Jak wynika z nowego badania Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU), rekordowe upały na całym świecie wywarły głęboki wpływ na globalny obieg wody w 2023 r., przyczyniając się do poważnych burz, powodzi, megasusz i pożarów buszu.
Odkrycia przedstawiono w nowym raporcie opublikowanym dzisiaj przez konsorcjum Global Water Monitor Consortium, pod przewodnictwem badaczy z ANU.
Główny autor, profesor Albert van Dijk z ANU, stwierdził, że raport podkreśla wpływ ciągłego spalania paliw kopalnych na klęski żywiołowe, zasoby wodne, różnorodność biologiczną i bezpieczeństwo żywnościowe.
„W 2023 r. przez świat przetoczyły się rekordowe fale upałów, bijąc wcześniejsze rekordy, od Kanady po Brazylię i od Hiszpanii po Tajlandię” – powiedział profesor van Dijk.
„Brak opadów i wysokie temperatury zaostrzyły wieloletnie susze w Ameryce Południowej, Rogu Afryki i wokół Morza Śródziemnego.
„Niezwykle gorące i suche warunki spowodowały rozległe szkody ekologiczne w największych lasach świata. Masywne pożary spustoszyły Kanadę podczas północnego lata, podczas gdy w lasach deszczowych Amazonii i rzekach pod koniec 2023 r. szybko pogrążyła się w poważnej suszy”.
Niektóre z najgorszych katastrof w 2023 r. były powiązane z niezwykle silnymi cyklonami, które sprowadziły ekstremalne opady deszczu do Nowej Zelandii, Mozambiku i Malawi, Birmy, Grecji, Libii i Australii.
Według profesora van Dijka, który jest także przewodniczącym konsorcjum Global Water Monitor Consortium, rosnące temperatury powierzchni morza i powietrza spowodowane spalaniem paliw kopalnych zwiększają siłę i intensywność opadów monsunowych, cyklonów i innych systemów burzowych.
Było to również widoczne bliżej domu, gdzie cyklon Jasper nawiedził północne Queensland, a silne burze nawiedziły południowo-wschodni Queensland.
„W niektórych obszarach wokół Cairns spadło ponad 800 milimetrów deszczu. Ulewne deszcze spowodowały rozległe powodzie. Było to spowodowane tym, że cyklon poruszał się znacznie wolniej, niż oczekiwano” – powiedział.
„Niedawnych cyklonów i intensywnych burz w Queensland i innych częściach Australii nie należy postrzegać jako odosobnionych, dziwacznych wydarzeń, ale jako część globalnego wzorca, który był całkiem wyraźny w 2023 r.
„W 2023 r. zaobserwowaliśmy, że cyklony zachowywały się w nieoczekiwany i śmiercionośny sposób. Najdłużej działający cyklon, jaki kiedykolwiek zarejestrowano, przez tygodnie pustoszył południowo-wschodnią Afrykę.
„Wyższe temperatury morza podsyciły te dziwaczne zachowania i możemy spodziewać się więcej takich ekstremalnych wydarzeń w przyszłości”.
Profesor van Dijk powiedział, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat zaobserwowano wzrost temperatury powietrza i spadek wilgotności powietrza, co powoduje większy stres cieplny i zapotrzebowanie na wodę dla ludzi, upraw i ekosystemów, a jednocześnie nasila się susze.
Względna wilgotność powietrza nad powierzchnią lądów na świecie w 2023 r. była drugą pod względem suchości w historii po 2021 r., co stanowi kontynuację trendu w kierunku bardziej suchych i bardziej ekstremalnych warunków. Rok 2023 był najgorętszym rokiem na Ziemi w historii, co pokazuje, jak może wyglądać typowy przyszły rok z ociepleniem o 1,5 stopnia.
„W sumie w 77 krajach odnotowano najwyższą średnią roczną temperaturę od co najmniej 45 lat” – powiedział profesor van Dijk.
Profesor van Dijk powiedział, że rok 2023 był rokiem ekstremalnym, z coraz częstszymi ekstremalnymi warunkami suchymi i mokrymi oraz bardziej bezprecedensowymi zjawiskami pogodowymi. Jest to zgodne z zachodzącymi zmianami w obiegu wody w ciągu ostatnich dwóch dekad.
„Wydarzenia roku 2023 pokazują, jak trwające zmiany klimatyczne zagrażają naszej planecie i z każdym rokiem żyje się coraz więcej” – stwierdził.
„Na całym świecie obserwujemy wzrost częstotliwości i intensywności opadów atmosferycznych oraz wylewów rzek. Ale jednocześnie częściej i szybciej rozwijają się susze, zwane „suszami błyskawicznymi”.
„Może to spowodować nieurodzaj i niszczycielskie pożary w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. W obliczu globalnych wyzwań związanych z żywnością, kryzysu różnorodności biologicznej i niezwykle pilnej potrzeby ograniczenia emisji gazów cieplarnianych susze i pożary należą do naszych największych globalnych zagrożeń”.
Zespół badawczy wykorzystał dane z tysięcy stacji naziemnych i satelitów krążących wokół Ziemi, aby zapewnić w czasie rzeczywistym informacje na temat opadów, temperatury powietrza, wilgotności powietrza, stanu gleby i wód gruntowych, roślinności, przepływów rzek, powodzi i objętości jezior.
Global Water Monitor to efekt współpracy instytucji na całym świecie, w którym biorą udział różne organizacje publiczne i prywatne.
Raport za rok 2023 jest dostępny na stronie internetowej Global Water Monitor (https://www.globalwater.online/globalwater/report.html).