Bezpieczeństwo podczas ładowania samochodów elektrycznych: Kierowcy muszą przestrzegać tego symbolu

Bezpieczeństwo podczas ładowania samochodów elektrycznych: Kierowcy muszą przestrzegać tego symbolu

Jeśli jeździsz samochodem elektrycznym, musisz się do tego przyzwyczaić. Najbliższa stacja ładowania często nie jest tak łatwa do znalezienia jak stacja benzynowa. Jeśli więc przed darmowym postojem chcesz się upewnić, czy e-samochód i stacja ładowania są kompatybilne, powinieneś przyjrzeć się własnemu pojazdowi. Prosty symbol może zaoszczędzić niepotrzebnych sposobów.

Przejrzystość dla kierowców samochodów elektrycznych: oznakowanie UE zapewnia bezpieczeństwo

Zaplanuj dłuższe czasy ładowania, wiedz, gdzie znajduje się najbliższa stacja ładowania oraz poznaj odpowiednie karty ładowania i dostawców – jeśli jeździsz e-samochodem, powinieneś przygotować się, zwłaszcza na dłuższe podróże. Aby nic nie poszło nie tak podczas postojów załadunkowych, UE opiera się na jednolitym oznakowaniu (Źródło: t-online). Oznaki tego są znane od lat w pojazdach z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, a wkrótce staną się częścią codziennego życia również kierowców samochodów elektrycznych.

Wypożycz e-samochód i odbierz premię środowiskową

Powinno to działać na tej samej zasadzie, co na przykład silnik benzynowy, który może spalić E5 lub E10. Jeden wybrał jednolite oznakowanie sześciokąt, w kolorze czarnym na samochodzie elektrycznym (widoczne na zdjęciu poniżej)w kolorze białym na stacji ładującej. Wewnątrz znajduje się litera oznaczająca konfigurację wtyczki z odpowiednią pojemnością ładowania. Te same oznaczenia na samochodzie i stacji ładowania pozwalają kierowcom na pierwszy rzut oka zobaczyć, czy stacja ładowania i e-samochód idą w parze.

Oznaczenia w skrócie:

Sześciokąt z „B”: Konfiguracja typu 1 do napięcia skutecznego 250 V (ładowanie AC) Sześciokąt z „C”: Konfiguracja typu 2 do napięcia skutecznego 480 V (AC) Sześciokąt z „D”: Konfiguracja typu 3-A do do 480 V rms napięcia (AC) hex z „E”: konfiguracja typu 3-C do 480 V rms napięcia (AC) hex z „K”: konfiguracja FF, zakres napięcia 50 – 500 V (szybkie ładowanie DC) hex z „L”: konfiguracja FF, zakres napięć 200–920 V (DC) sześciokątny z „M”: konfiguracja AA, zakres napięć 50–500 V (DC) sześciokątny z „N”: konfiguracja AA, zakres napięć 200–920 V (DC) sześciokątny z „O”: konfiguracja typu 2a, zakres napięcia 50 – 500 V (DC)
Podobnie jak na korku wlewu paliwa w silniku spalinowym, pokrywa złącza ładowania w samochodach elektrycznych jest również ozdobiona instrukcją prawidłowego ładowania. (Źródło obrazu: IMAGO / blickwinkel)

Oznakowanie, które jest takie samo w UE, pozwala kierowcom samochodów elektrycznych na pierwszy rzut oka zobaczyć, czy znajdują się we właściwym miejscu na danej stacji ładowania. Dołączony e-samochód zmieści się na kilka połączeń, W końcu zwykle możesz wybrać przynajmniej między normalną prędkością ładowania a szybkim ładowaniem. Poza UE symbol będzie obowiązywał również w Islandii, Liechtensteinie, Macedonii, Norwegii, Serbii, Turcji i Szwajcarii.

Warto nie wahać się przy przesiadce na samochód elektryczny:

Problemy ze smartfonem: Aplikacje używają różnych symboli

Jednak całość ma jedną przeszkodę w życiu codziennym: korzystaj więc z popularnych aplikacji do ładowania kart lub porównuj ceny stacji ładowania i ich dostawców nie oznaczenia UE. Zwykle jest tam określony typ wtyczki wraz ze szkicem wtyczki i dostępną mocą ładowania w kW. Jest to również praktyczne i jako kierowca wiesz, gdzie jechać. Jednak jednolity system z tymi samymi symbolami byłby jeszcze bardziej przyjazny dla konsumentów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech