Bluetooth LE Audio do słuchawek i głośników: co to jest i jakie są zalety?

Bluetooth LE Audio do słuchawek i głośników: co to jest i jakie są zalety?

Lepszy dźwięk i nowe funkcje: Specyfikacja Bluetooth LE Audio oznacza techniczny skok w przyszłość bezprzewodowych słuchawek i głośników. Wyjaśniamy, na czym polega Auracast i kodek LC3.

Latem 2022 roku Bluetooth Special Interest Group (SIG) rozpoczęła prace nad specyfikacjami dla Dźwięk Bluetooth LE ukończony, aby programiści z całego świata mogli z nim pracować. Jest to nowy standard bezprzewodowej transmisji dźwięku (muzyki, mowy) przez Bluetooth. „LE Audio poprawia jakość dźwięku, dodaje wsparcie dla aparatów słuchowych i wprowadza Auracast Broadcast Audio – nową funkcję Bluetooth, która poprawi sposób, w jaki komunikujemy się z innymi i otaczającym nas światem”, według SIG w oficjalnym wpisie na blogu LE Audio .

Uważaj, aby się nie pomylić: od 2009 roku istnieje standard o nazwie „Bluetooth LE” („Bluetooth Low Energy” – bez „audio”). Ta energooszczędna wersja Bluetooth została opracowana między innymi z myślą o urządzeniach do noszenia (monitory fitness) i czujnikach – ale nie nadaje się do sygnałów audio. Z kolei „Bluetooth LE Audio” to nowość i – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczona do bezprzewodowej transmisji dźwięków i muzyki.

Co to jest dźwięk Bluetooth LE?

Bluetooth LE Audio obiecuje cztery główne innowacje (źródło obrazu: SIG)

Dzięki standardowi Bluetooth 5.2 specyfikacja dźwięku Wprowadzenie LE Audio, zapewniające lepszą wydajność i nowe funkcje bezprzewodowych słuchawek i głośników. Do najważniejszych innowacji należą:

A kodek audio o niskim poborze mocy o nazwie LC3 (Low Complexity Communications Codec), który obiecuje dobrą jakość dźwięku nawet przy niskich przepływnościach Transmisja kilku niezależnych, zsynchronizowanych strumieni audio z Wiele strumieni. W ten sposób każdą zatyczką douszną prawdziwych słuchawek bezprzewodowych można sterować za pomocą własnej ścieżki transmisji.Wsparcie aparatu słuchowegoktóry powinien zyskać na niskim zużyciu energii w połączeniu z wysoką jakością dźwięku.Funkcja rozgłaszania tzw Auracastktóry realizuje zasadę „jeden nadajnik, wielu słuchaczy” w przestrzeniach publicznych (lotniska, muzea) i może być używany ze zwykłymi smartfonami i słuchawkami.

Co przynosi kodek LC3?

Dobry dźwięk, zwłaszcza przy niskich przepływnościach. „Nowy algorytm kodowania już zapewnia lepszą jakość dźwięku przy szybkości transmisji danych o połowę mniejszej niż poprzedni kodek”, mówi Alexander Tschekalinskij z Fraunhofer IIS, który był zaangażowany w rozwój LC3. Jednak starzejący się kodek audio SBC na razie nie zostanie zastąpiony – pozostanie na swoim miejscu, aby producenci mogli sami decydować, który kodek ma zostać użyty i kiedy: „Specyfikacje LE audio umożliwią produktom być zarówno klasycznym Audio (SBC), jak i LE Audio, i oczekuje się, że wielu to zrobi”, powiedział SIG w FAQ. Nieco rozczarowujące dla przyjaciół muzyki w wysokiej rozdzielczości: nawet z LE Audio nie będzie bezprzewodowego dźwięku o wysokiej rozdzielczości, wyjaśnia Jez Ford z Whathifi. Kodek to LC3 oszczędzanie energii i może iść do jednego dłuższa żywotność baterii ze słuchawek i głośników. Możliwe są również mniejsze baterie, a tym samym mniejsze prawdziwe słuchawki bezprzewodowe (źródło: SIG).LC3 ma jedną w porównaniu do SBC zmniejszone opóźnienie.

Multi-Stream z LE Audio: Co to znaczy?

Z puszką Bluetooth LE Audio jedna słuchawka z kilkoma urządzeniami jednocześnie być podłączony – na przykład z telefonem komórkowym, a także z laptopem. W ten sposób sygnały audio mogą być odbierane z wielu źródeł bez konieczności przeskakiwania między urządzeniami w ustawieniach. W zasadzie jest to porównywalne z Multipoint Bluetooth, z którego niektóre modele słuchawek i głośników są używane od lat.

Również możliwe: Przesyłanie strumieniowe do wielu urządzeń zasilanych z jednego źródła. Na przykład kilka osób ze słuchawkami może oglądać ten sam film, który jest aktualnie wyświetlany na laptopie. Użytkownicy Apple znają już podobną funkcję jak „Udostępnij dźwięk” (od iOS 13.1), ale jest to ograniczone do modeli słuchawek Apple i Beats. Dzięki Bluetooth LE Audio wszyscy producenci mogą oferować tę funkcję.

Aparaty słuchowe i Bluetooth LE Audio: Jakie są korzyści?

Bluetooth LE upraszcza to Transmisja dźwięku do aparatów słuchowych w lepszej jakości. Dzięki funkcji „Audio Sharing” sygnały audio (ścieżka dźwiękowa) mogą być przesyłane bezpośrednio do aparatu słuchowego w miejscach publicznych, takich jak kina. Głośność można również regulować, a nawet wybrać żądany język. „Spodziewamy się, że łatwość obsługi i przystępność cenowa tego rozwiązania zaowocuje większą popularnością i zasięgiem w porównaniu z poprzednimi systemami” — powiedział dr. Stefan Zimmer, prezes zarządu Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Aparatów Słuchowych (BVHI).

Transmisja z Bluetooth LE Audio: Jeden nadawca, wielu słuchaczy

„Broadcast” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „przekazywanie informacji dużej liczbie osób” – czyli to, co po niemiecku nazywa się „Rundfunk”. W przypadku Bluetooth zawsze koncentrowano się na indywidualnej transmisji dźwięku z nadajnika (np. telefonu komórkowego) do odbiornika (np. słuchawek). Z Bluetooth LE Audio są jednak wielu słuchaczy pod warunkiem, że sam lokalnie do transmisji („Auracast”): Scenariusze zastosowań można sobie wyobrazić w kinach, teatrach, na lotniskach i innych miejscach, w których gromadzi się wiele osób zainteresowanych konkretną „ścieżką dźwiękową” – czy to dźwiękiem filmu, czy ważnymi ogłoszeniami.

Auracast z Bluetooth LE Audio na przykładzie konferencji: Wielu różnych odbiorców odbiera (zindywidualizowane) ścieżki audio z centralnego nadajnika (źródło obrazu: SIG)

Zamiast więc słuchać trudnych do zrozumienia komunikatów z głośników na dworcu kolejowym, w przyszłości być może otrzymamy informacje, które chcemy przesyłać bezpośrednio do naszych słuchawek Bluetooth lub aparatów słuchowych. SIG obiecuje również, że możliwe będą poszczególne strumienie (np. różne języki).

Po prostu kliknij w transmisję z komunikatami na lotnisku i słuchaj jej przez słuchawki – tak powinno działać w przyszłości z Auracast (źródło zdjęcia: SIG)

Które smartfony i słuchawki obsługują technologię Bluetooth LE Audio? (Zgodność)

Na przykład następujące nowe modele słuchawek są zgodne z technologią Bluetooth LE:

Bluetooth LE Audio jest teoretycznie kompatybilny ze wszystkimi współpracującymi urządzeniami Bluetooth 5.2 lub nowsza wersja są wyposażone. Tak jest już w przypadku niektórych smartfonów i słuchawek (np. Sony Linkbuds S w Amazon) – tutaj aktywacja LE Audio przez Aktualizacja firmware możliwe, jeśli producent to zapewnia. Android 13 obsługuje Bluetooth LE Audio (źródło: XDA-Developers). Ewentualne wsparcie mogłoby też przygotować Apple, więc zaprezentowane we wrześniu 2022 roku nowe AirPodsy Pro drugiej generacji (widok na Apple) są wyposażone w Bluetooth 5.3 – na razie nie wiadomo, czy i kiedy LE Audio zostanie aktywowane (stan na 22 lutego 2022 r. 2022). 2023).

Apple AirPods Pro pierwszej generacji (po lewej) obsługują tylko Bluetooth 5.0, podczas gdy Sony LinkBuds S są wyposażone w Bluetooth 5.2 i dlatego są gotowe na LE Audio – jednak do aktywacji wymagana jest aktualizacja oprogramowania układowego (źródło zdjęcia: GIGA)

Wersja Bluetooth urządzenia może nie zostać zaktualizowane później. Oznacza: Obecny Apple iPhone 13 (Bluetooth 5.0) jest niemożliwy na zawsze, wbudowany sprzęt po prostu na to nie pozwala. Z drugiej strony Samsung Galaxy S22 (Bluetooth 5.2) byłby technicznie gotowy. Samsung Galaxy Buds 2 Pro (patrz Samsung) niedawno otrzymał aktualizację oprogramowania układowego (źródło: Samsung), która oferuje co najmniej dźwięk 360 stopni. Według Samsunga: „Pierwsza funkcja w gamie Galaxy, która wykorzystuje LE Audio, zaawansowany nowy standard audio Bluetooth”.

W przypadku większości użytkowników obowiązuje następująca zasada: poczekaj, aż nowy sprzęt pojawi się i przygotuj odpowiednią małą resztę. Minie trochę czasu, zanim Bluetooth LE Audio stanie się powszechny.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech