Marka e-samochodów Polestar – Kim jest szwedzki producent?

Marka e-samochodów Polestar – Kim jest szwedzki producent?

Coraz częściej na autostradzie lub w dużym mieście można spotkać coupé lub SUV-y z tablicami rejestracyjnymi, których nigdy wcześniej nie widziałeś. Jeśli na masce miga gwiazda północna, najprawdopodobniej jest to samochód Polestar. Ale skąd się wzięła marka, jakie samochody buduje i co się za nią kryje? W tym przewodniku bardziej szczegółowo przedstawimy szwedzkiego producenta samochodów.

Historia Polestar: od tuningu wyścigowego po samochody elektryczne

Polestar istnieje już dość długo, dokładnie od 1996 roku – wtedy jeszcze marka nazywała się „Flash Engineering” i była szwedzki zespół wyścigowy. Już wtedy zespół utrzymywał bliskie relacje z producentem Volvo i używał samochodów tego producenta w Mistrzostwach Szwecji Samochodów Turystycznych (STCC).

Rozpocznij serię zdjęć (10 zdjęć)

CES 2023: VW, Mercedes and Co. prezentują swoje najważniejsze produkty z zakresu e-samochodów

W 2005 roku kupiec Christian Dahl zmienił nazwę zespołu Polestar Racing, a 10 lat później sprzedał zarówno markę, jak i dział samochodów drogowych Volvo. Od tego czasu Polestar był działem tuningowym szwedzkiego producenta, aż do października 2017 roku, kiedy pod logo Polarstern zaprezentowano pierwszy pojazd firmy: Polestar 1. Podział miał zasygnalizować zerwanie ze stosunkowo statecznym wizerunkiem Volvo (źródło: Handelsblatt ).

Od debiutu giełdowego w 2022 roku marka jest w 48,3% własnością Volvo Car Corporation i prawie 39% w Zhejiang Geely Holding, chiński producent samochodów i motocykli. Marką zarządza Thomas Ingenlath w Torslanda niedaleko Göteborga w Szwecji.

Marka w ostatnich latach pojawiała się coraz częściej Odwołania do przemysłu samochodowego w sprawie większej przejrzystości i szybszego przejścia na mobilność neutralną dla klimatu. We wrześniu 2020 roku firma opublikowała również kompleksową analizę cyklu życia Polestara 2 (źródło: Golem).

Modele Polestar: od samochodów sportowych po SUV-y

Polestar 1: sportowiec-hybryda z Chin

Pierwszym był Polestar 1, sportowy samochód hybrydowy typu plug-in. Coupe było produkowane w Chinach od 2019 do 2021 roku. Maksymalna wydajność systemu modelu, która jest ograniczona do 1500 kopii, wynosi łącznie 448 kilowatów (600 KM). Pojemność akumulatora wynosi 34 kilowatogodziny (kWh), co może napędzać 2 silniki elektryczne razem z 300 KM na dystansie 130 kilometrów czysto elektrycznie.

Według Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego (KBA) od 2020 roku w Niemczech zarejestrowano tylko 64 samochody. Sugerowana cena producenta Polestar 1 wynosi 155 000 euro.

Polestar 2: kabriolet średniej wielkości sedan

W 2019 roku Polestar zaprezentował swój drugi samochód, (odpowiednio nazwany) Polestar 2. Od 2020 roku marka wprowadza na rynek wyłącznie akumulatorowy sedan klasy średniej. W przeciwieństwie do Polestar 1 stał się drugim modelem tej marki wyprodukowano już 100 000 razy – także w Chinach.

Starsze wersje, które zostały wyprodukowane przed styczniem 2023 roku, wyposażone są w napęd na wszystkie koła i imponującą moc 300 kilowatów (ok. 407 KM). Kosztująca 57 900 euro premierowa edycja drugiej generacji była znacznie tańsza niż Polestar 1. Dzięki opcjonalnej, płatnej aktualizacji OTA modele z 2 silnikami mają dostęp do większej mocy i pojemności baterii od koniec 2021 r. Ale może być jeszcze taniej: jeśli rezygnujesz z napędu na wszystkie koła i zadowalasz się napędem na przednie koła i mocą 165 kW (224 KM), to wszystko Polestar 2 dostępny od 47 295 €.

Polestar sprzedaje od stycznia 2023 roku poprawiona wersja opcji z jednym silnikiem. Oprócz różnych ulepszeń w zakresie wydajności i baterii oraz zwiększenia maksymalnej prędkości ze 160 do 205 kilometrów na godzinę, Polestar 2 jest teraz napędzany na tylne koła. Dane KBA potwierdzają, że skupienie się na tańszych modelach przynosi owoce: w Niemczech zarejestrowano już ponad 10 600 modeli.

Polestar 3: Całkowicie nowy elektryczny SUV

Najnowszy genialny pomysł szwedzkiej firmy wpisuje się w trend, za którym podąża obecnie wielu producentów samochodów elektrycznych: Polestar 3 to SUV. Od października zainteresowani mogą składać zamówienia w przedsprzedaży. Również tutaj dostępnych jest kilka opcji wydajności, z których najmocniejsza wersja ma silnik elektryczny na oś o łącznej mocy 380 kilowatów (517 KM). W zależności od tego, ile wydasz na SUV-a, akumulator ma 86 lub 100 kilowatogodzin – w zależności od stylu jazdy możesz przejechać od 560 do 600 kilometrów (WLTP).

Funkcja szybkiego ładowania jest oczywiście obowiązkowa w 2023 roku: SUV ładuje się od 10 do 80 procent w ciągu 30 minut na stacji ładowania DC – i tak nie należy ładować więcej na stacji szybkiego ładowania. W przypadku stacji naściennej o mocy 11 kW pojazd potrzebuje prawie 11 godzin, aby przejść od 10 do 100 procent. Tutaj płacisz za Szweda z Chin od 88 600 do 95 200 euro. Polestar SUV nie jest więc okazją.

Możesz przeczytać tutaj, dlaczego trend w kierunku e-SUV-ów niepokoi ekspertów:

Polestar: Umów się na jazdę próbną

Modele byłej ekipy tuningowej ze Szwecji możecie obejrzeć w tzw.Polestar-Przestrzenie„ – w Niemczech jest ich teraz 9, m.in. w Monachium, Frankfurcie, Kolonii i Berlinie. Inne lokalizacje znajdziesz na stronie internetowej firmy (przejdź do strony). Jeśli chcesz przetestować samochody, nie musisz odwiedzać oddziałów.

Zamiast tego Polestar oferuje przywiezienie pojazdu bezpośrednio do Ciebie (od 27 lutego 2023 r. dostępny był tylko model Polestar 2). Członek personelu zostawi pojazd i będzie Ci towarzyszył w przypadku jakichkolwiek pytań lub utknięcia. Według firmy, bezpłatną jazdę próbnąale znalezienie terminu może być trudniejsze ze względu na dostępność.

Umów się na jazdę próbną z Polestar.

Przyszłość Polestar: dokąd zmierza?

Zaradni Szwedzi pracują obecnie nad kilkoma projektami, w tym nad specjalnym e-rowerem (informowaliśmy). Najciekawszy z nich to prawdziwy supersportowiecktóry mógłby stać się równorzędnym przeciwnikiem Porsche Taycan.

Dotąd obowiązywało Polestar O₂ tylko jako samochód koncepcyjny, ale teraz powinien wejść do produkcji seryjnej pod nazwą Polestar 6 w 2026 roku (informowaliśmy). Nie powinno być tańsze niż Porsche za 200 000 USD, ale jest o krok przed firmą: Seria 6 będzie roadsterem, co oznacza, że ​​w razie potrzeby można obejść się bez dachu – w świecie samochodów elektrycznych rzadko (możesz przeczytać tutaj, dlaczego tak jest). W sumie szósty model Szwedów powinien mieć 650 kilowatów mocy, co odpowiada grubym 834 KM.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech