E-tablice: zalety i wymagania dla e-samochodów

E-tablice: zalety i wymagania dla e-samochodów

Postęp samochodów elektrycznych trudno powstrzymać. Według Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego od zeszłego roku na niemieckich drogach jeździ ponad 350 000 samochodów elektrycznych. Wynika to częściowo z wielu zalet, jakie niesie ze sobą e-płyta. Przedstawiamy najważniejsze bonusy.

Jak uzyskać e-znak?

Upragniona tablica rejestracyjna z dużą literą „E” po kombinacji cyfr jest zarezerwowana tylko dla kierowców samochodów elektrycznych. Jednak faktyczna regulacja, która za tym stoi, jest nieco bardziej złożona, warunki ramowe są w Ustawa o elektromobilności (EmoG) naprawił. Stwierdza, że ​​tylko następujące typy pojazdów mogą otrzymać e-tablicę:

Pojazdy elektryczne na baterie Samochody na ogniwa paliwowe, które wytwarzają energię z wodoru Pojazdy hybrydowe typu plug-in

Ale nawet jeśli te wymagania są spełnione, samochody ich potrzebują Minimalny zasięg 40kmi mogą emitować nie więcej niż 50g CO² na kilometr. Jeśli to również nie stanowi problemu, możesz ubiegać się o znak E w swoim urzędzie rejestracyjnym. Przepisy dotyczące tablicy rejestracyjnej E dotyczą również sezonowych i zmiennych tablic rejestracyjnych. Nawiasem mówiąc, znak E nie jest obowiązkowy.

Czego potrzebuje urząd rejestracyjny dla znaku E?

Jeśli pojazd spełnia wszystkie powyższe wymagania, pozostaje tylko udać się do biura. Jak w przypadku każdej (nowej) rejestracji, musisz Świadectwa rejestracji 1 i 2 zabrać ze sobą, a także jeden Dowód ubezpieczenia (numer eVB). Elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia to siedmiocyfrowy kod alfanumeryczny, który otrzymujesz od swojego ubezpieczyciela po zawarciu ubezpieczenia OC komunikacyjnego (np. z ARAG).

Ponadto potrzebujesz dowodu, że przeszedłeś HU (główny przegląd) lub TÜV, dowodu osobistego i starych tablic rejestracyjnych samochodu (o ile takie są). Może się również okazać, że niezbędny jest dowód zgodności z wymogami EmoG. Obowiązkowa jest również zielona naklejka ekologiczna – choć może to zabrzmieć dziwnie. Musisz uiścić opłatę rejestracyjną oraz tablice rejestracyjne i ewentualnie żądaną tablicę rejestracyjną. Koszty różnią się w zależności od urzędu meldunkowego i miejsca zamieszkania, ale nie powinny przekraczać około 40 euro.

Możesz przeczytać tutaj, co zrobić, jeśli zgubiłeś świadectwa rejestracji:

Wskazówki dotyczące czytania

Johannes Kneussel

E-mark: Jakie są zalety?

W zależności od tego, jak dokładnie gminy (chcą) wdrożyć następujące korzyści, zakup naprawdę się opłaca. W końcu tylko oni decydują, jakie specjalne przepisy obowiązują na ich terenie.

To pierwszy możliwy przywilej, jaki e-tablica otwiera przed kierowcami zniżka lub nawet bezpłatny parking na parkingach publicznych – marzenie dla osób dojeżdżających do pracy, które w innym przypadku desperacko szukałyby miejsca parkingowego w mieście. Istnieje również możliwość bezpłatnego doładowania akumulatora samochodu w lokalnym urzędzie komunalnym. Te dwie zalety częściowo się tu pokrywają, ponieważ na stacjach ładowania mogą parkować tylko pojazdy elektryczne.

Czasami jest to nawet dozwolone oddzielne pasy np. korzystanie z buspasów. Niektóre są również mniej powszechne Ograniczenia dostępu lub zakazy prowadzenia pojazdów nie dla pojazdów silnikowych z E-tablicami – więc wolna podróż do przodu!

Warto jednak zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Twoim regionie, zanim skorzystasz z wymienionych korzyści. Bo to, co jest dozwolone w jednej gminie, w następnej może zostać ukarane jako wykroczenie administracyjne.

Istnieje wiele mitów na temat samochodów elektrycznych. W filmie wyjaśniamy kilka:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech