Elektrownia balkonowa: Kup, skonfiguruj i zarejestruj mini system solarny

Elektrownia balkonowa: Kup, skonfiguruj i zarejestruj mini system solarny

Ponieważ zasady dotyczące elektrowni balkonowych zostały złagodzone i nie ma prawie żadnych realnych przeszkód, aby gdziekolwiek umieścić mini solary typu plug-in, zainteresowałem się tematem. Ceny energii rosną i teraz, gdy sam zainstalowałem trzy mini fotowoltaiki, chciałbym podsumować najważniejsze punkty, których należy przestrzegać, aby legalnie eksploatować elektrownię balkonową.

Mini systemy fotowoltaiczne istnieją w Niemczech od bardzo dawna. Wcześniej eksploatowane jako „partyzanckie systemy fotowoltaiczne”, w większości tajne, ustawodawca znacznie złagodził przepisy w 2019 r., Tak że w zasadzie wystarczy zwrócić uwagę tylko na kilka punktów, aby móc legalnie obsługiwać taki system. Z Przy rosnących cenach energii taki mały system fotowoltaiczny jest bardzo opłacalny. Ponadto pierwsze miasta i regiony już promują takie systemy.

Kup elektrownię balkonową

Zainteresowanie mini systemami fotowoltaicznymi stale rośnie, dlatego obecnie pojawia się problem. Od lutego 2022 r. elektrownie balkonowe typu plug-in nie są już tak łatwe i tanie, jak kiedyś. W tamtym czasie w zeszłym roku kompletny zestaw z dwoma modułami słonecznymi, falownikiem, kablem i materiałem mocującym kosztował około 500 do 600 euro. Teraz musisz Szczęście, jeśli możesz dostać zestaw ze wszystkim za mniej niż 800 euro. Cena zbliża się nawet do 1000 euro (sprawdź na eBay).

Problem w tym, że Zainteresowanie jest obecnie gigantyczne a możliwości produkcji i dostaw paneli słonecznych i falowników z Chin są na granicy. Chociaż falowniki są budowane tylko dla mini systemów fotowoltaicznych, panele słoneczne są również używane w dużych systemach fotowoltaicznych na dachach. Jest więc kilku kupujących, którzy naprawdę chcą teraz tych części.

Ponadto brakuje akcesoriów. Brakuje również materiałów do mocowania elektrowni balkonowych. Do ostatniej elektrowni balkonowej, którą zbudowałem na szopie sąsiadów moich rodziców, musieliśmy użyć zupełnie innego wspornika niż moi rodzice. Wszystko to wymaga czasu, ponieważ musisz znowu martwić się o stabilność.

Użyj gniazda do karmienia

Aby móc obsługiwać mini system solarny za pomocą zwykłego gniazda Schuko, falownik musi mieć zabezpieczenie NA;. Gwarantuje to, że cały system wyłącza się natychmiast, gdy tylko częstotliwość sieci energetycznej nie jest już wykrywana. Jest to również najważniejszy wymóg, który musisz spełnić u operatora sieci. Bez tego nic nie działa legalnie. Ale jest to również ważna ochrona dla Ciebie.

Ponadto Falowniki wytwarzają maksymalnie 600 watów. Panele słoneczne mogą również mieć na przykład 2 x 340 watów, aby uzyskać więcej z mniejszej ilości słońca. W tym przypadku jednak można uzyskać maksymalnie 600 watów. Aby móc zmierzyć wytworzoną energię, należy skorzystać z gniazda WiFi z aplikacją i pomiarem energii. Używam tych z AVM (spójrz na Amazon). Jeśli nie masz Fritzboxa, mogę polecić ten model do użytku na zewnątrz (spójrz na Amazon).

Alternatywnie można zamówić gniazdko elektryczne Wieland zamontowane przez elektryka. Wtedy system może być również silniejszy. Ponieważ jednak powstają tutaj dodatkowe koszty, takie specjalne połączenia zwykle nie są opłacalne. Dlatego podłączenie do gniazda Schuko powinno być również opcją, którą wybierzesz. Wymagania w tym zakresie również zostały złagodzone.

Każdy, kto zna nową etykietę energetyczną, może zaoszczędzić dużo energii elektrycznej:

Umieść mini układ słoneczny we właściwym miejscu

Aby móc sensownie obsługiwać system solarny, trzeba oczywiście mieć do tego odpowiednie miejsce. Mini system solarny można z łatwością zawiesić na balustradzie balkonu. To ważne kąt około 30 stopni, aby wydobyć z niego jak najwięcej i najlepiej południową ekspozycję. Jeśli posiadasz dom, jego naprawa również nie stanowi problemu. Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub dom, musisz uzyskać pozwolenie od właściciela.

Ale mini system fotowoltaiczny można obsługiwać w wielu miejscach. Wszystko czego potrzebujesz to gniazdko w pobliżu. W moim przypadku po prostu sam zainstalowałem wspornik na wiaty.

Ponieważ obecnie trudno jest zdobyć materiał mocujący do elektrowni balkonowych, zbudowałem własny wspornik. (Źródło obrazu: GIGA)

Oczywiście trzeba mieć pewną umiejętność, żeby wymyślić wierzchowca tak indywidualnie dopasowanego do lokalizacji. Ale w Internecie można znaleźć wiele pomysłów, które można wdrożyć.

Z rodzicami po prostu korzystaliśmy z szopy ogrodowej:

Elektrownię balkonową można w zasadzie zamontować w dowolnym miejscu – nawet w szopie ogrodowej. (Źródło obrazu: GIGA)

Co musisz wziąć pod uwagę podczas montażu?

Bezpieczne mocowanie: Należy upewnić się, że ogniwa słoneczne są bezpiecznie zainstalowane i nie mogą się poluzować nawet przy silnym wietrze. Panel słoneczny waży ok. 17 kg i ma wymiary ok. 100 x 170 cm. Jeśli taki panel słoneczny zostanie złapany przez wiatr, może spowodować poważne uszkodzenia lub obrażenia.Wyrównanie: Tam, gdzie chcesz zainstalować system słoneczny, powinieneś obserwować bieg słońca przez cały dzień. Orientacja południowa jest idealna, ale niewielkie odchylenia są w porządku. Czy są cienie drzew, budynków lub innych rzeczy? Jeśli coś rzuca cień na ogniwa słoneczne, wydajność jest zauważalnie gorsza.Falownik: Musisz naprawić falownik w pobliżu. W moim przypadku wisi z tyłu ogniwa słonecznego, razem z rodzicami przedłużyliśmy kabel do szopy ogrodowej. Chroni to przed działaniem warunków atmosferycznych, a także powinno działać wydajniej bez silnych wahań temperatury. Aby uzyskać dostęp do falownika, do instalacji mogą być również wymagane kable przedłużające. Kable na panelach słonecznych są zwykle stosunkowo krótkie.

Składanie poszczególnych elementów jest dziecinnie proste. Naprawdę nie możesz się pomylić, ponieważ każdy kabel ma unikalny kształt i nie można go źle podłączyć. Dwa ogniwa słoneczne należą do falownika, a stamtąd do gniazdka biegnie kabel. To już wszystko.

Ważny: Powinieneś używać tylko podłączanego systemu słonecznego z licznikiem energii elektrycznej, który ma blokadę jednokierunkową. Jeśli nadal masz stary licznik, musisz go najpierw wymienić. Jeśli licznik się cofnie, popełniasz uchylanie się od płacenia podatków i jeśli zostaniesz złapany, może to być naprawdę drogie.

Zarejestruj mini system fotowoltaiczny

Do legalnego działania elektrowni balkonowej typu plug-in należy zarejestrować system w dwóch miejscach:

Operator sieci: Musisz zarejestrować swój mini system fotowoltaiczny u operatora sieci. Wielu dostawców zapewnia teraz uproszczone procedury rejestracji, więc wystarczy wypełnić formularz i dołączyć certyfikat falownika. To dowodzi, że falownik ma zabezpieczenie NA. Masz tylko jeden obowiązek zgłosić się do operatora sieci, ponieważ musi on wiedzieć, że dostarczasz energię elektryczną do sieci jako generator. Jest to ważne, aby sieć energetyczna nie była zakłócana. Ponadto operator sieci sprawdza, czy masz odpowiedni licznik energii elektrycznej, a następnie wymienia go, jeśli nie. Nic Cię to nie kosztuje.Rejestr danych podstawowych rynku: Musisz również wpisać swój system fotowoltaiczny do rejestru danych podstawowych rynku. To też jest łatwe. Jest tu kilka stron, na których można się poruszać, ale jest to dość oczywiste. Witryna zawiera również wiele pomocy, dzięki czemu łatwo jest się poruszać. Jesteś również zobowiązany do zgłoszenia się tutaj. Ale nie potrzebujesz pozwolenia ani aktywacji. Wypełniasz wszystko, a system słoneczny może być używany bezpośrednio.

Nie pozwól, aby operator sieci Cię niepokoił

To już wszystko. Nie musisz robić więcej, aby legalnie obsługiwać elektrownię balkonową. Kiedyś wszystko było znacznie trudniejsze, bo nie było uproszczonej rejestracji, a operatorzy sieci robili dziwne ogłoszenia. Teraz wszystko jest o wiele prostsze. Podczas gdy ja wciąż walczyłem przez trzy miesiące o zatwierdzenie nowego miernika, wszystko dla dwóch kolejnych systemów zostało zrobione po dwóch, trzech tygodniach – bez żadnych dyskusji.

Więc nie daj się namówić operatorowi sieci. Dopóki falownik ma zabezpieczenie NA i nie przekracza 600 watów, można go obsługiwać na gnieździe Schuko. Tym samym spełniona jest norma VDE. Norma nie jest prawem. Często jest to źle rozumiane. Więc nie pozwól, aby cię to zdołowało. Jeśli spełniasz wymagania, masz rację.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech