Nagrzewnice, pompy ciepła, gaz ziemny i olej: porównanie kosztów ogrzewania

Nagrzewnice, pompy ciepła, gaz ziemny i olej: porównanie kosztów ogrzewania

Nadchodząca zima będzie wielkim wyzwaniem dla Niemiec. Zależność od rosyjskiego gazu jest ogromna, więc wiele osób boi się zamarznąć zimą. Dzięki temu termowentylatory przeżywają prawdziwy boom. Porównanie z innymi rodzajami ogrzewania, takimi jak gazowe, olejowe czy pompy ciepła pokazuje, dlaczego stosowanie nagrzewnic nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ogrzewanie termowentylatorem jest niezwykle drogie

Ceny energii w Niemczech już gwałtownie wzrosły i ponownie gwałtownie wzrosną w październiku 2022 r. Jeśli podejmiesz złą decyzję, możesz wpaść w pułapkę kosztów. Taką pułapką kosztów jest termowentylator. To, co początkowo brzmi jak prosta i niedroga metoda ogrzewania pomieszczeń zimą, jest zagrożeniem nie tylko dla niemieckiej sieci energetycznej, ale także dla portfela, co wyraźnie pokazuje Statista. Ogrzewanie termowentylatorem kosztuje ponad dwa razy więcej niż gazem ziemnym lub olejem opałowym:

Ogrzewanie termowentylatorem nie jest dobrym pomysłem. (Źródło obrazu: Statista)

Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu różnica pozostanie mniej więcej taka sama. Rosną też ceny oleju opałowego i pelletu. Ogrzewanie miejskie może pozostać na poziomie, chociaż niewiele gospodarstw domowych w Niemczech jest podłączonych do sieci. Większość gospodarstw domowych ogrzewa gazem lub olejem. ten Chociaż pompy ciepła są również zasilane energią elektryczną, są bardzo wydajne. Ale jeśli nie budujesz nowego domu, prawdopodobnie nie będziesz miał możliwości zainstalowania pompy ciepła. Zwłaszcza nie w mieszkaniu.

Jeśli masz możliwość zamontowania elektrowni balkonowej, zdecydowanie powinieneś to zrobić:

Więc co powinieneś zrobić?

Ogrzewam też swój dom gazem. Zawsze zależało mi na unikaniu niepotrzebnych wydatków, dlatego zoptymalizowałem swoje mieszkanie pod kątem niskiego zapotrzebowania na energię. To jest całkiem proste:

Na przykład wystarczy sprawdzić drzwi i okna, czy je dociągają i uszczelniają.Przyjrzyjmy się też ogrzewaniu gazowemu. Zmieniłem tylko nieznacznie krzywą grzania i zaoszczędziłem 25 proc. Weź szybki prysznic zamiast kąpieli. Ręce można również myć zimną wodą, w przeciwnym razie kąpiel termalna musi się uruchamiać za każdym razem i zużywa się dużo gazu.. Lepiej założyć sweter w domu lub mieszkaniu i nieco obniżyć temperaturę. Za każdy stopień niższy oszczędzasz kilka procent energii i obniżasz koszty. Inteligentne termostaty również pomagają. Pomagają Ci ogrzać się znacznie dokładniej, a jeśli zapomnisz, możesz również wyłączyć ogrzewanie zdalnie.

Tak czy inaczej, wszyscy będziemy musieli zapłacić więcej za energię. Do pewnego stopnia mamy to w swoich rękach, o ile więcej tak naprawdę będzie. W każdym gospodarstwie domowym istnieje potencjał oszczędności, bez konieczności zamrażania przez nikogo. Grzejniki są dostrojone pod kątem komfortu, a nie wydajności. Jeśli to zmienisz, możesz mieć pod kontrolą dodatkowe koszty. Nagrzewnica nie jest rozwiązaniem.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech