Elektrownia balkonowa XXL o mocy 1660 W i dużym akumulatorze: zbudowałem ją

Elektrownia balkonowa XXL o mocy 1660 W i dużym akumulatorze: zbudowałem ją

Moja elektrownia balkonowa niedługo skończy trzy lata i od pierwszego dnia sprawuje się dobrze. Moc wyjściowa dwóch modułów słonecznych wynosi maksymalnie 800 watów. Mój falownik może generować moc do 600 watów i można go przełączyć na 800 watów, jeśli w pewnym momencie zmienią się przepisy. Teraz dodałem dwa panele słoneczne i dużą jednostkę magazynującą baterie. Cały dzień pełen słońca udowadnia, jak dobrze działa moja elektrownia balkonowa XXL z akumulatorem.

Elektrownia balkonowa XXL zbudowana z akumulatorem

Rynek elektrowni balkonowych stale się rozwija i pojawia się wiele nowych możliwości nie tylko pozyskiwania energii słonecznej, ale także jej magazynowania. Elektrownie balkonowe XXL cieszą się coraz większą popularnością i dlatego zbudowałem taką dla siebie. Rozszerzam dwa 400-watowe moduły słoneczne o dwa dwustronne moduły słoneczne o mocy 430 W (zobacz w serwisie eBay) i Daje to 1660 watów mocy szczytowej.

Abym mógł legalnie korzystać z mojej elektrowni balkonowej XXL, moc wyjściowa musi być ograniczona. Osiągam to dzięki EcoFlow PowerStream (test). Falownik może generować maksymalnie 600 watów i może być sterowany indywidualnie. Wybrałem akumulator Delta 2 Max o pojemności 2048 Wh i dodatkowy akumulator o pojemności 2048 Wh. Razem Zatem moja pamięć wynosi 4096 Wh. W tym połączeniu nic więcej nie jest możliwe.

EcoFlow PowerStream z Delta 2 Ma

EcoFlow PowerStream z Delta 2 Ma

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 13 lutego 2024 r., godzina 1:48

Przychodź dalej stosowane są niektóre inteligentne wtyczki firmy EcoFlow, na przykład w biurze, telewizorze z PS5, drukarce 3D lub pralce. Za każdym razem, gdy zużywana jest tam energia elektryczna, system automatycznie uwalnia i dostarcza większą ilość energii. Jednak moc jest ograniczona do 600 watów.

Inteligentna wtyczka EcoFlowInteligentna wtyczka EcoFlow

Inteligentna wtyczka EcoFlow

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 13 lutego 2024 r., godzina 1:30

To, jak skonfigurujesz moduły fotowoltaiczne, pozostawiam Tobie. U mnie ramy sam zbudowałem z profili Hornbach. Ponieważ na wybrzeżu Morza Północnego regularnie doświadczamy silnych podmuchów wiatru, zbudowałem go stosunkowo stabilnie i dociążyłem go workami z ziemią oraz płytami betonowymi.

Łatwe połączenie

Magazyn baterii składa się z EcoFlow Delta 2 Max i pasującego dodatkowego akumulatora. (Źródło obrazu: GIGA)

Montaż jest bardzo prosty. PowerStream składa się zgodnie z instrukcją, akumulator jest podłączony, a akumulator dodatkowy łączy się kablem z pierwszym akumulatorem. Każda wtyczka pasuje tylko do wyznaczonego wejścia. Dwa moduły fotowoltaiczne dochodzą bezpośrednio do falownika.

EcoFlow udostępnił niedawno aktualizację oprogramowania dla Delta 2 Max, która umożliwia podłączenie dwóch dodatkowych modułów fotowoltaicznych do elektrowni i stanie się częścią systemu PowerStream. Wymaga to dwóch kabli MC4 do XT60i. Kupiłem te wersje w ZkeeShop (sprawdź je na Amazon). Z tyłu Delta 2 Max znajdują się przyłącza, do których można podłączyć dwa moduły fotowoltaiczne.

Gdy słońce jest nisko, obecnie otrzymuję 1000 watów mocy wejściowej. Prawdopodobnie latem będzie ich więcej. (Źródło obrazu: GIGA)

Dwa moduły słoneczne znajdujące się w magazynie akumulatorów ładują bezpośrednio oba akumulatory. Falownik ładuje również akumulatory i steruje wszystkim. Pomimo niskiego słońca udało mi się naładować akumulator pod błękitnym niebem w około cztery godziny. Obecnie osiągnąłem do 1000 watów mocy wejściowej. Latem będzie ich prawdopodobnie znacznie więcej, a bateria będzie naładowana jeszcze szybciej. Prawdopodobnie byłbym w stanie napełnić nawet akumulator o pojemności 6 kWh. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania.

Wszystkie moje moduły słoneczne są skierowane na południe. Ponieważ do falownika można podłączyć dwa moduły fotowoltaiczne, a dwa do akumulatora, sensowne byłoby również ustawienie kierunku na wschód i zachód. Ponieważ akumulator jest dostępny jako bufor, skierowanie go na południe nie stanowi problemu i można magazynować nadmiar energii.

Są pewne problemy

Aplikacja EcoFlow nie jest jeszcze idealnie dostosowana do tego scenariusza. (Źródło obrazu: GIGA)

EcoFlow zainstalował rozwiązanie dopiero później, uwzględniając interakcję pomiędzy PowerStream a generatorem fotowoltaicznym. Oprogramowanie nie jest jeszcze pod tym kątem zoptymalizowane. Moc wejściowa w aplikacji jest wyświetlana tylko dla dwóch modułów fotowoltaicznych w falowniku, ale nie dla akumulatora. Można uzyskać do niego dostęp indywidualnie za pośrednictwem aplikacji, uzyskując dostęp do generatora słonecznego, ale w moim przypadku z czasem traci on sygnał Wi-Fi.

Generator słoneczny jest również wrażliwy na zimno. Gdy tylko temperatura spadnie do około 0 stopni i poniżej, nic już nie działa. A mówiąc „nic już nie działa”, mam na myśli to, że to naprawdę nie działa. Gdy tylko generator słoneczny wyświetli symbol płatka śniegu, PowerStream również nie będzie działać. Energia z modułów słonecznych nie może ominąć akumulatora, dopóki jest on podłączony.

Na chłodne dni odłączałem akumulator od falownika. Następnie PowerStream uruchomił się ponownie, nawet jeśli nie miałem już dostępnej baterii. Rozwiązaniem byłby grzejnik akumulatorowy.

Tak działa EcoFlow PowerStream:

EcoFlow PowerStream: Tak działa elektrownia balkonowa z magazynem

EcoFlow PowerStream: Tak działa elektrownia balkonowa z magazynem

Jest dużo lepiej

EcoFlow dzięki PowerStream otworzył zupełnie nowy rynek i szybko odpowiedział na życzenia klientów. W przyszłości z pewnością pojawią się nowe rozwiązania, które wyeliminują problemy, o których wspomniałem. Ale inni producenci, tacy jak Zendure, również poszli w ich ślady. PVHub 2000 może być również używany jako elektrownia balkonowa XXL, a nawet ma wbudowany grzejnik w nowym akumulatorze. Rynek się rozwija a dzięki czterem modułom fotowoltaicznym mam teraz podstawę do testowania pełnego potencjału nowych rozwiązań. Właśnie dlatego zbudowałem cały system.

Uwaga: moduły fotowoltaiczne kupiłem sam. Na potrzeby tego eksperymentu firma EcoFlow uprzejmie zapewniła mi dwie baterie i moduł PowerStream.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech