Podobnie jak ludzie, bardziej inteligentne sójki mają większą samokontrolę

Podobnie jak ludzie, bardziej inteligentne sójki mają większą samokontrolę

Badanie wykazało, że sójki euroazjatyckie mogą zdać wersję „testu prawoślazu” – a te z największą samokontrolą uzyskują również najwyższe wyniki w testach inteligencji.

Jest to pierwszy dowód na związek między samokontrolą a inteligencją u ptaków.

Samokontrola – umiejętność opierania się pokusie na rzecz lepszej, ale opóźnionej nagrody – jest kluczową umiejętnością, która stanowi podstawę skutecznego podejmowania decyzji i planowania przyszłości.

Sójki są członkami rodziny krukowatych, często nazywanych „upierzonymi małpami”, ponieważ rywalizują z naczelnymi innymi niż ludzie pod względem zdolności poznawczych. Krukowate chowają lub przechowują swoje pożywienie, aby zachować je na później. Innymi słowy, muszą opóźnić natychmiastową satysfakcję, aby zaplanować przyszłe posiłki. Naukowcy uważają, że mogło to napędzać ewolucję samokontroli u tych ptaków.

Wcześniej wykazano, że samokontrola jest powiązana z inteligencją u ludzi, szympansów i – we wcześniejszym badaniu przeprowadzonym przez tych naukowców – u mątwy. Im większa inteligencja, tym większa samokontrola.

Nowe wyniki pokazują, że powiązanie między inteligencją a samokontrolą istnieje w daleko spokrewnionych grupach zwierząt, co sugeruje, że kilka razy ewoluowało niezależnie.

Spośród wszystkich krukowatych, szczególnie sójki są narażone na kradzież ich skrytek przez inne ptaki. Samokontrola pozwala im również czekać na odpowiedni moment, aby ukryć jedzenie, nie będąc widzianymi ani słyszanymi.

Wyniki opublikowano dzisiaj w czasopiśmie Philosophical Transactions of the Royal Society B.

Aby przetestować samokontrolę dziesięciu sójek euroazjatyckich, Garrulus glandarius, naukowcy zaprojektowali eksperyment inspirowany testem Stanford Marshmallow z 1972 roku – w którym dzieciom oferowano wybór między jedną pianką od razu lub dwoma, jeśli czekały przez pewien czas.

Zamiast pianek podawano sójkom mączniki, chleb i ser. Mączniki są powszechnym faworytem; Chleb i ser są na drugim miejscu, ale ludzie różnią się pod względem preferowania jednego nad drugim.

Ptaki musiały wybierać między chlebem lub serem – dostępnym od ręki, a mącznikiem mącznika, którego mogły zobaczyć, ale mogły się do niego dostać dopiero z opóźnieniem, gdy podniesiono ekran z pleksiglasu. Czy mogliby opóźnić natychmiastową satysfakcję i poczekać na swoje ulubione jedzenie?

Zbadano szereg czasów opóźnienia, od pięciu sekund do pięciu i pół minuty, zanim mącznik został udostępniony, jeśli ptak oparł się pokusie zjedzenia chleba lub sera.

Wszystkim ptakom w eksperymencie udało się poczekać na robaka, ale niektóre mogły czekać znacznie dłużej niż inne. Najlepszym w klasie był „JayLo”, który zignorował kawałek sera i czekał pięć i pół minuty na mącznika. Najgorsi wykonawcy, „Dolci” i „Homer”, mogli czekać maksymalnie 20 sekund.

„To oszałamiające, że niektóre sójki mogą tak długo czekać na swoje ulubione jedzenie. W wielu próbach siedziałem tam, obserwując, jak JayLo ignoruje kawałek sera przez ponad pięć minut – zaczynałem się nudzić, ale ona tylko cierpliwie czekała na robaka” – powiedział dr Alex Schnell z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Cambridge, pierwszy autor raportu.

Sójki odwracały wzrok od chleba lub sera, gdy był im podawany, jakby chciały odwrócić uwagę od pokusy. Podobne zachowanie zaobserwowano u szympansów i dzieci.

Naukowcy przedstawili również sójkom pięć zadań poznawczych, które są powszechnie używane do pomiaru ogólnej inteligencji. Ptaki, które radziły sobie lepiej w tych zadaniach, zdołały również dłużej czekać na nagrodę mącznika. Sugeruje to, że samokontrola jest powiązana z inteligencją u sójek.

„Wyniki ptaków różniły się w zależności od osoby – niektóre radziły sobie naprawdę dobrze we wszystkich zadaniach, a inne były przeciętne. Najciekawsze było to, że jeśli ptak był dobry w jednym z zadań, był dobry we wszystkich – co sugeruje, że ogólny czynnik inteligencji leży u podstaw ich wyników” – powiedział Schnell.

Sójki dostosowały również swoje zachowanie samokontroli do okoliczności: w innym eksperymencie, w którym robak był widoczny, ale zawsze poza zasięgiem, sójki zawsze zjadały natychmiast dostępny chleb lub ser. A czas, przez jaki byli gotowi czekać na robaka, zmniejszył się, gdyby trafił na drugie ulubione jedzenie jako bezpośrednią przekąskę, w porównaniu z trzecim. Ta elastyczność pokazuje, że sójki opóźniają satysfakcję tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione.

Badania przeprowadzone przez innych naukowców wykazały, że dzieci biorące udział w teście prawoślazu Stanford różnią się znacznie pod względem samokontroli, a zdolność ta jest powiązana z ich ogólną inteligencją. Dzieci, które mogą dłużej opierać się pokusie, uzyskują również wyższe wyniki w szeregu zadań akademickich.

Badanie to zostało zatwierdzone przez Komisję Rewizyjną ds. Etyki Zwierząt Uniwersytetu Cambridge i zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami Home Office oraz wytycznymi ASAB dotyczącymi leczenia zwierząt w badaniach behawioralnych i nauczaniu.

Pacjent ptak łapie robaka, wideo: https://youtu.be/dorbCwZzoeM

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science