Cios dla kierowców e-samochodów: Wysokie ceny energii elektrycznej są drogie

Cios dla kierowców e-samochodów: Wysokie ceny energii elektrycznej są drogie

Z biegiem czasu samochody elektryczne powinny stać się tańsze od silników spalinowych, dzięki niższym kosztom eksploatacji i niższym cenom energii elektrycznej. Ale czasy taniej energii elektrycznej dobiegają końca. Eksperci z Centrum Badań Motoryzacyjnych na czele z autopapieżem Ferdinandem Dudenhöfferem uważają, że już niedługo nie będzie można już liczyć za pomocą tanich e-samochodów.

Droższe na dłuższą metę: od 2023 r. zabraknie e-samochodów

Samochód elektryczny czy silnik spalinowy? Często jest to kwestia kosztów. Jak dotąd silnik spalinowy jest tańszy w zakupie, ale samochód elektryczny z czasem zwróci dodatkowe koszty. Umożliwiają to niższe koszty utrzymania i tańsza cena energii elektrycznej w porównaniu z paliwem. Już to wkrótce się skończy ostrzega ekspert samochodowy Ferdinand Dudenhöffer.

„Od 2023 r. samochody elektryczne będą znacznie mniej kosztowne dla konsumentów w Niemczech”, mówi (źródło: Handelsblatt). Ponieważ na przełomie roku premia środowiskowa zostanie zmniejszona, a ceny energii elektrycznej w przyszłości znacznie wzrosną, samochody elektryczne nie będą już kosztowo przewyższać swoich odpowiedników z silnikami spalinowymi. Tak podsumowuje badanie Centrum Badań Motoryzacyjnych (CAR), w którym eksperci samochodowi porównują koszty trzech obecnych samochodów elektrycznych z silnikami spalinowymi: Fiata 500 (e), Opla Mokki (-e) i Tesli Model 3 przeciwko BMW serii 3 .

Porada dotycząca oszczędności GIGA
Paliwo jest za drogie? Szukasz najtańszej stacji benzynowej? Następnie pobierz naszą aplikację do tankowania. Tam znajdziesz najniższe ceny benzyny w Twojej okolicy.
TankenApp z trendem cen benzyny

Ströer Media Brands GmbH

TankenApp z trendem cen benzynyTankenApp z trendem cen benzyny

Stroer Media Brands GmbH

TankenApp jest produktem firmy Ströer Media Brands GmbH, do której należy również GIGA.

Wynajmij e-samochód i odbierz bonus w wysokości 6000 €

Obecnie samochody elektryczne osiągają średnio jeden Przewaga cenowa przy całkowitych kosztach około 36 euro miesięcznie. Kosztują one około 596 euro, podczas gdy silniki spalinowe kosztują średnio około 631 euro. Kalkulację oparto na cenie za kWh 32 centy za prąd ładowania i 1,87 euro za litr benzyny. ADAC dokonał ostatnio podobnego porównania – i doszedł do mieszanych wniosków.

Dudenhöffer mówi: „Elektromobilność działa w takich warunkach.” Tylko cena energii elektrycznej jest już wyższa. Według Federalnego Stowarzyszenia Gospodarki Energetycznej i Wodnej koszty przeciętnego gospodarstwa domowego wynoszą już ponad 37 centów.

Im wyższe koszty energii elektrycznej, tym mniejsza przewaga cenowa e-samochodów:

Dudenhöffer: Wysokie ceny energii elektrycznej sprawiają, że samochody elektryczne są mniej atrakcyjne

W średnim scenariuszu opracowanym przez CAR, cena 50 centów za kWh zostanie wkrótce uznana za realistyczną. To zniszczyłoby przewagę cenową e-samochodów, nawet z pełną premią środowiskową, mówią. Jeśli to nastąpi od 2023 roku, w przypadku e-samochodów sytuacja naprawdę się pogorszy. Przy cenie energii elektrycznej wynoszącej 32 centy/kWh samochody elektryczne są średnio o 32 euro miesięcznie droższe niż silniki spalinowe. Jeśli trzeba zapłacić 50 centów za kWh, e-samochody zostałyby pokonane z miesięczną obniżką kosztów w wysokości 71 euro.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech