Dziecięcy smartwatch do kontroli?  Stiftung Warentest ostrzega rodziców

Dziecięcy smartwatch do kontroli? Stiftung Warentest ostrzega rodziców

Inteligentne zegarki to dla wielu rodziców praktyczne narzędzie umożliwiające obserwację swojego potomstwa. Stiftung Warentest ostrzega jednak przed subtelnymi zagrożeniami związanymi z tą technologią.

Smartwatche dla dzieci: Rodzice muszą zachować ostrożność

We wrześniu Stiftung Warentest ma różne Smartwatche dla dzieci przetestowany. Wielu rodziców wybiera urządzenia do noszenia, aby na przykład mieć oko na swoje dzieci w drodze do szkoły lub aby móc natychmiast interweniować, jeśli dojdzie do najgorszego. Istnieją różne funkcje bezpieczeństwa, takie jak śledzenie GPS i geofencing. Rodzice mają również dostęp do smartwatcha za pomocą smartfona, aby sprawdzić, kto i do kogo dzwoni dziecko. Niektóre testowane modele mają nawet kamerę, którą mogą obsługiwać rodzice. Kiedy dochodzi do takiej ingerencji w prywatność dziecka, rodzice powinni zachować ostrożność – także w trosce o swoje potomstwo.

Coraz więcej dzieci wyposaża się w coraz więcej technologii. Nierzadko rodzice zastanawiają się nad zapoznaniem swoich dzieci z gadżetami takimi jak smartwatche. Iren Schulz, edukatorka medialna inicjatywy „Look!” wyjaśnia Stiftung Warentest: „Ze smartwatchami należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ utrudniają dzieciom wykonywanie ważnych zadań rozwojowych, szczególnie jeśli chodzi o niezależność, pewność siebie i ocenę zagrożeń”. koniec, oczywiście, muszą. Każda rodzina sama decyduje, jak wykorzystać daną technologię i odpowiednio przedstawić dzieciom.

Szukasz odpowiedniego smartwatcha dla swojego dziecka? W takim razie mamy tutaj właściwy wybór:

Ekspert radzi: „Dzieci muszą same rozwiązywać zadania”.

Podkreśla to Paula Bleckmann, profesor edukacji medialnej na Uniwersytecie Alanus jak ważne są dla dzieci doświadczenia sukcesu: „Kinder […] muszą sami rozwiązywać zadania – nawet jeśli chodzi o pytanie o drogę, jeśli się zgubią. Nie mają takiej szansy, jeśli wystarczy nacisnąć przycisk SOS.” Aby było to możliwe, sugeruje omówienie z dzieckiem zasad korzystania ze smartwatcha. Dobry przykład: jeśli dziecko pokonuje samotnie niewielką odległość, śledzenie może pozostać wyłączone. W ten sposób młodzi ludzie uczą się samodzielnego i pewnego działania.

Nie tylko dzieci powinny ostrożnie używać swojego smartwatcha, ale także rodzice (źródło zdjęcia: Imago/Westend61)

Aby jednak dzieci mogły nauczyć się większej niezależności, rodzice powinni mieć do nich wystarczające zaufanie. Iren Schulz radzi zachować spokój, gdy dzieci nie zawsze trzymają się skrupulatnie planu: „Zjedź z trasy, spóźnij się na autobus, zapomnij o czasie – to część dzieciństwa.”. Holger Hofmann z Niemieckiego Funduszu na rzecz Dzieci dodaje, że zegarek śledzący nie sprawdza się we wszystkich niebezpiecznych sytuacjach: „O wiele bardziej pomocna jest zabawa z dziećmi, jak się zachowają, jeśli się zgubią lub znajdą w niebezpiecznej sytuacji”.

Ale funkcji śledzenia smartwatchy nie należy po prostu demonizować. Dla dzieci, które doświadczyły traumy lub mają specjalne potrzebyśledzenie może mieć działanie uspokajające i ochronne. Jednak w takich przypadkach nie należy tego robić w tajemnicy, ale raczej w dialogu z dzieckiem. “Chcesz tego? „Czy to ci pomogło?” – to pytania, które rodzice powinni zadać, aby upewnić się, że technologia jest wykorzystywana w sposób wspierający, a nie protekcjonalny.

Chcesz zdobyć nowy smartwatch? Następnie podsumowaliśmy tutaj wszystkie niezbędne wskazówki:

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem smartwatcha!

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech