Elektrownie balkonowe stają się coraz tańsze: Minisystemy fotowoltaiczne gwałtownie spadają

Elektrownie balkonowe stają się coraz tańsze: Minisystemy fotowoltaiczne gwałtownie spadają

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiły, że wiele osób zainteresowało się elektrowniami balkonowymi. Są to małe systemy fotowoltaiczne, które mają tylko jeden lub dwa panele słoneczne i mikroinwerter i są podłączane bezpośrednio do gniazdka. Teraz ceny znacznie spadają, więc zakup znów się opłaca. 2023 będzie jeszcze lepszy.

Elektrownie balkonowe wreszcie tanieją

Mini system fotowoltaiczny to prosty i niedrogi sposób na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Dzięki uproszczonej rejestracji wykonanie elektrowni balkonowej jest teraz bardzo proste. Wyjaśnię krok po kroku, jak to działa szczegółowo. W ostatnich miesiącach ceny kompletnych zestawów wzrosły tak bardzo ze względu na ogromne zainteresowanie, że zakup jest już prawie nieopłacalny. Sprawy wyglądają teraz zupełnie inaczej. Tam ceny spadają łańcuchy dostaw w Chinach znów działają.

Od kilku tygodni obserwuję, że ceny na rynku znów powoli idą w dół. Więc wracamy do jednego Przedział cenowy poniżej 700 euro za komplet, Składa się z dwóch ogniw słonecznych, mikroinwertera i kabli połączeniowych (zobacz w serwisie eBay). Zakładam nawet, że ceny będą dalej spadać ze względu na napiętą sytuację gospodarczą w Niemczech. W 2023 roku będzie jeszcze taniej, patrz poniżej.

Zobacz elektrownie balkonowe w serwisie eBay

Idealnie byłoby, gdybyś miał w pobliżu mniejszego sprzedawcę energii słonecznej, u którego możesz bezpośrednio kupić taki zestaw elektrowni balkonowej. Ale w międzyczasie pojawiają się również dobre oferty na eBayu, które mogę powiedzieć, że są warte zachodu (patrz eBay). W Amazon ceny są obecnie zdecydowanie za wysokie i wynoszą 1000 euro lub więcej. Pewnie minie trochę czasu, zanim zestawy będą tańsze (patrz Amazon). Upewnij się, że znajdziesz sprzedawcę, który nie pobiera kosztów wysyłki. W przeciwnym razie koszty dostawy przez spedytora są bardzo wysokie.

Co musisz wiedzieć o elektrowniach balkonowych:

Możesz zaoszczędzić tyle pieniędzy

Moja elektrownia balkonowa działa od czerwca 2021 r. i zaoszczędziłem około 100 euro rocznie, jeśli jako podstawę do obliczeń wykorzystam moją cenę prądu wynoszącą 30 centów za kilowatogodzinę. Jednak mój mini układ słoneczny nie jest idealnie wyrównany i jest nieco zacieniony w ciągu dnia. Więc możesz wyciągnąć z tego więcej. Po około 8 latach Otrzymałem z powrotem moją inwestycję w wysokości około 800 euro. Taki system powinien działać przez 25 lat, jeśli nic się nie zepsuje. Warto więc tak czy inaczej, jeśli masz możliwość wybudowania takiego obiektu. Od 2023 roku cena prądu wzrośnie, a ja zaoszczędzę jeszcze więcej pieniędzy, żeby system mógł być wcześniej opłacony.

Co zmieni się w elektrowniach balkonowych w 2023 roku

Rząd federalny zdecydował, że od 2023 roku nie będzie można już pobierać podatku od sprzedaży przy zakupie systemów fotowoltaicznych. Dotyczy to również elektrowni balkonowych. Więc jeśli kupisz mini system solarny, otrzymasz go bez podatku i oszczędza kolejne 19 proc. W związku z tym taki system zwraca się jeszcze wcześniej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech