Zespół opracowujący tabletki z insuliną doustną osiąga przełomowe wyniki

Zespół opracowujący tabletki z insuliną doustną osiąga przełomowe wyniki

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej pracujący nad opracowaniem tabletek z insuliną doustną, które mogłyby zastąpić codzienne zastrzyki z insuliny, dokonał przełomowego odkrycia.

Naukowcy odkryli, że insulina z najnowszej wersji ich tabletek doustnych jest wchłaniana przez szczury w taki sam sposób, jak insulina wstrzykiwana.

„Te ekscytujące wyniki pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze w opracowywaniu formuły insuliny, która nie będzie już musiała być wstrzykiwana przed każdym posiłkiem, poprawiając jakość życia, a także zdrowie psychiczne ponad dziewięciu milionów chorych na cukrzycę typu 1 na całym świecie. świat.” mówi profesor dr Anubhav Pratap-Singh (on / on), główny badacz z wydziału systemów ziemi i żywności.

Wyjaśnia, że ​​inspiracją do poszukiwania insuliny nie nadającej się do wstrzykiwania jest jego ojciec chory na cukrzycę, który od 15 lat wstrzykuje insulinę 3-4 razy dziennie.

Według dr Alberto Baldelli (on/on), starszego pracownika laboratorium dr Pratap-Singha, obecnie widzą, że prawie 100 procent insuliny z ich tabletek trafia prosto do wątroby. W poprzednich próbach opracowania insuliny pitnej większość insuliny gromadziła się w żołądku.

„Nawet po dwóch godzinach porodu nie znaleźliśmy żadnej insuliny w żołądkach badanych szczurów. Wszystko było w wątrobie i jest to idealny cel dla insuliny – to naprawdę to, co chcieliśmy zobaczyć” – mówi Yigong. Guo (on/on), pierwszy autor opracowania i doktorant ściśle współpracujący przy projekcie.

Zmiana sposobu dostawy

Jeśli chodzi o podawanie insuliny, zastrzyki nie są najwygodniejsze i najwygodniejsze dla pacjentów z cukrzycą. Jednak wraz z testowaniem i opracowywaniem kilku innych alternatyw insuliny doustnej, zespół UBC pracował nad ustaleniem, gdzie i jak ułatwić wyższy wskaźnik wchłaniania.

Zespół dr Pratap-Singha opracował inny rodzaj tabletki, która nie jest przeznaczona do połykania, ale zamiast tego rozpuszcza się po umieszczeniu między dziąsłem a policzkiem.

Ta metoda wykorzystuje cienką błonę znajdującą się w wyściółce wewnętrznej strony policzka i tylnej części warg (znaną również jako błona śluzowa policzków). Dostarczał całą insulinę do wątroby bez marnowania lub rozkładania jakiejkolwiek insuliny po drodze.

„Dla wstrzykiwanej insuliny zwykle potrzebujemy 100 iu na zastrzyk. Inne połknięte tabletki, które trafiają do żołądka, mogą potrzebować 500 iu insuliny, która w większości jest marnowana, i to jest główny problem, który staraliśmy się obejść” – mówi Yigong.

Większość połykanych tabletek insuliny w fazie rozwoju ma tendencję do powolnego uwalniania insuliny w ciągu dwóch do czterech godzin, podczas gdy szybko uwalniana insulina wstrzykiwana może być w pełni uwolniona w ciągu 30-120 minut.

„Podobnie do szybko działającego zastrzyku insuliny, nasza tabletka do podawania doustnego wchłania się po pół godzinie i może trwać około dwóch do czterech godzin” – mówi dr Baldelli.

Potencjalne szerokie korzyści

Badanie ma dopiero przejść do prób na ludziach, a aby tak się stało, dr Pratap-Singh mówi, że będą wymagały więcej czasu, funduszy i współpracowników. Jednak poza wyraźnymi potencjalnymi korzyściami dla diabetyków, tablet, który opracowują, może być również bardziej zrównoważony, opłacalny i dostępny.

„Ponad 300 000 Kanadyjczyków musi wstrzykiwać insulinę wiele razy dziennie” – mówi dr Pratap-Singh. „To dużo odpadów środowiskowych z igieł i plastiku ze strzykawki, które mogą nie zostać poddane recyklingowi i trafić na wysypisko, co nie stanowiłoby problemu w przypadku tabletki doustnej”.

Wyjaśnia, że ​​mają nadzieję na obniżenie kosztów insuliny na dawkę, ponieważ ich doustna alternatywa może być tańsza i łatwiejsza do wykonania. Transport tabletek byłby łatwiejszy dla diabetyków, którzy obecnie muszą myśleć o utrzymaniu chłodnych dawek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science