Czas oczekiwania na nowe samochody jest długi. Spojrzenie na rynek używanych pojazdów ma sens nie tylko pod względem ceny, ale także szybka dostępność to prawdziwy punkt sprzedaży. Ale jaki to powinien być model? Pomocne są statystyki awarii ADAC. Kupujący powinni przyjrzeć się bliżej tym samochodom.
Uważaj na używane samochody: te samochody przyciągają negatywną uwagę ADAC
Jeśli zdecydujesz się na zakup używanego samochodu po długim czasie oczekiwania na wiele nowych samochodów, bez względu na to, czy samochód elektryczny, czy silnik spalinowy nie jest ważny, powinieneś wcześniej zapoznać się z ADAC. W tegorocznych statystykach awarii automobilklub wymienia, którym modelom warto się bliżej przyjrzeć:
Inteligentne forczwórki: Model został wycofany z produkcji, ale nadal można go znaleźć na rynku używanym. Jednak z 30,2 awariami na 1000 rejestracji w 2015 roku, mały samochód nie jest przekonujący. Kolejne lata też nie są polecane.
Hyundai i20: Dzięki e-samochodowi Ioniq 5 Hyundai może dziś przekonać. Z drugiej strony i20 nie zawsze miał dobrą sylwetkę. Jednak według ADAC częstotliwość awarii znacznie spadła od roku produkcji 2016.
Renault Clio: Francuz zazwyczaj osiąga średnią ocenę, ale z odstającymi na dole. Szczególnie negatywną uwagę przykuły lata budowy 2014 i 2015.
Toyota C-HR: Statystyki od samego początku sprawiają, że wciąż młoda modelka ma nieświeży posmak. Od 2017 do 2019 nie mógł wywalczyć sobie wyjścia z czerwonej strefy w ADAC i jest na rynku dopiero od 2016 roku.
Toyota Corolla: Szczególnie gorzki w czasach postępującej elektryfikacji: Toyota Corolla Hybrid nie może przekonać w najnowszej wersji. 9.6 awarii na 1000 rejestracji wystarczy, aby Japończycy wydali ostrzeżenie.
Ford S-Max: Van klasy średniej jest niestabilny w statystykach awarii ADAC. Jednak w latach budowy od 2016 do 2018 incydenty nasilają się.
Insygnia Opla: Jest to szczególnie gorzkie dla flagowego producenta, ale Insignia Opla nie jest przekonująca w porównaniu z ADAC. W 2016 r. częstotliwość awarii wzrosła szczególnie wysoko i wyniosła 36,0 na 1000 rejestracji. Nie zaleca się również nieostrożnego uderzania w inne lata budowy.
VW Sharan: Sharan rozkwitł. Najnowsze modele radzą sobie znacznie lepiej, ale przed 2015 rokiem sytuacja wygląda ponuro. Jeśli i tak uderzysz, lepiej przyjrzyj się bliżej.
GIGA Spar Tipp
Paliwo jest za drogie? Szukasz najtańszej stacji benzynowej? Następnie pobierz naszą aplikację do tankowania. Tam znajdziesz najniższe ceny benzyny w Twojej okolicy.
TankenApp z trendem cen benzyny
Deweloper: Ströer Media Brands GmbH
TankenApp z trendem cen benzyny
Deweloper: Stroer Media Brands GmbH
TankenApp jest produktem firmy Ströer Media Brands GmbH, do której należy również GIGA.
W ocenie uwzględniono wyłącznie modele w wieku od 3 do 10 lat (pierwsza rejestracja w latach 2012-2019) sprzedał co najmniej 10 000 egzemplarzy w jednym z tych lat i zostały zatwierdzone (źródło: ADAC).
ADAC: Pełna kontrola jest obowiązkowa przy zakupie używanego pojazdu
Szczegóły automobilklubu są jak Przewodnik dla kupujących samochody używane myśl. Na przykład może mieć sens nie kupowanie konkretnego modelu z roku produkcji, w przypadku którego szczególnie często trzeba wzywać pomocników awaryjnych.
Aplikacja Bertha pomaga kierowcom zaoszczędzić:
ADAC zwraca jednak uwagę, że ostatecznie statystyki dotyczące awarii brak informacji o poszczególnych samochodach spotyka się. Model, który przyciągnął negatywną uwagę, może być również bezbłędny – lub taki z pozytywnymi statystykami ADAC może jutro zrezygnować z ducha. Dlatego ADAC zaleca, aby przed zakupem sprawdzić profesjonalny używany samochód.