Kosztowna wymiana ogrzewania: wielki koniec jeszcze przed nami

Kosztowna wymiana ogrzewania: wielki koniec jeszcze przed nami

Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące udziału energii ze źródeł odnawialnych mogą zapewnić ryzyko eksplozji cen podczas wymiany systemu grzewczego. Ostrzegają przed tym centra konsumenckie i inne stowarzyszenia. Wzywają do przemyślenia polityki.

Wymiana ogrzewania jeszcze droższa od 2024

Nowy i wydajny system grzewczy może zmniejszyć zużycie energii, dlatego temat staje się coraz ciekawszy, zwłaszcza teraz, w dobie ogromnych wzrostów cen. Ale ze wszystkich ludzi Plany ochrony klimatu rządu federalnego może spowodować, że lepsze grzejniki nie zostaną zainstalowane w pierwszej kolejności. Federalne Stowarzyszenie Konsumentów (VZBV) wzywa zatem do zmian, ponieważ ostatecznie to konsumenci instalują i płacą za nowe systemy grzewcze. Plany są „ambitne i drogie”.

Zgodnie z dokumentem koncepcyjnym rządu federalnego, od 2024 r. powinny być instalowane tylko nowe grzejniki, w których co najmniej 65 procent energii odnawialnej wejść do użytku. Możliwe byłoby zatem podłączenie do sieci ciepłowniczej, elektrycznej pompy ciepła, systemu ogrzewania biomasą (pelety drzewne), systemu ogrzewania gazem zielonym, bezpośredniego ogrzewania elektrycznego lub systemu hybrydowego.

VZBV widzi niejasności, co często ma miejsce bardzo różne koszty zakupu i eksploatacji chodzi o rodzaje ogrzewania. Po podłączeniu do sieci ciepłowniczej konsumenci nie byliby w stanie oszacować kosztów modernizacji technicznej, a nawet całkowitej konwersji. Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Ogrzewczego (BDH) dostrzega podobne niewiadome. Przy wysokich kosztach inwestycji trudno zdecydować się na konkretny rodzaj ogrzewania.

Nowe ogrzewanie: zielony wodór niedostępny

Zwolennicy konsumentów zwracają uwagę, że biometan i zielony wodór w Niemczech będą na razie wykorzystywane głównie w przemyśle i nie w prywatnych gospodarstwach domowych powinien być używany. Dlatego domagają się, aby korzystanie z ogrzewania gazami zielonymi nie było przedstawiane jako opcja dla konsumentów. Grzejniki gazowe reklamowane jako „gotowe na wodór” powinny być zatwierdzone tylko wtedy, gdy dostępna jest wystarczająca ilość wodoru.

Niemieckie Stowarzyszenie Techniczno-Naukowe ds. Gazu i Wody (DVGW) twierdzi, że istniejąca infrastruktura gazowa z pewnością może mieć przewagę nad elektrycznymi pompami ciepła. Nawet od jednego Dyskryminacja poszczególnych źródeł energii już wspomniano. Elektryfikacja ciepłownictwa jest kosztowna, na co wskazywały już inne organizacje.

Według DVGW politycy muszą dziś „obrać kurs na ambitny wzrost”, aby sektor ciepłowniczy mógł być również zaopatrywany w wodór neutralny dla klimatu od 2030 r. (źródło: Handelsblatt).

Czy elektrownia balkonowa jest tego warta? Odpowiedź znajduje się w filmie:

Wymiana ogrzewania: przemysł wymaga otwartości na technologię

BDH wyobraża sobie bardziej pragmatyczne podejście i wzywa do otwartości na technologię. Tylko dlatego, że wymagania dotyczące udziału energii odnawialnej są ambitne, zgodnie z planem, nie powinny prowadzić do załamania rynku. W przypadku niejasności konsumenci mogli częściej zdecydować się na Remont istniejącego zakładu zdecydować się na zainstalowanie nowego grzejnika. Przy ograniczonych możliwościach może to doprowadzić do fali remontów.

Centralne stowarzyszenie branży mieszkaniowej również skrytykowało plany rządu federalnego. Najważniejszą rzeczą, która Cię tu niepokoi, jest to, że już powstał Plany inwestycyjne wyrzucone za burtę musiałoby tak być, gdyby pojawiły się nowe wymogi prawne. Stowarzyszenie apeluje zatem o rzetelne finansowanie i uproszczenie procesu zatwierdzania renowacji istniejących budynków oraz instalacji odnawialnych systemów grzewczych. Znormalizowane rozwiązania powinny pomóc przy montażu pomp ciepła w budynkach mieszkalnych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech