.

Asus Radeon RX 6800 XT TUF Gaming

Asus Radeon RX 6800 XT TUF Gaming

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 17.10.2022 13:03

Chociaż karty graficzne AMD obsługują teraz FSR 2.1, standard ten nie jest tak rozpowszechniony, jak jego odpowiednik z Nvidii. Najlepszym argumentem dla AMD Radeona RX 6800 XT jest prawdopodobnie i tak cena, ponieważ obecnie nie ma prawie nic lepszego w przedziale między 600 a 700 euro. Kolejnym bonusem jest technologia Infinity Cache i Smart Access Memory, które w połączeniu powinny zapewnić znaczny wzrost wydajności. Ten ostatni działa jednak tylko w połączeniu z odpowiednim procesorem Ryzen.

Zalety

Najlepiej nadaje się do aktualnych gier AAA w rozdzielczości WQHD z 60 klatkami na sekundę lub więcej Pojemna pamięć wideo 16 GB Większa wydajność dzięki pamięci podręcznej AMD Infinity Cache i pamięci Smart Access Obsługuje AMD FSR 2.1

Niedogodności

Sterowniki podatne na błędy Brak DLSS

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti

Z Asus ROG Strix RTX 3070 Gaming OC robimy jednocześnie dwa ogromne skoki: pod względem wydajności, a co za tym idzie (niestety) także pod względem ceny. Nvidia początkowo sprzedawała model jako przystępny cenowo model klasy średniej, ale rzeczywistość jest nadal zupełnie inna. Dzięki 8 GB pamięci VRAM i taktowaniu Boost wynoszącemu 1875 MHz procesor graficzny zapewnia dużą wydajność, ale pod względem ceny jest bardziej zbliżony do ówczesnych wysokiej klasy kart graficznych. Na szczęście w tej chwili ceny wydają się coraz bardziej spadać, zwłaszcza że karty z serii RTX 4000 stopniowo zastępują dotychczasowe modele.

Asus ROG Strix RTX 3070 Gaming OC

Asus ROG Strix RTX 3070 Gaming OC

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 17.10.2022 19:24

Jeśli potrzebujesz dalszych argumentów za zakupem: Ponieważ jest to karta graficzna z serii RTX, obsługuje odpowiednio ray tracing i DLSS. Ponadto najnowsza generacja wewnętrznego kodera Nvidia (NVENC) sprawia, że ​​karta jest idealna do przesyłania strumieniowego lub każdego, kto chce z nią zacząć.

Zalety

Idealny do tytułów AAA w rozdzielczości WQHD z co najmniej 60 klatkami na sekundę Odpowiedni do tytułów e-sportowych powyżej 144 klatek na sekundę Obsługuje ray tracing i DLSS Najnowszy standard NVENC do przesyłania strumieniowego

Niedogodności

Wymaga odpowiednio dużej obudowy Wysoka cena

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti

w Zotac Gaming GeForce 3090 Ti AMP Extreme Holo to obecny flagowiec od Nvidii. Dzięki temu GPU oferuje wystarczającą moc, dzięki czemu nie musisz się martwić o zbyt niską liczbę klatek na sekundę przez długi czas. Teoretycznie góruje nad nim RTX 4090, ale w tej chwili jest to trudno dostępne. Ponadto jest nieproporcjonalnie drogi i jest opłacalny tylko wtedy, gdy chcesz cieszyć się aktualnymi grami AAA z maksymalnymi ustawieniami graficznymi w rozdzielczości 4K i aktywowanym ray tracingiem.

Zotac Gaming GeForce RTX 3090 Ti AMP Extreme Holo

Zotac Gaming GeForce RTX 3090 Ti AMP Extreme Holo

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 17.10.2022 19:32

Jeśli więc zależy ci na maksymalnej wydajności w dzisiejszych czasach, powinieneś być przygotowany na odpowiednie inwestycje: nawet ten „przestarzały” wariant RTX 3090 Ti kosztuje ponad 1500 euro tyle, ile cały komputer do gier. Kolejnym czynnikiem jest ogromny pobór mocy takich kart. Szczególnie w czasach niedoborów energii ten punkt prawdopodobnie również powinien zostać uwzględniony w decyzji o zakupie.

Nasza wskazówka: Jeśli masz środki, prawdopodobnie powinieneś uzbroić się w cierpliwość i zamiast tego kupić kartę z serii RTX 4000. W przeciwieństwie do serii 3000 obsługuje to również generację ramek, która powinna zapewnić znaczny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią generacją, zwłaszcza przy ray tracingu.

Zalety

Doskonała wydajność Najlepiej nadaje się do gier 4K i ray tracingu Obsługuje ray tracing i DLSS Najnowszy standard NVENC do przesyłania strumieniowego

Niedogodności

Niezwykle drogi Wysoki pobór mocy Brak DLSS 3

Tak wybraliśmy rekomendacje

Do każdego artykułu tego typu prowadzimy intensywne badania, aby w sposób zwięzły i przede wszystkim zrozumiały przekazać zdobytą wiedzę naszym czytelnikom. Podobnie wszystkie wymienione produkty są zawsze starannie dobierane i brane są pod uwagę różne zastosowania i segmenty cenowe.

Sam od dzieciństwa byłem entuzjastą gier wideo i niezbędnego sprzętu. Swój pierwszy komputer do gier zmontowałem w 2012 roku i od tego czasu pojawiło się wiele innych. Tak więc przez lata sam zdobywałem całą wiedzę związaną z grami i sprzętem (PC) – często ku uciesze rodziny lub przyjaciół. Tam zwykle jestem pierwszym punktem kontaktu, jeśli chodzi o naprawę czegoś lub doradztwo w sprawie zakupu nowego sprzętu.

Jak testujemy w GIGA i dlaczego zaufaj naszemu osądowi wyjaśniliśmy tutaj:

W tym artykule bardzo pomógł mi również cenny wkład mojego szacownego kolegi Roberta Kohlicka. Jest zawsze na bieżąco, jeśli chodzi o sprzęt do gier i dlatego zawsze ma gotową odpowiedź, jeśli chodzi o pytania techniczne. Aby zapewnić jak najlepszy przegląd, oprócz naszych własnych doświadczeń uwzględniliśmy w naszym wyborze opinie użytkowników zewnętrznych.

Więcej informacji na temat najlepszych procesorów do Twojego komputera do gier znajdziesz w powiązanym artykule:

Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech