Jeśli zastanawiasz się, jak działają liczniki ciepła w systemie grzewczym i co należy wziąć pod uwagę przy instalacji i rozliczeniach, dobrze trafiłeś.
Jeśli regularnie sapiesz, gdy dostajesz rachunek za ogrzewanie, powinieneś przyjrzeć się temu bliżej. Ponieważ w porównaniu z powszechnym podzielnikiem kosztów ciepła, rejestracja zużycia ciepła za pomocą licznika ciepła w systemie grzewczym jest znacznie bardziej precyzyjna. Możesz dowiedzieć się, jak to działa i co należy wziąć pod uwagę przy instalacji i rozliczeniach tutaj.
Ciepłomierz jest niezbędny, zwłaszcza w przypadku stosowania pompy ciepła o niskiej temperaturze zasilania. O tym, czy całe przejście na taki system grzewczy w ogóle się opłaca, przekonacie się na filmie.
Funkcje i zalety ciepłomierza
Ciepłomierz mierzy, ile energii cieplnej Twoje ogrzewanie oddaje do powietrza w budynku w określonym czasie. Aby to zadziałało, urządzenie przechwytuje zarówno objętość wody transportowanej rurami grzewczymi podobnie jak różnica temperatur między do przodu i do tyłu.
Dla Do rejestrowania ilości służą tak zwane przepływomierze stosowane są urządzenia, które określają strumień objętości mechanicznie lub za pomocą ultradźwięków. Są one podłączone bezpośrednio do rury grzewczej, dzięki czemu woda może przez nie przepływać. Z drugiej strony czujniki temperatury są zwykle umieszczane na zewnątrz rury.
Ciepłomierze są niezbędne, zwłaszcza przy stosowaniu systemów ogrzewania płaszczyznowego z obniżoną temperaturą zasilania. Ponieważ podzielniki kosztów ogrzewania, które w wielu wynajmowanych mieszkaniach są montowane bezpośrednio na kaloryferach, źle współpracują z takimi systemami. Ale też inaczej ciepłomierze zapewniają dokładniejszy wynik i są zawsze preferowane, gdy zużycie ciepła musi być określone tak dokładnie, jak to możliwe.
Kto powinien zainstalować licznik ciepła?
Instalację ciepłomierza w systemie grzewczym lepiej pozostawić specjaliście. Aby urządzenia dawały prawidłowe wyniki, podczas montażu należy wziąć pod uwagę szereg aspektów.
Na przykład dopuszczalny przepływ i kierunek przepływu wody grzewczej oraz a Kompatybilność wszystkich komponentów szanować się nawzajem. Dodatkowo instalator musi zamocować miernik i czujniki temperatury zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno mu skracać ani zwijać przewodów czujników ani schodzić poniżej pewnych minimalnych odległości.
Ciepłomierze na Twoim ogrzewaniu umożliwiają precyzyjne rozliczenia
Aby rejestrowane wartości pomiarowe zawsze odzwierciedlały prawidłowe zużycie energii w systemie grzewczym, aby możliwe było prawidłowe rozliczenie, licznik ciepła musi być aktywny skalibrowany Być. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomiarów i kalibracji okres kalibracji wynosi obecnie sześć lat. Co 72 miesiące specjalista musi sprawdzić, czy Twoje glukometry nadal rejestrują prawidłowe wartości.
Jeśli już korzystasz z nowszych liczników ciepła w swoim systemie grzewczym, nie musisz nawet pukać do drzwi, aby otrzymać rachunek. Bo od grudnia 2021 roku Rozporządzenie w sprawie kosztów ogrzewania przewiduje, że wszystkie nowo zainstalowane liczniki czytać z daleka zezwolenie. Istniejące urządzenia, które jeszcze nie obsługują tego procesu, muszą zostać wymienione najpóźniej do końca 2026 roku. Ponieważ nowoczesne liczniki ciepła mają wyświetlacz cyfrowy w razie potrzeby możesz również w dowolnym momencie odczytać aktualne wartości zużycia bezpośrednio na urządzeniu.
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów
Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.