Czytelnicy GIGA ujawniają: Te 13 wskazówek od Twoich instruktorów nauki jazdy jest na wagę złota

Czytelnicy GIGA ujawniają: Te 13 wskazówek od Twoich instruktorów nauki jazdy jest na wagę złota

Każdy, kto jeździ samochodem po drogach w Niemczech, zna czas, zanim nadeszła pora: wkuwanie teorii i zbieranie wielu godzin praktycznych pod okiem instruktora nauki jazdy, aby na egzaminie wszystko poszło dobrze i można było od razu kontynuować jazdę. Zapytaliśmy użytkowników GIGA, jakie wskazówki i triki znacie od swoich instruktorów nauki jazdy, które już dziś bezpiecznie przeprowadzą Was z punktu A do B.

Relacja z instruktorem nauki jazdy jest ważna dla tych, którzy dopiero uczą się jeździć. Jeśli będzie działać płynnie to jazda przynajmniej będzie działać prawie sama.Jeśli masz jeszcze ciszę i spokój, żeby posłuchać truizmów na temat ruchu drogowego i zebrać wskazówki dotyczące dobrego, bezpiecznego stylu jazdy, to nie możesz narzekać.

Ponieważ instruktorzy nauki jazdy często są pełni doświadczenia i świetnych wskazówek, które mogą pomóc Ci jako doświadczonemu kierowcy nawet po latach. Mamy zebrałem kilka najlepszych wskazówek od Twoich instruktorów nauki jazdy, którymi się z nami dzieliłeś – czasem z przymrużeniem oka.

Martin A. pisze:

Strzała z blachy… Mam pecha! Strzała ze szkła… Dodaję gazu! (Blaszana strzałka..najpierw zatrzymaj się, potem jedź..szklana strzałka..zawsze jedź)

To powiedzenie odnosi się do strzałki skrętu w prawo. Jeśli jest wykonany ze szkła – czyli sygnalizacja świetlna przeznaczona specjalnie dla osób skręcających w prawo jest zielona – możesz po prostu skręcić w prawo. Dotyczy to również sytuacji, gdy normalne światło drogowe jest czerwone.

Inaczej wygląda sytuacja z dodatkowym znakiem z zieloną strzałką (metalową strzałką) na czerwonym świetle. Obowiązuje tu następująca zasada: Możesz skręcić w prawo na czerwonym, ale najpierw musisz zatrzymać się na linii zatrzymania, tak jak przy znaku stopu, i upewnić się, że masz wolny ruch. W takim przypadku pierwszeństwo mają piesi, kierowcy i inni użytkownicy drogi.

Matthias S. pisze:

Lusterko wewnętrzne, lusterko zewnętrzne, mrugnij, spójrz przez ramię, a następnie zmień pas.
Niestety, często ratowało mi to życie przy zmianie pasa z lewego na prawy.

Dokładnie tak działa przykładowa zmiana pasa ruchu na autostradzie. Przykład Matthiasa pokazuje również, dlaczego wyprzedzanie z prawej strony jest nie tylko niedozwolone, ale także naprawdę niebezpieczne.

Klaus H. pisze:

Do dziś regularnie korzystam ze kierunkowskazu, chociaż tego nie uczy się już w szkołach jazdy lub szybko się zapomina.

Nie jest to do końca poufna wskazówka, ale każdy, kto regularnie podróżuje samochodem, zna ten problem. Niezależnie od tego, czy jesteś na autostradzie, w terenie, czy w ruchu miejskim – kierunkowskaz jest częścią skręcania i zmiany pasa. Czasami może to być irytujące, ale naprawdę nie warto ryzykować.

Liv S. pisze:

Prawa jest zawsze tam, gdzie myślę, że lewa jest i odwrotnie.

Od czasu do czasu możesz pomylić się ze stronami. Jeśli jest to stan trwały, może być dość męczący w ruchu ulicznym – zwłaszcza jeśli stale musisz przestrzegać instrukcji instruktora nauki jazdy.

Miło, że mimo kilku problemów na prawej i lewej stronie, nadal nie tracisz poczucia humoru. Każdy, kto naprawdę ma trudności z rozróżnieniem między nimi, będzie oczywiście równie zagubiony w tej pomocy, jak w przypadku oryginalnego powiedzenia: „Lewa jest tam, gdzie kciuk jest po prawej” – świetnie, dziękuję.

Rolf G. pisze:

Po prostu prowadź przezornie.

To chyba złota zasada w ruchu drogowym. Każdy, kto prowadzi samochód, powinien nie tylko uważnie obserwować kilka kolejnych metrów drogi, ale także myśleć i zwracać uwagę znacznie dalej. Jeśli skręcisz zaledwie kilkaset metrów, nie musisz już rozpoczynać manewrów wyprzedzania. Każdy, kto zjeżdża z autostrady, nie ma obowiązku pozostawać na lewym pasie kilometr przed nim. Przykładów na to, dlaczego warto wiedzieć z wyprzedzeniem, dokąd się chce jechać i jak się tam dostać, jest zapewne niezliczona ilość.

Christian F. pisze także:

W każdej sytuacji bądź przygotowany na błędy innych użytkowników drogi. Nie raz uchroniło mnie to przed wypadkami.

Jest to również część przewidywania jazdy. Musisz nie tylko wiedzieć, co robisz, ale także zwracać uwagę na inne samochody i innych użytkowników dróg. Jeśli myślisz za innych, minimalizujesz ryzyko, jeśli oni tego nie robią.

A Marko S. przyłącza się:

Wzajemne rozważenie

Właśnie o to chodzi w ruchu drogowym. Jeśli wszyscy będą zwracać na siebie uwagę i okazywać zrozumienie w razie wątpliwości, wszyscy bezpiecznie dotrzemy do celu. Minuta mniej lub więcej zwykle nie robi różnicy.

Sebastian D. pisze:

Otwórz drzwi kierowcy prawą ręką.

Ta wskazówka również jest na wagę złota i należy do standardowego repertuaru kierowców na przykład w Holandii. Każdy, kto siedzi na miejscu kierowcy i otwiera własne drzwi prawą ręką, musi się odwrócić i automatycznie spojrzeć na ulicę obok drzwi i przed wyjściem zobaczyć, czy od tyłu nie nadjeżdża rower lub inny samochód

Biorąc pod uwagę duże zagęszczenie rowerów wśród naszych sąsiadów, ta wskazówka może zapobiec poważnym wypadkom. Sprytny sposób otwierania drzwi nazywany jest również klamką holenderską.

Maik M. pisze:

Nie idź w lewo, gdy jesteś pijany!

To naprawdę smutne, że ta wskazówka dla instruktora nauki jazdy w ogóle musi się tam znaleźć. Ale to tym bardziej prawdziwe. W Niemczech nie ma zasady zerowej zawartości alkoholu. Każdy, kto pił, powinien zawsze poważnie zadać sobie pytanie, czy nadal jest zdolny do prowadzenia pojazdu. Jeśli będzie więcej, w każdym przypadku obowiązują następujące zasady: trzymaj ręce z dala od kierownicy, a najlepiej w ogóle od samochodu.

Lennart K. pisze:

Rozpoznanie końca ograniczenia trasy na podstawie tej samej kombinacji znaków po przeciwnej stronie

Ta wskazówka to jedno, ponieważ ściśle rzecz biorąc, nie jest prawidłowe, aby ograniczenie trasy – na przykład ograniczenie prędkości – było automatycznie znoszone na drugim końcu, co z kolei można rozpoznać po tej samej kombinacji znaków oznaczających nadjeżdżający pas ruchu.

Zamiast tego takie ograniczenia muszą albo zostać zniesione przez inny znak, na pierwszym znaku musi być umieszczone wskazanie odległości – na przykład 500 m, albo należy je uznać za zakończone, gdy przyczyna ograniczenia jest już za Tobą. Może to być strefa niebezpieczna lub plac budowy. Tutaj przepisy ruchu drogowego (StvO) wymagają zdrowego rozsądku.

Ta sama kombinacja znaków po przeciwnej stronie, od której zaczyna się niebezpieczny punkt, może być dobrą wskazówką, że strefa niebezpieczna minęła.

Jessica P. pisze:

Linia ciągła jest jak ściana.

Prosta prawda, która z pewnością przekona jednego lub dwóch zirytowanych studentów nauki jazdy. Wystarczy zmienić pas ruchu, aby wyprzedzić, zawrócić lub zawrócić – wszystko to jest możliwe tylko wtedy, gdy nie musisz przejeżdżać przez linię ciągłą. Bo to – właściwie – znak niewątpliwy. Teraz każdy musi się tego trzymać.

René G. pisze:

Co ciekawe, nikt tu nie wspomina o najważniejszej (ciekawe, czy nie nauczyli się tego w szkole nauki jazdy): JEŚLI TWORZY SIĘ RUCH, NALEŻY UTWORZYĆ PAS AWARYJNY I JEŚLI POJAZD AWARYJNY Z ALARMEM PODEJDZIE Z TYŁU , MIEJSCE ZOSTAJE WYKONANE I POZOSTAJE DO CZASÓW, KTÓRE POJAZD NIE PRZEJDZIE MINĄĆ. Niestety oba widzę regularnie w użyciu i mało kto się ich trzyma, zwłaszcza przy drugiej części 🤬

To nie jest do końca poufna wskazówka od instruktora nauki jazdy, ale szczerze mówiąc: nie mamy nic więcej do dodania.

Oliwier K.

Jeśli podczas wyprzedzania widzisz w lusterku wstecznym reflektory wyprzedzanego samochodu, możesz interweniować.

Trudno jest oszacować odległości we wstecznym lusterku. Ten prosty trik przydaje się tym bardziej na autostradzie, ale także podczas jazdy lądowej. Każdy wyprzedzający może z łatwością zobaczyć, kiedy minął go wystarczająco daleko, aby zjechać z powrotem na ten sam pas, nie przecinając drugiej osoby ani nie zmieniając bezpiecznej odległości.

Markus K. pisze:

Jazda po prawej stronie, pełny gaz na łączącym się pasie, także jazda z dozwoloną prędkością

Nawet jeśli wymóg ruchu prawostronnego jest po prostu zasadą StvO, tych wskazówek nie można od razu odrzucić: każdy, kto wkraczając na autostradę, przekrada się na tak zwany pas łączący, niepotrzebnie utrudnia sobie życie i wszyscy inni. Zamiast tego przyspieszaj szybko na trzecim biegu do 80 km/h i szukaj miejsca po lewej stronie. W razie wątpliwości kontynuowanie przez jakiś czas jazdy poboczem nie jest przestępstwem.

Z maksymalną dozwoloną prędkością to jedno: nikt nie jest zmuszany do jej przekraczania. Zamiast tego istnieją zalecane prędkości. Ale każdy, kto zna niemieckie drogi, wie, że powszechnie stosowana jest prędkość maksymalna. Jeśli jesteś jedynym samochodem jadącym z prędkością 80 km/h, gdzie na przykład dozwolona jest prędkość 100 km/h, stajesz się potencjalnym źródłem zagrożenia dla wszystkich innych i siebie.

To, czy w najgorszym przypadku miałbyś rację, jadąc wolniej, niekoniecznie pomoże Ci w razie wypadku. Zdecydowanie jest więc coś, co można powiedzieć o zbliżaniu się do dozwolonej prędkości, jeśli wszyscy inni również jadą szybko, a sytuacja na to pozwala.

Tomasz R. pisze:

Zjeżdżając z autostrady, zacznij migać pomiędzy światłami trzypasmowymi i dwupasmowymi.

Jeśli zawsze zadajesz sobie pytanie, kiedy przed zjazdem z autostrady włączyć sygnalizację, pamiętasz tę praktyczną zasadę. Pomiędzy niebieską latarnią z trzema paskami a latarnią z dwoma paskami jest dobry czas. Odpowiada to odległości od 300 do 200 m przed zjazdem i daje wszystkim innym użytkownikom drogi wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech