Korzyść dla kierowców e-samochodów: o tych cenach benzyny i oleju napędowego można tylko pomarzyć

Korzyść dla kierowców e-samochodów: o tych cenach benzyny i oleju napędowego można tylko pomarzyć

Samochody elektryczne są drogie w zakupie, ale tanie w utrzymaniu – ostatnio obliczenia nie zawsze były takie proste. Jednak ekstremalny wzrost cen benzyny i oleju napędowego przywraca dawną zaletę pojazdu elektrycznego. Jeśli już jeździsz autem elektrycznym, ujdzie ci to na sucho znacznie taniej.

Korzyści dla kierowców e-aut: ładowanie prądem jest prawie 60 procent tańsze

Podczas gdy przy dystrybutorach wyliczane są ceny, których nikt nie mógł sobie nawet wyobrazić w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latkierowcy e-aut płacą znacznie mniej za ich prąd ładowania. To wynik badania przeprowadzonego przez portal porównawczy Verivox.

Każdy, kto zatankuje e-samochód w domu, jest więc przeciętny 59 procent taniej daleko niż z porównywalnym silnikiem benzynowym (źródło: Verivox). Ze względu na nieco mniejsze zużycie, różnica w stosunku do oleju napędowego jest mniejsza, ale tylko minimalna: 57 procent oszczędności to plus dla posiadaczy e-samochodów.

Dla porównania Verivox określił średnie zużycie 10 najczęściej rejestrowanych samochodów elektrycznych w 2020 roku, które powinno wynosić 19 kWh na 100 km. Na podstawie średniej ceny kWh wynoszącej 37,02 centów eksperci porównawczy ponoszą koszt około 7,04 euro za 100 km.

GIGA Spar Tipp
Paliwo jest za drogie? Szukasz najtańszej stacji benzynowej? Następnie pobierz naszą aplikację do tankowania. Tam znajdziesz najniższe ceny benzyny w Twojej okolicy.
TankenApp z trendem cen benzyny

Deweloper: Ströer Media Brands GmbH

TankenApp z trendem cen benzynyTankenApp z trendem cen benzyny

Deweloper: Stroer Media Brands GmbH

TankenApp jest produktem firmy Ströer Media Brands GmbH, do której należy również GIGA.

Silnik benzynowy o średnim zużyciu 7,7 litra zużywa paliwo na ten sam dystans w cenie 16,94 euro (2,2 euro za litr). Dzięki mniejszemu zużyciu paliwa o 7 litrów, olej napędowy kosztuje 16,22 euro, mimo wyższej ceny litra około 2,3 euro.

Będzie to szczególnie bolesne dla kierowców silników spalinowych, jeśli koszty pozostaną tak wysokie: przy rocznym przebiegu 15 000 km e-samochody kosztują 1055 euro za energię elektryczną. Z drugiej strony silniki benzynowe generują ogromne koszty paliwa w wysokości 2541 euro rocznie, a pojazdy z silnikiem Diesla co najmniej 2433 euro. Od tego szczytu ceny paliw ponownie nieco spadły, ale nadal są na bardzo wysokim poziomie.

Wynajmij e-samochód i odbierz bonus w wysokości 6000 €

Za e-samochodami przemawiają nie tylko wysokie ceny paliwa:

Co muszą wiedzieć właściciele samochodów elektrycznych, aby tanio ładować

Ale jest jeden warunek dużej przewagi cenowej: to E-samochody muszą być ładowane w domu, jeśli to możliwe, bo publiczne stacje ładowania, zwłaszcza szybkie ładowarki, są droższe. Podczas ładowania przy użyciu domowej energii elektrycznej ze skrzynki naściennej istnieje imponująca przewaga kosztowa.

Chociaż e-samochody również powinny mieć tę przewagę kosztową w dłuższej perspektywie, a silniki spalinowe i tak się liczą, to znaczy Zdjęcie z dzisiaj bez gwarancji. W końcu kalkulacja – wysokie koszty zakupu, potem niższe wydatki – dotyczyła przez długi czas również oleju napędowego. Teraz to się nagle skończyło, litr oleju napędowego jest nawet droższy niż benzyna.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech