Gaz, ropa, drewno: Eksperci ujawniają, jak można zaoszczędzić na kosztownych kosztach energii

Gaz, ropa, drewno: Eksperci ujawniają, jak można zaoszczędzić na kosztownych kosztach energii

Ceny gazu, oleju opałowego czy drewna opałowego wzrosły do ​​niewyobrażalnych rozmiarów. Nadchodzące miesiące okresu grzewczego to niezwykle kosztowne czasy dla konsumentów. Lustro grzewcze zdradza, o ile średnio może być droższe. Jeśli zastosujesz odpowiednią strategię oszczędzania, możesz liczyć na oszczędności pomimo wysokich cen.

Gaz, prąd, ropa: tak będzie kosztować ogrzewanie w 2022 roku

Po stosunkowo umiarkowanym wzroście kosztów ogrzewania w 2021 r., w bieżącym 2022 r. czeka nas niekończąca się passa. Koszty prawie wszystkich rodzajów ogrzewania w Niemczech gwałtownie rosną. Podczas gdy cena hurtowa np. gazu wzrosła, duże rachunki dla klientów prywatnych mają dopiero nadejść.

Nienastawiona na zysk firma konsultingowa co2online już oblicza w lustrze grzewczym, jakich dodatkowych kosztów mogą się średnio spodziewać konsumenci: W związku z tym koszty rosną do ogrzewania przeciętnego mieszkania o powierzchni 70 m2 w apartamentowcu z centralnym ogrzewaniem gazowym o 550 euro na rok 2022, wzrost o 67 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W 2021 r. koszty wzrosły już o 20 proc. (źródło: co2online):

Zgodnie z prognozą, w 2022 r. na ogrzewanie olejowe poniesie się o 53 proc. więcej kosztów dla tej samej wielkości mieszkania. Oczekuje się, że będzie to odpowiadać 495 euro. Nawet z pompą ciepła zasilaną energią elektryczną, co2online zakłada 53 proc. dodatkowych kosztów, ogrzewanie peletami będzie prawdopodobnie o 54 proc. droższe w 2022 roku. „To, co i tak jest średnio dużo, w pojedynczych przypadkach może być znacznie większe”, mówi dyrektor zarządzająca co2online Tanja Loitz.

Konsumenci powinni zatem – jeśli to możliwe – przygotować się na spore dopłaty w nadchodzącym roku. Obecnie najbardziej ucierpieli konsumenci, którzy ogrzewają za pomocą sieci ciepłowniczych. Tutaj można spodziewać się wzrostu cen o zaledwie 8 procent w bieżącym roku.

Jeśli ogrzewasz prądem, elektrownia balkonowa może okazać się prawdziwą kopalnią złota:

Pomimo eksplozji kosztów ogrzewania: Oszczędzając można dużo zarobić

Jednak lustro grzewcze, które publikuje co2online, daje również znaczny potencjał oszczędności. „Chęć oszczędzania energii wśród ludności jest obecnie wyższa niż kiedykolwiek. W tym samym czasie lustro grzewcze pokazuje, że 90 procent gospodarstw domowych w Niemczech nadal zużywa zbyt dużo energii grzewczej”kontynuuje Loitz.

Według co2online średni potencjał oszczędności wynosi między 640 euro za mieszkanie 70 m2 i do 1220 euro za dom jednorodzinny o powierzchni 110 m2. „Efektywne ogrzewanie” to jeden ze sposobów na obniżenie kosztów. Ale wspomina się również o renowacji energetycznej. W związku z tym najemcy nie są w stanie samodzielnie osiągnąć pełnego obliczonego potencjału oszczędności. Co2online oferuje również dalsze wskazówki dotyczące oszczędzania kosztów ogrzewania oraz indywidualny kalkulator kosztów ogrzewania na stronie www.heizspiegel.de.

Uwaga: Obliczenie co2online było nadal przed ogłoszeniem hamulca cen gazu i zakończeniem dopłaty gazowej przeprowadzone. Nawet jeśli nie ustalono jeszcze konkretnych szczegółów, środki mają na celu zmniejszenie obciążenia finansowego obywateli. Efekt oszczędności może zatem wzrosnąć lub rzeczywiste koszty mogą nie narosnąć tak wysoko, jak się obawiano.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech