Nowe badanie prowadzone pod kierunkiem badaczy z UCL spowoduje, że globalna utrata PKB wynikająca ze zmiany klimatu będzie rosła wykładniczo, im cieplejsza będzie planeta, jeśli uwzględni się jej kaskadowy wpływ na globalne łańcuchy dostaw.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature jako pierwsze przedstawia „pośrednie straty gospodarcze” wynikające ze zmiany klimatu w globalnych łańcuchach dostaw, które dotkną regiony, które w mniejszym stopniu byłyby dotknięte przewidywanym wzrostem temperatur.
Te wcześniej nieokreślone ilościowo zakłócenia w łańcuchach dostaw jeszcze bardziej zaostrzą prognozowane straty gospodarcze spowodowane zmianą klimatu, przynosząc przewidywaną stratę ekonomiczną netto w wysokości od 3,75 biliona dolarów do 24,7 biliona dolarów w skorygowanych dolarach za 2020 rok do 2060 roku, w zależności od ilości wyemitowanego dwutlenku węgla.
Starszy autor, profesor Dabo Guan (Szkoła Zrównoważonego Budownictwa UCL Bartlett) powiedział: „Te przewidywane skutki gospodarcze są zdumiewające. Straty te stają się większe, im bardziej planeta się ociepla, a gdy uwzględni się wpływ na globalne łańcuchy dostaw, widać, jak wszędzie jest na ryzyko gospodarcze.”
W miarę jak gospodarka światowa staje się coraz bardziej połączona ze sobą, zakłócenia w jednej części świata wywierają efekt domina w innych częściach świata, czasami w nieoczekiwany sposób. Nieurodzaje, spowolnienie siły roboczej i inne zakłócenia gospodarcze w jednym regionie mogą mieć wpływ na dostawy surowców płynące do zależnych od nich innych części świata, zakłócając produkcję i handel w odległych regionach. Jest to pierwsze badanie mające na celu analizę i ilościowe określenie rozprzestrzeniania się tych zakłóceń wynikających ze zmiany klimatu, a także ich skutków gospodarczych.
W miarę jak Ziemia się ociepla, staje się ona w gorszej sytuacji ekonomicznej, a w miarę upływu czasu i robi się coraz cieplej narastają wykładniczo szkody i straty gospodarcze. Zmiany klimatyczne zakłócają gospodarkę światową przede wszystkim ze względu na koszty zdrowotne osób narażonych na działanie ciepła, przestoje w pracy, gdy jest zbyt gorąco, aby móc pracować, oraz zakłócenia gospodarcze rozprzestrzeniające się w łańcuchach dostaw.
Naukowcy porównali oczekiwane straty gospodarcze w trzech prognozowanych scenariuszach globalnego ocieplenia, zwanych „wspólnymi ścieżkami społeczno-ekonomicznymi”, w oparciu o niskie, średnie i wysokie przewidywane globalne poziomy emisji. W najlepszym scenariuszu do 2060 r. globalna temperatura wzrośnie zaledwie o 1,5 stopnia C w porównaniu z poziomem przedindustrialnym, w środkowym torze, na którym według większości ekspertów znajduje się obecnie Ziemia, globalna temperatura wzrośnie o około 3 stopnie C, a w najgorszym przypadku scenariusz zakładałby wzrost temperatury na świecie o 7 stopni C.
Do 2060 r. przewidywane straty gospodarcze będą prawie pięciokrotnie większe w przypadku ścieżki najwyższej emisji niż w przypadku najniższej, przy czym straty gospodarcze będą coraz większe w miarę ocieplania się. Do 2060 r. całkowite straty PKB wyniosą 0,8% poniżej 1,5 stopnia ocieplenia, 2,0% poniżej 3 stopni ocieplenia i 3,9% poniżej 7 stopni ocieplenia.
Zespół obliczył, że zakłócenia w łańcuchu dostaw również pogłębiają się wraz ze wzrostem temperatury, powodując coraz większą część strat gospodarczych. Do 2060 r. straty w łańcuchu dostaw wyniosą 0,1% całkowitego światowego PKB (13% całkowitej utraty PKB) poniżej 1,5 stopnia ocieplenia, 0,5% całkowitego PKB (25% całkowitej utraty PKB) poniżej 3 stopni i 1,5 % całkowitego PKB (38% całkowitego utraconego PKB) poniżej 7 stopni.
Współautor, dr Daoping Wang z King's College w Londynie, powiedział: „Negatywny wpływ ekstremalnych temperatur czasami pojawia się po cichu na globalne łańcuchy dostaw, a nawet całkowicie umknie naszej uwadze. Nasz opracowany model śladu katastrofy śledzi i wizualnie przedstawia te skutki, podkreślając niezbędny dla globalnych wspólnych wysiłków na rzecz przystosowania się do ekstremalnych temperatur.”
Na przykład, chociaż ekstremalne upały występują częściej w krajach położonych na niskich szerokościach geograficznych, regiony położone na dużych szerokościach geograficznych, takie jak Europa czy Stany Zjednoczone, również są narażone na znaczne ryzyko. Przyszłe ekstremalne upały będą prawdopodobnie kosztować Europę i Stany Zjednoczone odpowiednio około 2,2% i około 3,5% ich PKB w scenariuszu wysokich emisji. Wielka Brytania straciłaby około 1,5% swojego PKB, przy czym największe straty poniosłyby branże produktów chemicznych, turystyki i sprzętu elektrycznego. Część tych strat wynika z wahań w łańcuchu dostaw spowodowanych ekstremalnymi upałami w krajach położonych blisko równika.
Bezpośredni koszt ludzki jest również znaczący. Nawet przy najniższej ścieżce w 2060 r. liczba dni z ekstremalnymi upałami będzie o 24% większa, a liczba zgonów spowodowanych falami upałów wyniesie dodatkowe 590 000 osób rocznie, podczas gdy przy ścieżce najwyższej liczba fal upałów będzie ponad dwa razy większa, a liczba zgonów spowodowanych falami upałów będzie oczekiwana – 1,12 miliona dodatkowych rocznie. Skutki te nie będą równomiernie rozłożone na całym świecie, ale kraje położone w pobliżu równika, szczególnie kraje rozwijające się, poniosą największy ciężar zmian klimatycznych.
Współautorka, Yida Sun z Uniwersytetu Tsinghua, powiedziała: „Kraje rozwijające się ponoszą nieproporcjonalne straty gospodarcze w porównaniu do emisji gazów cieplarnianych. Ponieważ wiele węzłów w krajach rozwijających się zostaje dotkniętych jednocześnie, szkody gospodarcze mogą szybko rozprzestrzenić się w globalnym łańcuchu wartości”.
Naukowcy zwrócili uwagę na dwa ilustrujące przykłady branż będących częścią łańcuchów dostaw zagrożonych zmianami klimatycznymi: indyjska produkcja żywności i turystyka na Dominikanie.
Indyjski przemysł spożywczy jest w dużym stopniu uzależniony od importu tłuszczów i olejów z Indonezji i Malezji, cukru brazylijskiego, a także warzyw, owoców i orzechów z Azji Południowo-Wschodniej i Afryki. Te kraje będące dostawcami należą do krajów najbardziej dotkniętych zmianą klimatu, co ogranicza dostęp Indii do surowców, co zmniejszy eksport żywności. W rezultacie gospodarki krajów uzależnionych od tej żywności odczują szczyptę zmniejszonej podaży i wyższych cen.
Oczekuje się, że na Dominikanie nastąpi spadek ruchu turystycznego, ponieważ klimat stanie się zbyt ciepły, aby przyciągnąć urlopowiczów. Spowolnienie to, dla kraju, którego gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od turystyki, zaszkodzi branżom zależnym od turystyki, w tym produkcji, budownictwie, ubezpieczeniom, usługom finansowym i sprzętowi elektronicznemu.
Profesor Guan powiedział: „To badanie stanowi ważne przypomnienie, że zapobieganie każdemu dodatkowemu stopniowi zmiany klimatu ma kluczowe znaczenie. Zrozumienie, które narody i gałęzie przemysłu są najbardziej bezbronne, ma kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych i ukierunkowanych strategii adaptacyjnych”.