Karty graficzne do gier 2022: najlepsze procesory graficzne od Nvidii i AMD

Karty graficzne do gier 2022: najlepsze procesory graficzne od Nvidii i AMD

Najważniejszym i jednocześnie najdroższym elementem komputera do gier jest prawie zawsze karta graficzna. Dlatego decyzja dotycząca serca każdego komputera powinna być zawsze dokładnie przemyślana. GIGA przedstawia najlepsze modele w różnych przedziałach cenowych i wyjaśnia, co zdecydowanie warto rozważyć przed zakupem.

Karty graficzne do gier 2022: Wszystkie zalecenia GIGA w skrócie

Podobnie jak w przypadku procesorów do gier, w kwestii kart graficznych konkurują obecnie dwie duże firmy: Nvidia i AMD. Obaj producenci reklamują się specjalnymi funkcjami, które posiadają ich modele. Wybór następnej karty graficznej powinien zatem zależeć nie tylko od odpowiedniej ceny, ale także od dodatkowych funkcji, z których możesz chcieć korzystać. Przede wszystkim byłby to G-Sync lub FreeSync – dwie technologie, które działają w podobny sposób, aby uniknąć tzw. Wyjaśnimy Ci to i więcej w poniższych wierszach, aby mieć pewność, że podejmiesz właściwą decyzję.

Wskazówka dotycząca ceny GIGA Karta graficzna dla początkujących Karta graficzna ze średniej półki Karta graficzna z wyższej półki Model AMD Radeon RX 6600 XT Nvidia GeForce GTX 1650 Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Nvidia GeForce RTX 3080 Cena (w przybliżeniu) 620 euro 380 euro 1200 euro 1600 euro Korzyść Dobry stosunek jakości do ceny Stosunkowo tani RTX i DLSS Najlepsza wydajność Wada Często niestabilne sterowniki Mało przyszłościowe Wysoka cena Bardzo droga Oferta Alternate Galaxus Alternate Galaxus Porównanie cen idealo idealo idealo idealo

Uwaga: Jeśli obecnie chcesz kupić nową kartę graficzną, musisz zaakceptować znacznie wyższe ceny. Ponadto podaż znacznie się skurczyła w porównaniu z poprzednimi, co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Dlatego przed zakupem należy dokładnie zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujesz aktualizacji. Alternatywnie możesz zajrzeć do jednej z konsol nowej generacji – chociaż nie są one łatwe do zdobycia, są znacznie tańsze. Poniższe zalecenia opierają się zatem przede wszystkim na tym, co jest obecnie dostępne i gdzie obecnie uzyskujesz największą wartość za swoje pieniądze.

Dlatego możesz zaufać GIGA

Do każdego tego typu artykułu prowadzimy intensywne badania, aby zdobytą wiedzę przekazać naszym czytelnikom w sposób zwięzły i przede wszystkim zrozumiały. Podobnie wszystkie wymienione produkty są zawsze starannie dobierane i uwzględniane są również różne cele i segmenty cenowe. Więcej informacji na temat naszych porad zakupowych znajdziesz w artykule „Jak doradzamy”.

Sam od dzieciństwa byłem entuzjastą gier wideo i niezbędnego sprzętu. Swój pierwszy komputer do gier zmontowałem prawie 10 lat temu i od tego czasu wiele innych poszło w jego ślady. Tak więc przez lata sam zdobyłem całą wiedzę o grach i sprzęcie (PC) – często ku uciesze mojej rodziny lub przyjaciół. Tam zazwyczaj jestem pierwszym punktem kontaktu, jeśli chodzi o naprawę czegoś lub doradztwo w sprawie zakupu nowego sprzętu.

W tym artykule bardzo pomógł mi również cenny wkład mojego szacownego kolegi Roberta Kohlicka. Jest zawsze na bieżąco, jeśli chodzi o sprzęt do gier, dlatego zawsze ma gotową odpowiedź, jeśli chodzi o pytania techniczne. Aby móc zapewnić jak najlepszy przegląd, oparliśmy nasze własne doświadczenia na ocenach użytkowników i zewnętrznych instytucjach testujących.

Wskazówka cenowa GIGA: AMD Radeon RX 6600 XT

korzyści

Wystarczająca wydajność dla aktualnych gier AAA w 60 FPS Mniej wymagające gry z 144 FPS i bardziej grywalne

niekorzyść

Kierowcy często mniej stabilni niż konkurencja

Naszą listę zaczynamy od XFX Radeon RX 6600 XT SWFT210 Core Gaming , który obecnie oferuje najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki, biorąc pod uwagę obecny stan gry. Wymieniony tutaj model stanowi średnią klasę obecnej generacji kart graficznych z „Team Red”. Dzięki 8 GB pamięci RAM wideo i zegarowi w grze do 2359 MHz jesteś dobrze wyposażony na nadchodzące lata. W obecnych grach AAA RX 6600 XT z łatwością przekracza magiczny limit 60 FPS (Full HD przy maksymalnych ustawieniach). W związku z tym w mniej wymagające tytuły – czyli niemal w każdą konkurencyjną strzelankę – można grać powyżej 144 FPS.

Niestety, z kartami AMD musisz obejść się bez Raytracingu Nvidii (RTX) i DLSS. Jednak dla tego ostatniego AMD opracowało teraz własne rozwiązanie z „FidelityFX Super Resolution” (FSR), które podobnie jak DLSS, wydobywa więcej FPS z obsługiwanych gier. Wraz z wprowadzeniem DirectX 12 Ultimate możliwe jest również „DirectX Raytracing” (DXR). Ogólnie rzecz biorąc, AMD Radeon RX 6600 XT to odnoszący sukcesy i wszechstronny produkt, na który zdecydowanie warto spojrzeć.

Karta graficzna klasy podstawowej: Nvidia GeForce GTX 1650

korzyści

Stosunkowo niedrogie tytuły głównego nurtu, takie jak Fortnite, działają płynnie w wysokich szczegółach i Full HD

niekorzyść

Zwykle zbyt mała wydajność w przypadku złożonych tytułów Niewielka odporność na przyszłość

Dawno minęły czasy, kiedy można było kupić aktualną kartę graficzną klasy średniej za mniej niż 400 euro. Tymczasem pieniądze wystarczą tylko na przykład na Inno3D GeForce GTX 1650 Twin X2 OC . Ale nawet w 2022 r. – a może właśnie dzięki temu – karta nadal ma prawo istnieć. Jeśli szukasz taniego punktu wejścia, aby móc płynnie grać w odwieczne ulubione gry, takie jak Fortnite lub Apex Legends, jesteś we właściwym miejscu.

Jednak gry wymagające graficznie są również możliwe w pewnych okolicznościach: jednak zarówno wymagania, jak i ustawienia należy wcześniej zmniejszyć. W normalnych okolicznościach z pewnością nie polecilibyśmy tej karty. W szczególności wystarczającym powodem byłaby przestarzała architektura Turing i skromna pamięć wideo wynosząca zaledwie 4 GB. Ale jeśli masz bardzo ograniczony budżet, w tej chwili trudno uniknąć GTX 1650.

Karta graficzna średniej klasy: Nvidia GeForce RTX 3070 Ti

korzyści

Idealny do bardziej wymagających tytułów w rozdzielczości WQHD z co najmniej 60 klatkami na sekundę Odpowiedni do tytułów eSport przy 144 klatkach na sekundę lub więcej Obsługuje RTX i DLSS Najnowszy standard NVENC do przesyłania strumieniowego

niekorzyść

Wymaga odpowiednio dużej obudowy Wysoka cena

Z Zotac GeForce RTX 3070 Ti AMP HOLO LHR robimy dwa ogromne skoki: pod względem wydajności i (niestety) również pod względem ceny. Nvidia początkowo sprzedawała model jako przystępny cenowo model ze średniej półki, ale w tej chwili rzeczywistość jest zupełnie inna. Z 8 GB VRAM i boost clock 1800 MHz, GPU zapewnia dużą wydajność, ale pod względem ceny jest bardziej w zakresie high-endowych kart graficznych tamtych czasów. Nawet fakt, że jest to model z „Lite Hash Rate” (LHR) niczego nie zmienił. Pomimo takich środków, aby karty były mniej atrakcyjne do kopania kryptowalut, popyt wydaje się nie maleć.

Jeśli potrzebujesz dalszych argumentów za zakupem: Ponieważ jest to karta graficzna z serii RTX, obsługuje odpowiednio ray tracing i DLSS. Ponadto najnowsza generacja wewnętrznego kodera Nvidia (NVENC) sprawia, że karta jest idealna do przesyłania strumieniowego lub każdego, kto chce z nią zacząć.

Nasza wskazówka: Jeśli nie potrzebujesz tak dużej mocy i możesz obejść się bez niektórych funkcji Nvidii, użyj zamiast tego tańszego Asus DUAL Radeon RX 6700 XT OC.

Zaawansowana karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3080

korzyści

Najlepsza ogólna wydajność Idealny do gier 4K przy 60 klatkach na sekundę i więcej Obsługuje RTX i DLSS Najnowszy standard NVENC do przesyłania strumieniowego

niekorzyść

Wymaga odpowiednio dużej obudowy Niezwykle kosztowny

Witamy w strefie high-end. Asus TUF GeForce RTX 3080 O10G V2 GAMING to jeden z topowych modeli wśród kart graficznych. Na szczycie jest tylko RTX 3090. Ale ponieważ kosztuje prawie 3000 euro, a różnica w wydajności w grach jest ograniczona, zdecydowaliśmy się mimo wszystko na RTX 3080. Więc jeśli chcesz (w przybliżeniu) maksymalnej wydajności w dzisiejszych czasach, powinieneś być przygotowany na odpowiednie zainwestowanie: Przy znacznie ponad 1500 euro ten wariant RTX 3080 kosztuje tyle samo, co cały komputer do gier. Nawiasem mówiąc, to znowu model z LHR, czyli obniżonym hash rate podczas kopania kryptowalut.

Z drugiej strony ten procesor graficzny oferuje wystarczającą moc, aby grać we wszystkie aktualne gry z maksymalnymi ustawieniami w rozdzielczości 4K, nie martwiąc się o zbyt niską liczbę klatek na sekundę. Ale jeśli aktywujesz również śledzenie promieni, nadal powinieneś spodziewać się spadków liczby klatek na sekundę, szczególnie w nowszych grach. Jeśli gra robi się ciasna, w razie potrzeby można aktywować DLSS, co zdecydowanie powinno wyrzucić wystarczającą ilość FPS z karty graficznej.

Kupowanie karty graficznej do gier: powinieneś o tym wiedzieć

Znalezienie odpowiedniej karty graficznej: Jakie są moje wymagania?

Zanim kupisz kartę graficzną, powinieneś jasno określić, co dokładnie powinna robić Twoja karta graficzna:

Czy wystarczy, że grasz w wysokich ustawieniach na Full HD z 60 klatkami na sekundę ? Czy grasz przede wszystkim w mniej intensywne graficznie tytuły, takie jak CS:GO, Rocket League, Overwatch, LoL czy Fortnite? Wtedy budżet na kartę graficzną może być znacznie mniejszy, a model podstawowy powinien być dla Ciebie wystarczający – taki jak Nvidia Geforce GTX 1650/1660 lub RTX 2060/3060. W przypadku AMD byłby to AMD Radeon RX 580 lub 5600/6600. Z drugiej strony , jeśli chcesz w pełni wykorzystać monitor do gier o częstotliwości 144 Hz i wyższej rozdzielczości, powinieneś przynajmniej kupić kartę graficzną ze średniej półki. Nvidia GeForce RTX 2070/3070 lub AMD Radeon RX 5700/6700 mają tutaj sens. Jeśli chcesz mieć przyszłościowy model, który za kilka lat nadal będzie mógł grać na nowoczesnym poziomie technicznym, powinieneś zaopatrzyć się w kartę graficzną najnowszej generacji. Oczywiście musisz być gotów wydać na to trochę więcej pieniędzy. Tutaj powinieneś użyć przynajmniej GeForce RTX 3080 lub odpowiednio Radeona RX 6800.

Jak zawsze, im więcej potrzebujesz mocy, tym więcej musisz w nią zainwestować. Chociaż różnica w cenie między odpowiednią kartą Full HD i WQHD jest nadal rozsądna, musisz wydać znacznie więcej pieniędzy, aby przejść do 4K. Jeśli twój monitor obsługuje również G-Sync lub FreeSync, zaleca się odpowiedni wybór karty graficznej, jeśli chcesz skorzystać z tej technologii. (Radzimy ci to zrobić!)

W poniższym filmie wyjaśniamy najważniejsze fakty dotyczące FPS, liczby klatek na sekundę i nie tylko:

Karta graficzna a GPU – jaka jest różnica?

Oba terminy są często używane jako synonimy, ale ściśle mówiąc nie oznaczają tego samego.

GPU (Graphics Processing Unit) to czysty układ graficzny. Może taktować na karcie graficznej, ale niekoniecznie tak jest. GPU jest często umieszczany na tym samym chipie, co procesor główny. W sektorze komputerów PC jest to określane jako APU (Advanced Processing Unit). Urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe i tablety, również łączą CPU i GPU w jednym chipie. Ponieważ kontrolery, takie jak procesory obrazu dla kamery (DSP), system GPS i chipy modemu dla WLAN, Bluetooth i danych mobilnych, są tam często zintegrowane, określa się to jako SoC (system na chipie).

Karta graficzna to karta typu plug-in, która oprócz GPU zawiera również kondensatory, pamięć graficzną (VRAM), zwykle zewnętrzne złącze zasilania, układ chłodzenia i inne komponenty na płycie. Oddzielne karty graficzne są zwykle znacznie wydajniejsze niż procesory graficzne w układach APU i SoC – i dlatego nadają się również do gier.

Projekt referencyjny, edycja Founders, model niestandardowy – co to jest?

Producenci GPU, czyli Nvidia i AMD, oferują jedynie ułamek samych kart graficznych. Nvidia często wypuszcza tak zwane „Founders Editions” z myślą o wprowadzeniu na rynek nowej karty graficznej w segmencie high-end – przed modelami innych producentów i w ograniczonych ilościach.

Jednak większość kart graficznych jest produkowana na licencji producentów zewnętrznych, znane nazwy to ASUS, Sapphire, MSI, Gigabyte, KFA2, Palit, Zotac, Gainward, PNY i Inno3D. Firmy mogą albo trzymać się referencyjnego projektu AMD/Nvidii, swego rodzaju „instrukcji budowy”. Lub modyfikują projekt płyty w ramach określonych w licencji. Karty graficzne producenta mogą być na przykład krótsze, cieńsze, dłuższe lub szersze, wyższe taktowanie i/lub zmienić fajniejszą konstrukcję. Te tak zwane modele niestandardowe czasami znacznie odbiegają od projektu referencyjnego pod względem wydajności, zużycia energii, głośności i możliwości podkręcania – i oczywiście również pod względem ceny.

Nasza wskazówka: Przed zakupem niestandardowego modelu koniecznie zapoznaj się z opiniami online na temat dokładnej mapy, abyś mógł wcześniej lepiej ocenić mocne i słabe strony swojego ulubionego modelu.

Wyjaśniono najważniejsze przyrostki: Super, Ti i XT

Jakby wszystkie liczby nie powodowały wystarczającego zamieszania, niektóre karty graficzne mają również pewne zakończenia w swoich nazwach. Zazwyczaj wskazują one, że jest to mocniejszy model w tej samej serii. Nvidia dodaje do kart przyrostek „Super” lub „Ti” — ten ostatni reprezentuje najmocniejszy wariant danej karty z tej serii. AMD traktuje to nieco inaczej i po prostu dołącza do niektórych modeli dwie litery „XT”, aby wskazać, że to jest silniejsza karta.

Oto kilka przykładów ilustrujących:

Nvidia GeForce RTX 2060 lub 2060 Super Nvidia Geforce RTX 3060 lub 3060 Ti AMD Radeon RX 6600 lub 6600 XT Unikaj wąskich gardeł

Najlepsza karta graficzna na świecie jest bezużyteczna, jeśli wbudowany procesor lub ilość pamięci głównej stanie się wcześniej wąskim gardłem. Dlatego upewnij się, że wszystkie komponenty w twoim systemie są odpowiednio skoordynowane. Na niewiele się zda, jeśli zainwestujesz 1000 euro w kartę graficzną, a potem połączysz ją z Core i3 i 4 GB pamięci RAM. Stara, ale wciąż obowiązująca zasada mówi, że karta graficzna powinna stanowić około jednej trzeciej całkowitego kosztu komputera do gier – nie licząc urządzeń peryferyjnych, takich jak mysz, klawiatura i monitor.

Bez względu na to, na jaki model karty graficznej się ostatecznie zdecydujesz, zawsze potrzebujesz odpowiedniego zasilacza. Karta graficzna i procesor to dwa komponenty, które według doświadczenia zużywają najwięcej energii w komputerze. Jeśli uaktualnisz swoją kartę graficzną, powinieneś upewnić się, że zasilacz nadal zapewnia wystarczającą moc, aby zapewnić wystarczającą moc wszystkim komponentom.

Jeśli więc chcesz wiedzieć, ile energii prawdopodobnie zużyje Twój komputer i jaką moc powinien w związku z tym oferować zasilacz, wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym poradniku zakupu zasilaczy. Upewnij się również, że twój zasilacz ma również odpowiednią liczbę złączy PCIe. Niektóre karty graficzne radzą sobie z jednym złączem, podczas gdy bardziej energochłonne modele wymagają co najmniej dwóch złączy.

Nvidia kontra AMD: wyjaśnione różnice

Ogólnie rzecz biorąc, modele kart graficznych obu producentów mają porównywalny poziom wydajności i dlatego wszystkie są równie odpowiednie do gier. Rzeczywiste różnice można znaleźć przede wszystkim w odpowiednich dodatkowych funkcjach: sprzętowo akcelerowany ray tracing (RTX lub DXR), Deep Learning Super Sampling (DLSS) lub odpowiednio FidelityFX Super Resolution (FSR).

Ray tracing to technologia, która zapewnia realistyczne oświetlenie, cienie i odbicia w świecie gry. Jednak ten zwiększony stopień realizmu ma bezpośredni wpływ na wydajność i czasami zmniejsza o połowę wyświetlane klatki na sekundę.

W poniższym filmie możesz dowiedzieć się więcej o ray tracingu i o tym, co czyni go tak wyjątkowym:

Z kolei DLSS czy FSR mają działać dokładnie odwrotnie: zmniejszenie natywnej rozdzielczości obrazu i późniejsze skalowanie za pomocą algorytmów uczenia maszynowego zwykle skutkuje znacznym wzrostem wydajności. W przypadku Nvidii proces przyspieszają specjalnie opracowane rdzenie tensorowe na tytułowych kartach RTX. Pierwsza iteracja DLSS często musiała zmagać się z rozmytym obrazem – ale z DLSS 2.0, co widać np. w porcie Death Stranding na PC, Nvidia wprowadziła pewne ulepszenia w tym zakresie. W międzyczasie nie trzeba pogodzić się z utratą jakości, a czasem nawet uzyskać ostrzejszy obraz niż w natywnej rozdzielczości.

AMD stosuje bardzo podobne podejście w przypadku „FidelityFX Super Resolution” (FSR). Ponadto FSR nie wymaga specjalnego sprzętu, co jest dużą przewagą nad podejściem Nvidii. Nawet niektóre karty graficzne Nvidii mogą korzystać z tej technologii – np. modele z serii GTX 10 lub 16 oraz RTX 20 i 30. To samo dotyczy „DirectX Raytracing” (DXR), który obecnie znajduje się głównie w procesorach graficznych AMD, ale działa również na niektórych kartach Nvidia. Ostatecznie decydujesz o producencie i związanych z nim funkcjach.

Nasza wskazówka: Przed zakupem dowiedz się, które funkcje naprawdę cenisz i które gry faktycznie je obsługują.

W poniższym filmie wyjaśniamy najważniejsze fakty dotyczące DLSS:

Kolejna ważna różnica między procesorami graficznymi Nvidii i AMD dotyczy głównie ekranu: mówimy o G-Sync i FreeSync. Obie technologie elastycznie dostosowują częstotliwość odświeżania monitora do liczby klatek na sekundę dostarczanej przez kartę graficzną. Oznacza to, że rozdarcie to już przeszłość, a opóźnienie wejściowe jest zmniejszone. Technologia zapewnia w ten sposób płynniejszą, bardziej bezpośrednią i cichszą rozgrywkę. Obecnie dostępne są monitory z oznaczeniem „G-Sync Compatible” – tutaj karty graficzne obu producentów mogą korzystać z odpowiedniego standardu. I odwrotnie, czyste monitory G-Sync działają tylko z kartami graficznymi Nvidia.

Co oznacza overclocking i undervolting?

Podobnie jak w przypadku procesorów, karty graficzne można również podkręcać, aby wydobyć z nich ostatnią część wydajności. Odbywa się to zwykle za pomocą odpowiedniego oprogramowania od odpowiedniego producenta. Tymczasem MSI Afterburner stał się wyraźnym faworytem wśród użytkowników. Z narzędzia można bez problemu korzystać również z kart innych producentów, a obsługa jest dość intuicyjna po krótkim okresie zapoznawania się.

Zasadniczo przetaktowywanie (przetaktowywanie) polega na zwiększeniu maksymalnej częstotliwości taktowania karty graficznej w celu uzyskania jeszcze większej wydajności. Jednocześnie jednak trzeba zaakceptować wyższe temperatury, które w pewnych okolicznościach mogą mieć negatywny wpływ na żywotność karty graficznej, ale w każdym razie powodować wyższe prędkości wentylatorów, a tym samym hałas. Aby temu przeciwdziałać, wielu profesjonalistów łączy przetaktowywanie z obniżaniem napięcia rdzenia – znanego również jako undervolting . Dlatego zaleca się wcześniejsze obszerne poinformowanie.

Kup GPU: nowy, stary czy używany?

Nasz wybór opiera się zasadniczo na kartach graficznych najnowszej generacji . Ale to nie znaczy, że nie warto zaglądać do poprzednich modeli. Idealny czas to zazwyczaj nowa generacja procesorów graficznych w blokach startowych. Wtedy poprzednie modele są zwykle znacznie tańsze, a rynek używany często korzysta ze znacznie większej oferty.

W międzyczasie jednak nawet podstawowe procesory graficzne są tak potężne, że magiczne ograniczenie 60 klatek na sekundę w większości gier nie stanowi już problemu, o ile podczas grania ograniczasz się do Full HD. Z drugiej strony, jeśli celujesz w 144 FPS lub chcesz grać w WQHD lub 4K, będziesz potrzebować odpowiednio więcej mocy. Możesz dowiedzieć się, jak szybko starsza karta graficzna jest porównywana do nowszej na odpowiednich stronach z testami – tam zazwyczaj możesz bezpośrednio porównać dane wydajności różnych GPU.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech