Kierowcy, uważajcie!  Musisz znać te zmiany w 2023 roku

Kierowcy, uważajcie! Musisz znać te zmiany w 2023 roku

Do końca 2022 roku zostało jeszcze trochę czasu. Ale jeśli jesteś zależny od samochodu lub po prostu jeździsz regularnie, powinieneś odpowiednio wcześnie zacząć przygotowywać się do przełomu roku. Ponieważ 2023 przyniesie pewne zmiany, o których powinieneś wiedzieć.

Wraz z nadchodzącym przełomem roku pojawiają się również zmiany na drodze iw samochodzie, które powinieneś znać jako kierowca. To też nie boli, z niewielkim wyprzedzeniem przyjrzyj się bliżej, aby dobrze przygotować się na styczeń. Chociaż nawet szef Audi to popiera, ograniczenie prędkości nie jest uwzględnione. Mamy przegląd tego, co zmieni się dla kierowców w 2023 roku.

Wymóg maski w samochodzie: w 2023 będzie poważny

Pod koniec stycznia 2023 roku maska ​​w samochodzie będzie wreszcie obowiązkowa. Przepis faktycznie obowiązuje od początku 2022 r., ale okres przejściowy wygaśnie również w styczniu 2023 r. Wtedy musisz nosić co najmniej dwie maski w apteczce pierwszej pomocy. Maski medyczne są wystarczające jako minimalny standard. Podczas kontroli brakujące maski kosztują 5 euro – niewiele, ale irytujące i łatwe do uniknięcia. Robi się drożej, gdy ktoś inny prowadzi Twój samochód. Jeśli przekażesz samochód z niekompletnym zestawem awaryjnym, zostanie naliczona opłata w wysokości dziesięciu euro.

Świeże prawo jazdy: te roczniki muszą działać

Szmatka wygasa dla osób urodzonych między 1959 a 1964 rokiem. Każdy, kto urodził się w tym czasie i nadal posiada klasyczne szare lub różowe prawo jazdy na papierze, może z niego korzystać tylko do 19 stycznia 2023 roku. Każdy, kto po tej dacie nadal jest poza domem ze starą szmatą i zostanie złapany, musi zapłacić 10 euro. Ponadto, nowoczesne prawo jazdy w formacie karty kredytowej odpornej na fałszerstwo należy złożyć później. Ubieganie się o nią kosztuje 25 euro, plastikowa wersja jest ważna 15 lat od daty wydania (źródło: t-online).

Nowe wytyczne dotyczące finansowania e-samochodów: przeliczono premię środowiskową

Każdy, kto kupi samochód elektryczny, ma prawo do bonusu ekologicznego. Ale od 2023 będzie mniej pieniędzy. Jeśli na cenie zakupu był minus do 9000 euro, ulga będzie zauważalnie mniejsza. Do ceny katalogowej 40 000 euro netto otrzymasz dotację w wysokości 6750 euro. Z tego 4500 euro pochodzi ze stanu, 2250 euro jest dyskontowane jako udział producenta. Do ceny katalogowej 65 000 euro państwo wpłaca 3000 euro, 1500 euro pochodzi od producenta, więc można Uzyskaj łączną zniżkę w wysokości 4500 euro.

Od 1 września 2023 r. finansowanie będzie również ograniczone do osób fizycznych. Firmy będą wówczas musiały samodzielnie płacić za swoje floty elektryczne. Jest też górna granica finansowania: 2,1 mld euro odłożono na 2023 r., a kolejne 1,3 mld na 2024 r. Finansowanie skończy się najpóźniej do 2025 r., ale jeśli środki zostaną wykorzystane wcześniej, nic nie nastąpi.

Wynajmij e-samochód i odbierz premię środowiskową

Hybrydy plug-in muszą obejść się bez dotacji

Od przełomu roku zakup hybrydy plug-in stanie się znacznie mniej atrakcyjny. Natomiast w przypadku aut czysto elektrycznych, na baterie lub z ogniwami wodorowymi dotacja jest tylko zmniejszona dla hybryd plug-in już się skończyło. Chcąc uzyskać wsparcie finansowe na zakup, trzeba się spieszyć i zarejestrować nowy pojazd półelektryczny przed 1 stycznia 2023 roku.

Czy warto finansowo przestawić się z silników spalinowych na elektryczne? Coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie:

Zarabiaj e-samochodem: rozpoczyna się nowa runda

Jeśli jeździsz e-samochodem, możesz zarobić dodatkowe pieniądze w ramach limitu redukcji gazów cieplarnianych (kwota GHG). Aby to zrobić, ostatecznie sprzedajesz emisje, których nie wyemitowałeś dzięki e-samochodowi za pośrednictwem pośrednika jako minus dużym firmom produkującym oleje mineralne – i jest to możliwe ponownie każdego roku. Każdy, kto zabezpieczył już kilkaset euro na 2022 rok, może zaatakować ponownie w 2023 roku. Oczywiście dotyczy to również sytuacji, gdy po raz pierwszy chcesz wykorzystać limit GHG.

Ceny CO2 zatrzymane: przerwa na eksplozję cen paliw?

Regularny wzrost ceny CO2 na przełomie roku nie nastąpi z powodu eksplodujących cen energii. Właściwie podatek powinien zostać podniesiony z 30 do 35 euro za tonę CO2. Zamiast tego pozostaje w obecnej cenie. Podatek od CO2 ma zazwyczaj bezpośredni wpływ na cenę benzyny i na przełomie roku mógłby ponownie ją podnieść. Nie wyklucza to możliwości dalszych podwyżek cen. Ale przynajmniej napięta sytuacja cenowa na przełomie roku z ceną CO2 nie dodaje kolejnego spadku do już pękającej baryłki rosnących kosztów.

Porada dotycząca oszczędności GIGA
Paliwo jest za drogie? Szukasz najtańszej stacji benzynowej? Następnie pobierz naszą aplikację do tankowania. Tam znajdziesz najniższe ceny benzyny w Twojej okolicy.
TankenApp z trendem cen benzyny

Deweloper: Ströer Media Brands GmbH

TankenApp z trendem cen benzynyTankenApp z trendem cen benzyny

Deweloper: Stroer Media Brands GmbH

TankenApp jest produktem firmy Ströer Media Brands GmbH, do której należy również GIGA.

Plakietka TÜV: Ten kolor zmusza Cię do działania

Co roku – a dokładniej co dwa – przypada główna inspekcja (HU). Kto na jego kołach? różowa odznaka na spacer musi wrócić do pracy w 2023 r. i umówić się na wizytę – aby uniknąć kłopotów, najlepiej zająć się tym wcześnie, zanim sprawy staną się napięte z prawem jazdy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze w HU, w 2023 r. pojawi się pomarańczowa naklejka i znów będziesz mieć spokój do 2025 r.

Nowe klasy regionalne u ubezpieczycieli: kto korzysta?

Ubezpieczyciele pojazdów samochodowych co roku dokonują ponownej oceny klas regionalnych. Częściowo określają, ile musisz zapłacić za ubezpieczenie. Mówi się, że zmiany w 2023 roku dotknęły dobrych 15 milionów kierowców. Dla około dwóch trzecich z 15 milionów to powód do radości: dla nich składki spadną. Jednak nieco ponad 5 milionów dotkniętych chorobą osób będzie musiało sięgnąć głębiej do swoich kieszeni (źródło: ADAC).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech