Dzisiaj jest Dzień Gwiezdnych Wojen 2022: wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia

Dzisiaj jest Dzień Gwiezdnych Wojen 2022: wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia

O co chodzi w Star Wars Day 2022? Dlaczego czwartego maja? Ile języków mówi C-3PO, co Gwiezdne Wojny mają wspólnego z filmami o samurajach i ile pieniędzy otrzymał Harrison Ford za występ w „Gwiezdnych Wojnach” (1977)? Oto odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

„Niech 4. będzie z wami” – był bedeutet das?

Najpierw krótkie wyjaśnienie, dlaczego 4. Maj 2022 To Dzień Gwiezdnych Wojen: Pozdrowienie Rycerza Jedi, często używane w filmach o Gwiezdnych Wojnach, brzmi: „Niech moc będzie z tobą” – lub po angielsku „Niech moc będzie z tobą”.

Logo Star Wars Day (źródło obrazu: Disney)

W języku angielskim to powiedzenie nadaje się do gry słów, ponieważ „maj” oznacza zarówno „maj”, jak i „maj”. Moc, a więc „siła” brzmi dokładnie jak „czwarty”, co oznacza „czwarty” („czwarty”). Powoduje to modyfikację „Niech 4th be with you”, co w bezpośrednim tłumaczeniu na niemiecki oznaczałoby „Mai der Vierte sei mit dir”, co dla nas nie ma sensu. W języku angielskim jest to jednak stromy szablon 4. Móc roku, aby ogłosić Dzień Gwiezdnych Wojen.

To powiedzenie pojawiło się po raz pierwszy w 1978 roku, jak wynika z wpisu na starwars.com – rok po tym, jak pierwszy film z serii trafił do kin.

Koszulka Star Wars Grogu May The 4th Be With You 2022

Koszulka Star Wars Grogu May The 4th Be With You 2022

Cena może być teraz wyższa. Cena od 05.04.2022 04:09

Oferty i promocje na Star Wars Day 2022

Gwiezdne wojny: filmy i seriale jako strumień

Aby zobaczyć filmy Gwiezdne wojny i wiele innych hitów kinowych, a także docenioną przez krytyków serię Mandalorian, potrzebujesz subskrypcji Disney+. Miesięczny koszt to 8,99 euro, alternatywnie można wykupić roczny abonament za 89,90 euro.

Prawidłowa kolejność oglądania filmu jest wyjaśniona tutaj:

Recenzja Star Wars Day 2019: Smutne wydarzenie z góry

W 2019 roku fani opłakiwali śmierć 4 maja Aktor Chewbacca Peter Mayhew, który zmarł pod koniec kwietnia 2019 roku w wieku 74 lat. Brytyjczyk miał ponad 2,20 metra wzrostu i został osobiście obsadzony przez twórcę Gwiezdnych Wojen George’a Lucasa w 1977 roku, by zagrał Wookiee w Gwiezdnych Wojnach.

„Piotr był wspaniałym człowiekiem. Żaden człowiek nie mógł być bardziej jak Wookiee: wielkie serce, łagodna natura… Nauczyłem się, że zawsze pozwalałem mu wygrywać.”

4 fakty o Gwiezdnych Wojnach, którymi można się pochwalić

Nie określono dokładnie, jak obchodzony będzie Dzień Gwiezdnych Wojen. Może jeszcze raz obejrzeć jeden (lub wszystkie?) filmy? Proponujemy towarzyszyć temu krótką pogawędką o Luke’u, Leii, Darth Vaderze i Gwieździe Śmierci. Oto kilka interesujących faktów na temat Gwiezdnych wojen:

Twórca Gwiezdnych Wojen, George Lucas, zainspirował się różnymi dziełami do swojej kosmicznej opery. Duży wpływ wizualny wywarły między innymi filmy o samurajach japońskiego reżysera Akiry Kurosawy. Jeśli jesteś ciekawy, sprawdź arcydzieło z 1958 r. Ukryta forteca. Złoty droid tłumacz C-3PO to najlepszy pączek R2-D2. C-3PO mówi w ponad 6 milionach różnych języków. Dla porównania: na świecie jest obecnie około 7000 języków, nie licząc dialektów. Aktor Harrison Ford pobierał marną opłatę w wysokości 1000 dolarów tygodniowo za swój występ w pierwszym filmie Gwiezdnych Wojen „Gwiezdne wojny: Epizod IV – Nowy Nadzieja” z 1977 roku. Produkcja całego filmu kosztowała 11 milionów dolarów. Dla porównania: Budżet „Solo: Gwiezdne wojny – historia” szacowany jest na 300 milionów dolarów.Zdanie „Mam złe przeczucia” pojawia się we wszystkich filmach z serii Gwiezdne wojny i zostało wymówione przez Luke’a Skywalkera, Obi- Między innymi Wan Kenobi, Anakin Skywalker i Han Solo.

Czy masz więcej faktów na temat Gwiezdnych Wojen? Następnie napisz nam swoją zgromadzoną wiedzę w komentarzach. Miłego dnia Gwiezdnych Wojen i niech moc będzie z wami!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech