Zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne za ponad 180 000 zgonów w miastach tropikalnych

Zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne za ponad 180 000 zgonów w miastach tropikalnych

Międzynarodowy zespół naukowców miał na celu wyeliminowanie luk w danych dotyczących jakości powietrza dla 46* przyszłych megamiast w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie, wykorzystując obserwacje kosmiczne z instrumentów na pokładzie satelitów NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w latach 2005-2018.

Opublikowane dzisiaj w Science Advances badania ujawniają szybką degradację jakości powietrza i wzrost narażenia miast na zanieczyszczenia powietrza niebezpieczne dla zdrowia. We wszystkich miastach autorzy stwierdzili znaczny roczny wzrost zawartości zanieczyszczeń bezpośrednio zagrażających zdrowiu do 14% dla dwutlenku azotu (NO2) i do 8% dla drobnych cząstek (PM2,5), a także wzrost prekursorów PM2. .5 do 12% dla amoniaku i do 11% dla reaktywnych lotnych związków organicznych.

Naukowcy przypisali tę szybką degradację jakości powietrza powstającym gałęziom przemysłu i źródłom mieszkaniowym, takim jak ruch drogowy, spalanie odpadów oraz powszechne stosowanie węgla drzewnego i drewna opałowego.

Główny autor, dr Karn Vohra (UCL Geography), który ukończył badanie jako doktorant na Uniwersytecie w Birmingham, powiedział: „Otwarte spalanie biomasy w celu oczyszczenia terenu i utylizacji odpadów rolniczych w przeszłości w przeważającej mierze dominowało zanieczyszczenie powietrza w tropikach. Nasza analiza sugeruje, że wkraczamy w nową erę zanieczyszczenia powietrza w tych miastach, a niektóre z nich doświadczają w ciągu roku tempa degradacji, tak jak inne miasta w ciągu dekady”.

Naukowcy stwierdzili również 1,5 do 4-krotny wzrost narażenia ludności miejskiej na zanieczyszczenie powietrza w okresie objętym badaniem w 40 z 46 miast w przypadku NO2 i 33 z 46 miast w przypadku PM2,5, spowodowany połączeniem wzrostu liczby ludności i szybkie pogorszenie jakości powietrza.

Według badania, wzrost liczby osób umierających przedwcześnie z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza był najwyższy w miastach Azji Południowej, w szczególności w Dhace, Bangladeszu (łącznie 24 000 osób) oraz indyjskich miastach Mumbai, Bangalore, Kalkuta, Hyderabad , Chennai, Surat, Pune i Ahmedabad (łącznie 100 000 osób).

Naukowcy twierdzą, że chociaż liczba zgonów w tropikalnych miastach w Afryce jest obecnie niższa ze względu na niedawną poprawę opieki zdrowotnej na całym kontynencie, co skutkuje spadkiem ogólnej przedwczesnej umieralności, najgorsze skutki zanieczyszczenia powietrza na zdrowie prawdopodobnie wystąpią w nadchodzących dziesięcioleciach .

Współautor badania, dr Eloise Marais (UCL Geography), powiedział: „Nadal przenosimy zanieczyszczenie powietrza z jednego regionu do drugiego, zamiast uczyć się na błędach z przeszłości i zapewniać, że szybka industrializacja i rozwój gospodarczy nie szkodzą zdrowiu publicznemu. mam nadzieję, że nasze wyniki zachęcą do działań zapobiegawczych w tropikach”.

Badanie zostało sfinansowane przez stypendium doktoranckie University of Birmingham Global Challenges przyznane dr Vohra oraz grant NERC/EPRSRC przyznany dr Marais.

*Miasta analizowane w badaniu:

Afryka – Abidżan, Abudża, Addis Abeba, Antananarywa, Bamako, Blantyre, Konakry, Dakar, Dar es Salaam, Ibadan, Kaduna, Kampala, Kano, Chartum, Kigali, Kinszasa, Lagos, Lilongwe, Luanda, Lubumbashi, Lusaka, Mombasa, N „Djamena, Nairobi, Niamey, Wagadugu. Azja Południowa – Ahmedabad, Bangalore, Chennai, Ćottogram, Dhaka, Hyderabad, Karaczi, Kalkuta, Bombaj, Pune, Surat. Azja Południowo-Wschodnia – Bangkok, Hanoi, Ho Chi Minh, Dżakarta, Manila, Phnom Penh, Yangon. Bliski Wschód – Rijad, Sana.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez University College London. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science