Jak długo istnieje Google i co było wcześniej?

Jak długo istnieje Google i co było wcześniej?

Większość ludzkości wie, co oznacza „Googling” i robi to na co dzień. Ale jak długo faktycznie istnieje Google? Jakich wyszukiwarek używałeś do wyszukiwania w przeszłości i co się z nimi stało? Możemy odpowiedzieć na te pytania dla Ciebie.

Czy wiesz, że samo Google podejmuje działania, gdy gazety lub słowniki używają terminu „Googling”? Wyszukiwarka i stojąca za nią firma są tak bardzo częścią naszego codziennego życia, że ​​istnieje obawa, że ​​ochrona znaku towarowego będzie zagrożona, jeśli „Googling” stanie się terminem ogólnym. Jednak nie zawsze tak było i dlatego zajmujemy się pytaniem, jak długo istnieje Google i jak ludzie wyszukiwali wcześniej.

Google istnieje od 1997 roku

Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, rozpoczęli obsługę wyszukiwarki w 1996 roku, która w tamtym czasie nazywała się jeszcze „BackRub”. 15 września 1997 roku projekt został nazwany Google i zaczął poważnie konkurować z ówczesnymi gigantami wyszukiwarek.

Nawiasem mówiąc, wyszukiwarka zawdzięcza swoją niezwykłą nazwę grze słów. Miał on na celu wyrażenie ogromnej ilości informacji, jakie może dostarczyć Google i dlatego użyto słowa „googol”. Został wynaleziony w 1938 roku i jest uważany za oznaczenie największej liczby z nazwą. Oznacza to 1, po którym następuje 100 zer. Nawet w systemie niemieckim dla tej liczby potrzebne są 2 słowa: „ten sexdezilliarden”.

historia googleJak długo istnieje Google? Prawdopodobnie wygooglowałeś to…

Początkowo Brin i Page sprzedawali swój pomysł i szukali inwestorów. Niemiecki przedsiębiorca Andreas von Becholtsheim wypisał im pierwszy czek na 100 000 dolarów. Nawiasem mówiąc, robił to pod nazwą „Google Inc.”, ponieważ zakładał, że obaj będą działać pod tą nazwą. Więc wynalazcy musieli najpierw założyć firmę o tej nazwie, aby w ogóle zdobyć pieniądze. W każdym razie jego zobowiązanie się opłaciło, bo kiedy Google wszedł na giełdę w 2005 roku, jego akcje były warte około 500 milionów dolarów.

Duża różnica między liderami rynku tamtych czasów, takimi jak Yahoo i AltaVista, polegała na opatentowanej metodzie PageRank. Obliczyło to popularność strony w Internecie, co może sprawić, że znajdzie się ona wysoko w wynikach wyszukiwania lub zgubi się w tłumie.

Pomimo sukcesu i rosnącej liczby użytkowników, Google przez pierwsze lata nie przynosiło zysków. Zmieniło się to dopiero wraz z wprowadzeniem Google AdWords. Teraz można było umieszczać reklamy kontekstowe własnej witryny na niezliczonych stronach internetowych. Nawet jeśli poszły za nimi liczne inne projekty Google, ten model biznesowy nadal jest lokomotywą pieniężną firmy.

Jednak Google obejmuje również tak popularne produkty, jak Gmail, system operacyjny Android na smartfony, Mapy Google, Google News i wiele innych ofert. Jednak Google nie zawsze odnosi sukcesy. Różne systemy komunikatorów Google do tej pory były klapami, a sieć społecznościowa Google Plus również nie rusza z miejsca.

W naszym filmie: Google może nawet znaleźć Twoje sobowtóry!

Znajdź sobowtóry dzięki Google Arts & Culture

Jak wyszukiwali ludzie przed Google?

Google istnieje w swojej podstawowej formie od 1997 roku, ale oczywiście istniały wcześniej strony internetowe i chciały zostać odnalezione. Na pytanie „Jak długo istnieje Google?” uzyskano odpowiedź, ale jak długo istnieją wyszukiwarki?

Pojawiają się niektóre nazwy, które są nadal znane, ale nie odgrywają już znaczącej roli w biznesie wyszukiwarek.

Oto lista dawnych gwiazd sprzed istnienia Google:

WyszukiwarkaHistoriaLycosLycos był w swoim czasie naprawdę odnoszącą sukcesy wyszukiwarką. W 1999 roku lycos.com była najczęściej odwiedzaną witryną na świecie. Założona w 1994 roku, schyłek jako wyszukiwarka rozpoczął się na przełomie tysiącleci.YahooYahoo został założony w styczniu 1994 roku, ale miał inną koncepcję niż dzisiejsze wyszukiwarki. Był to bardziej redakcyjny katalog internetowy, a nie zbiór danych przez automatyczne boty. Ta koncepcja nie wyszła i Yahoo stawało się coraz mniej ważne AltaVista Założona w 1995 roku, kupiona przez Yahoo w 2003 roku i zamknięta w 2013 roku, AltaVista była przez jakiś czas bardzo popularna. Dzięki AltaVista możesz wyszukiwać pliki. Oprócz stron internetowych znaleziono również obrazy, filmy i pliki audio Fireball Wyszukiwarka Fireball była niemieckim projektem, ale nigdy nie stała się popularna wśród internetowych maniaków. Opracowany w TU Berlin w 1996 roku, później wypromowany przez grupę wydawniczą Gruner + Jahr. W końcu w 1999 roku zainteresował się nim Lycos i wykupił go. Po pewnym czasie Fireball nadal istnieje, ale w rzeczywistości wyświetla wyniki z Yahoo Germany.

Jeśli nadal słyszysz coś o tych poprzednikach Google, to co najwyżej przez skandale. Na przykład Yahoo skradziono około 500 milionów danych konta.

Ale nawet dzisiaj Google nieustannie mierzy się z nową konkurencją. Jednak zwykle skupia się to na niszach lub specjalnych obszarach. Z drugiej strony, niektóre kraje chcą mieć własne wyszukiwarki z różnych powodów. Takich jak rosyjska wyszukiwarka Yandex czy chiński odpowiednik Baidu. Gigant oprogramowania Microsoft od lat stara się zainteresować ludzi Bingiem. Jednak z niewielkim sukcesem. Nawet jeśli Spiderman przeszuka film na Bing, ci, którzy znają tę scenę, wciąż wyśmiewają się z faktu, że film prawdopodobnie się tam skończy. Nie pomaga również fakt, że Bing został wbudowany w strukturę systemu Windows 10. Bingowanie po prostu nie jest fajne. Mapy są błędne, a obrazy tła są denerwujące.

Android Quiz: Jak dużo wiesz o systemie operacyjnym Google?

Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech