Bonus środowiskowy dla samochodów elektrycznych: Zmiany od 1 stycznia 2023 r. – kupujący muszą o tym wiedzieć

Bonus środowiskowy dla samochodów elektrycznych: Zmiany od 1 stycznia 2023 r. – kupujący muszą o tym wiedzieć

Od 2023 roku nabywcy e-samochodów dostaną mniej pieniędzy. (Źródło obrazu: IMAGO / Joerg Boethling)


Przełom roku przyniesie ważne zmiany dla nabywców e-samochodów. Każdy, kto chce zabezpieczyć finansowanie nowego Stromera w formie premii środowiskowej, może nadrobić istniejącą wcześniej zniżkę w wysokości 9 000 euro. Powinieneś więc dokładnie wiedzieć, co robisz, jeśli chcesz kupić samochód elektryczny w 2023 roku.

Wraz z publikacją w Dzienniku Federalnym ustalane są nowe wytyczne dotyczące finansowania premii ekologicznej. Na krótko przed przełomem roku wreszcie raz na zawsze wiadomo, czego nabywcy samochodu elektrycznego będą musieli oczekiwać od 2023 roku. Wszystkie zmiany w nowym roku przygotowaliśmy dla Ciebie szybko i przejrzyście:

Bonus środowiskowy dla samochodów elektrycznych: To się zmieni w 2023 roku

Dotyczy samochodów elektrycznych od 1 stycznia 2023 nowe stawki finansowania: Rząd federalny wypłaca premię środowiskową w wysokości do 4500 euro za cenę katalogową do 40 000 euro. Zakup samochodu elektrycznego, którego cena katalogowa netto wynosi od 40 000 do 65 000 euro, jest dofinansowywany kwotą do 3000 euro. Domyślny udział producenta zmniejszy się również od 1 stycznia 2023 r. Do limitu 40 000 euro producent samochodu musi doliczyć 2250 euro. Samochody elektryczne o cenie netto od 40 000 do 65 000 euro są przecenione przez producentów o 1500 euro. Kwalifikuje się od 1 stycznia 2023 r wyłącznie pojazdy z napędem elektrycznym lub ogniwami paliwowymi. Hybrydy typu plug-in są wyłączone z dotacji, ponieważ dotowane są tylko samochody, które „wyraźnie pozytywnie wpływają na ochronę klimatu” (źródło: Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu/BMWK). Ma to kluczowe znaczenie przy ubieganiu się o premię środowiskową Data zatwierdzenia. Data zakupu lub zamówienia nie ma znaczenia. Wniosek można złożyć tylko dla pojazdów, które zostały już zarejestrowane. Opóźniona dostawa może kosztować klientów tysiące euro, co było krytykowane do końca. Od 1 września 2023 r kwalifikują się tylko osoby prywatne. Firmy lub stowarzyszenia nie będą już wtedy subsydiowane przez rząd federalny. Na 1 stycznia W 2024 r. premia środowiskowa ponownie się zmniejszy: Uwzględniane są tylko pojazdy elektryczne o cenie katalogowej netto do 45 000 euro, zniżka spada do 3000 euro. Udział producentów pozostaje bez zmian. Dotacja państwowa jest jednak wypłacana tylko wtedy, gdy cena zakupu zostanie wyraźnie obniżona przynajmniej o udział producenta. Wypożycz e-samochód i odbierz premię środowiskową

Dzięki niższej premii środowiskowej samochody elektryczne mają jeszcze trudniejszy czas w porównaniu z silnikami spalinowymi:

Pula funduszy ograniczona: nabywcy e-samochodów powinni się pospieszyć

Nie ma jednak wiarygodnej gwarancji, że premia środowiskowa będzie zawsze wypłacana na tych warunkach. Wypłacane jest tylko w miarę dostępności środków finansowych. „Przyznanie dotacji uzależnione jest od dostępności szacunkowego budżetu” — czytamy w ogłoszeniu w Federalnym Dzienniku Urzędowym. Na rok 2023 zaplanowano 2,1 mld euro, a na rok 2024 – 1,4 mld euro. Jeśli środki zostaną wykorzystane przed końcem roku, klienci nie otrzymają nic.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech