BMW nie może się uspokoić: ekolodzy uparcie opowiadają się za zakazem sprzedaży

BMW nie może się uspokoić: ekolodzy uparcie opowiadają się za zakazem sprzedaży

BMW nadal musi się martwić: niemiecka pomoc na rzecz ochrony środowiska pozywa Bawarię w celu uzyskania zakazu sprzedaży silników spalinowych. Po kolejnej porażce ekologów sprawa trafi teraz do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości.

Aktualizacja z 22 października 2023 r.: Niemiecka pomoc na rzecz ochrony środowiska (DUH) nie poddaje się. w Spór sądowy z BMW Stowarzyszenie wnosi obecnie sprawę do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH). Ekolodzy przegrali już wcześniej w drugiej instancji przed Wyższym Sądem Krajowym w Monachium. Celem pozwu jest BMW wprowadzi zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 roku. Według DUH od początku byli przygotowani na skierowanie pozwu aż do BGH. Oprócz BMW Umwelthilfe pozywa także Mercedesa i wspólnie z Greenpeace wspiera pozwy przeciwko Volkswagenowi.

Oryginalny artykuł:

BMW wygrywa bitwę sądową: zakaz stosowania silników spalinowych nie wchodzi w grę – na razie

BMW odniosło małe zwycięstwo w sądzie. A Zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 roku i obowiązkowego ograniczenia wolumenu sprzedaży do tego czasu ze stołu. Deutsche Umwelthilfe (DUH) wniosła pozew w następstwie orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ sprzedaż silników benzynowych i wysokoprężnych oraz wynikająca z tego emisja gazów cieplarnianych prowadziłaby do „istotnej, niezgodnej z prawem ingerencji w ogólne prawa osobiste powodów”.

Sędziowie w Monachium widzą to inaczej – z jednym istotnym zastrzeżeniem: „Sąd okręgowy uznał, że roszczenie podniesione przez powodów Nie można od razu wykluczyć ingerencji w ogólne dobra osobiste Jest. Nie ma jednak obecnie zagrożenia bezprawną ingerencją w obszar ochrony ogólnych dóbr osobistych” – czytamy w oświadczeniu sądu okręgowego. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Zatem w tym momencie nie widzimy powodu, aby decydować przeciwko BMW. Zgodnie z decyzją sędziów konstytucyjnych z 2021 r Jednakże zakaz byłby z pewnością możliwy. Dotychczasowe działania podjęte w Europie i przez rząd federalny uważa się jednak za wystarczające, aby spełnić cele klimatyczne Porozumienia paryskiego. Gdyby BMW go zburzyło, sytuacja w przyszłości mogłaby wyglądać inaczej.

Prawnik pewien: zakaz sprzedaży BMW to kwestia czasu

Podobnie widzi to prawnik DUH: „Z dzisiejszego wyroku jasno wynika, że ​​nasz pozew zakończy się sukcesem, jeśli można przewidzieć, że cele w zakresie ochrony klimatu nie zostaną osiągnięte. Jeśli ochrona klimatu będzie nadal zwlekana przez polityków i firmy, nasz pozew zakończy się sukcesem w przyszłości” (Źródło: DUH).

Ekolodzy powinni mieć mniej problemów z samochodami elektrycznymi, takimi jak koncepcyjny model iVision Dee od BMW:

BMW przedstawia i Vision Dee, koncepcyjny samochód elektryczny w jaskrawych kolorach

BMW przedstawia i Vision Dee, koncepcyjny samochód elektryczny w jaskrawych kolorach

Nie jest jednak wcale pewne, czy rzeczywiście tak się stanie. Podobnie jak powodowie, BMW również może powoływać się na roszczenia z zakresu praw obywatelskich podczas prowadzenia swojej działalności. W przypadku dalszych procesów sądowych będzie to ponownie skutkować tzw Równowaga interesów do: Sędziowie muszą zdecydować, dla której strony ingerencja w wolności obywatelskie – jeśli zostanie taka ustalona – jest poważniejsza.

DUH już zapowiedział, że złoży apelację. Czas okaże się, czy czas będzie sprzyjał stowarzyszeniu na rzecz ochrony środowiska, czy producentowi samochodów.

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech